Zneužitie občianskeho preukazu

natal1230
22. mar 2022

Ahojte, stala sa mi taka vec... rezervovala som si ubytko cez booking a hotel odomna ziadal fotku obcianskeho, co viem ze bezne ziadat mozu. Mne az teraz doslo, ze som mohla zabielit aspon moje rodne cislo :/ mam z toho zly pocit. Myslite, ze sa to da nejako zneuzit? Je mala sanca ze by sa ta fotka k niekomu dostala, to by sa mi asi museli naburat na e-mail, no aj tak sa bojim. Dakujem za odpovede.

kitycat
22. mar 2022

No FB si pyta cislo karty a doklad totoznosti az pri prijazde. Akym sposobom to od teba pytali?

natal1230
autor
22. mar 2022

@kitycat poslali mi e-mail ich oficialnej emailovej adresy.. uz som sa radila aj inde, ze to bezne ziadaju.. skor ma hneva to rodne cislo :/ vobec mi nenapadlo ho zabielit och

katkakovac
22. mar 2022

Rodne cislo je najmensi problem, skor cislo obcianskeho. Pre pokoj v dusi si na oficialnej stranke hotela najdi kontakt napr na recepciu a napis im, ci take nieco pozadovali. Ak to potvrdia, vsetko ok. Ak nie, nahlas na policii co sa stalo a daj si spravit novy obciansky. A nabuduce si to radsej skontroluj, preco ti to posielaju.

andrea_86
22. mar 2022

@natal1230 Bežne rezervujem ubytká cez booking a dodnes ešte odo mňa booking či hotel nepožadovali poslanie fotky OP cez net. Hotel iba na mieste pri check-in, ale nie dopredu cez internet...

simona1998
22. mar 2022

@natal1230 od nás booking tiež nežiadal občiansky .. radšej zavolaj na recepciu

majulino
22. mar 2022

@katkakovac no rodne číslo je asi najhorsi problém. Uz len z toho dôvodu, ze niektoré nebankovky poskytuju tzv. SMS pôžičky na zaklade odoslanej sms s tvojim rodnym cislom. Ak ti schvalia do 48h ti kurier prinesie peniaze v obalke...
A o divne a smrdi to podvodom, zial naozaj to tak funguje.
Na sestru takto zobrala pozicku 100€ zena, ktora pracovala pre zdravotnu poisťovňu a oslovila sestru. Ta si ju chcel ist aj tak zmeniť, tak jej dala údaje, ktore potrebovala. O 7esiaciv neskôr jej prišla predexekucna vyzva k zaplateniu cca 1100€ dlhu. Zacali sme po tom pátrať a zistili sme, ze islo o tie sms pôžičku (pôvodna suma bola 100€ so splatnosťou 30 dni)

janai1
22. mar 2022

@natal1230 a to si si v akej krajine robila rezerváciu? Robím v hoteliertsve a teda nikdy sme od nikoho nepýtali občiansky preukaz aby nám zasielal emailom

dennynkoo13
22. mar 2022

Bežné rezervujem cez booking aj 6 krát do roka aj mimo SK tak isto aj cez iné portály a nikdy odomna nepýtali občiansky overila by som si to na nejakej linke smrdí to podvodom

modrykomik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sszuzu8
22. mar 2022

Z booking by som nechcela nič ani zadarmo. To ako podvádzajú nemá obdobu

haanovajana
22. mar 2022

No radšej si tam zavolaj a over.

kitycat
22. mar 2022

@natal1230 dnes uz su velmi sofistiikovane podvody. Pozri sa z akej malovej adresy ti to prislo a ma aku si odpivedala. Ak ta domena nie je xxx@booking.com tak si s velkou pravdepodobnostou odpivedala podvonikom, staci aby bolo v rom slove o pismeno viac ci menej a uz to nie je oficialna komunikacia. Robila som v hoteli, nokdy sme nechceli foto OP vopred

natal1230
autor
8. apr 2022

Ďakujem za odpovede. Vraj si bežne takto hotely pýtajú číslo OP alebo karty. Zistila som, že si môj OP pýtali, pretože kvôli pandémii nefungovala nonstop recepcia a keby sme prišli v čase, keď tam nikto nie je, tak aby sme si mohli spraviť check in online. Už sme po dovolenke, všetko bolo v poriadku, žiadny podvod. Išlo o Taliansko.

marya2
2. aug 2022

@majulino Dobrý deň, môžem sa spýtať, ako ste situáciu vyriešili? V mojom blízkom okolí asi tiež prišlo k zneužitiu údajov z fotku OP. Tak chcem dotyčného pripraviť, ako má postupovať, keby mu prišlo nejaké vymáhanie...samozrejme, hneď zajtra si ide vhbaviť nový. Len či už nie je neskoro...ďakujem.
@majulino

simonka22s
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majulino
25. jan 2023

@marya2
@simonka22s trestné oznámenie, pátraním sa zistilo, že ich bolo cca 15