Zmluva/dohoda o spolubývaní

lucia1123
8. aug 2024

Ahojte, moja dcéra si prenajala byt a chcela by jednu izbu uvoľniť nejakej spolubývajúcej zo školy. Avšak, samozrejme ona je nájomca a druhé dievča by bola uvedená na zmluve len ako spolubývajúca. Majiteľ spolubývanie povoľuje, ale táto osoba nemá v tej zmluve žiadne práva ani povinnosti. V zmluve medzi mojou dcérou (nájomcom) a prenajímateľom je uvedené, že sa byt nemôže ďalej prenajímať. Chceli by sme však mať nejakú zmluvu medzi dcérou a spolubývajúcou, aby nedošlo k nejakej nezhode ohľadne nejakého poškodenia bytu alebo platby. Je možné medzi spolubývajúcou a nájomcom (dcérou) uzavrieť nejakú dohodu/zmluvu o spolubývaní a zároveň sa vyhnúť zákazu vytvárať ďalšie zmluvy o nájme? Je vôbec zmluva spolubývania rovná zmluve nájomnej a mohla by potenciálne porušiť tento zákaz medzi nájomcom a prenajímateľom? Ďakujem za poradenstvo.

zuzanaete
8. aug 2024

Urcite neobchadzajte prenajimatela. V zmluve mate presne stanovene pravidla a aj pocet osob, kto tam moze byvat. Byt prenajimatel a toto mi urobi najomca, tak zmluva konci. Ako prenajimatel chcem vediet, kto tam presne byva, komunikovat s danou osobou. Spytajte sa prenajimatela, ci by sa mohla urobit nova zmluva na 2 osoby s novymi pravidlami.

colsami
8. aug 2024

Normalne zmluva s prenajimatelom, kde budu obe uvedene ako najomca, jedna aj druha.
Obe s rovnakymi pravami aj povinnostami.