Zmena priezviska dieťaťa

22domi
5. máj 2017

Pekný večer. Prosím Vás,vedel by mi niekto poradiť? Môj syn má 5 rokov. Priezvisko má stále po mne. Chceli by sme priezvisko synovi zmeniť,s partnerom nie sme zosobášený. Vedel by mi niekto poradiť,či to ide aj bez súdu? ďakujem.

pillipilli
5. máj 2017

@22domi partner je aj v jeho rodnom liste?

bluka2
5. máj 2017

Partner nie je otec dietata, chapem spravne?

sense
5. máj 2017

je partner otcom dietata udany v rodnom liste?

22domi
autor
5. máj 2017

áno,partner je uvedený v rodnom liste.

sense
5. máj 2017

tak chodte na matriku a nechajte zmenit meno...

22domi
autor
5. máj 2017

naozaj? ďakujem za odpovede 🙂

pillipilli
5. máj 2017

@22domi u nas to bolo takto. Partner musel overit podpis u notara. Potom som musela spisat ziadost ( pomohla mi tam ta pani co pracovala) uviest dvovod preco ... zaplatila som myslim ze 33€ kolok a cakala na vyjadrenie ci mi ho zmenia.

22domi
autor
5. máj 2017

@pillipilli ...a prebehlo to bez problemov? čakali ste dlho?

natalienka12
5. máj 2017

Matrika nerozhoduje o zmene priezviska. O tom rozhoduje okresný úrad a súhlasiť musia obaja rodičia. Mimochodom prečo mu chceš dať priezvisko po partnerovi? Keď si ťa neváži natoľko aby si ťa vzal za manželku? Takú ešte nespievali, aby som to urobila.

pillipilli
5. máj 2017

@22domi ano ani sme necakali dlho na vyjadrenie. Len mi pani povedala ze keby sme chceli zmenit meno dietatu vraj to je komplikovane. Musi sa ist do Bratislavy...,
Nemal by byt problem, je to bezna vec a ked je jeho biologicky otec.

22domi
autor
5. máj 2017

@natalienka12 ...svadbu planujeme,len synček ide na zapis do školy budúci rok a chcela by som aby už mal priezvisko na poriadku,nech nemá v tom chaos. kedže svadbu mame naplanovanu až na oktober 2018

pillipilli
5. máj 2017

@natalienka12 asi to je jej osobna vec a myslim ze tvoj nazor to neovplyvni. Predstav si poznam kopec nezosobasenych partnerov a ziju v pohode.

natalienka12
5. máj 2017

@22domi A čo keď ide do školy? S tvojím priezviskom ísť nemôže? Takých už bolo, čo plánovali...

natalienka12
5. máj 2017

@pillipilli Iste veď je dospelá a svojprávna. A ja poznám veľa nezosobášených a nežijú v pohode. Aj zosobášených aj rozvedených. Ale to už mimo témy. Ženy, dieťaťu sa dáva meno po matke, nie po otcovi, akým právom má mať dieťa priezvisko po ňom, keď si ženu neváži a nevezme si ju za manželku.

22domi
autor
5. máj 2017

ja som sa pýtala len či sa dá zmeniť priezvisko. nie čo by ste robili na mojom mieste. ďakujem za odpovede.

natalienka12
5. máj 2017

@22domi samozrejme dá, len aby si ho chudákovi chlapcovi za pár rokov nemenila zase

pillipilli
5. máj 2017

@natalienka12 ale tu nediskutujeme ci sa sobasit ,ci nie. Otazka bola stanovena jasne a s tymto o com tocis to nema nic spolocne. Ty mas na to takyto nazor ok ale tu nejde o to...

pillipilli
5. máj 2017

@natalienka12 ak by s tym suhlasil mohla by ... bez jeho suhlasu nemozne

alenkay7
5. máj 2017

@22domi ty chces aby sa dieta inak ako ty? ja sa volam pani loková a moj syn martin velký. Je to vaše dieta ty ano. ukážte my rodný list. toto chces? v prvom rade je to tvoje dieta a ked chce aby sa volal po nom nech sita zoberie ako sa má.

melbak001
5. máj 2017

@natalienka12 velmi dobre napisane, ja mam taky isty nazor

natalienka12
5. máj 2017

@alenkay7 uplne si to vystihla 👍

natalienka12
5. máj 2017

@melbak001
@alenkay7 baby, kto chce kam pomozme mu tam😀

moonlight1210
5. máj 2017

@22domi čo takto cez pomlčku?
Napr. Martin Čierny-Hujdak.

Nebudeš mat problém ty (poviem ti, zo školstva, táborov, krúžkov, atd, že toto býva občas problém u menšieho dieťaťa, keď ma mama iné priezvisko ako dieta. Hlavne dnes, keď býva trebárs na tábore problém vydať dieťa hoci aj starým rodičom). A po partnerovi bude mat takto priezvisko tiež. Potom si napr môžeš dať na sobáši takýto typ priezviska aj ty.

bluka2
5. máj 2017

Tak sme to planovali aj my, priezvisko hned a svadbu ten rok neskor. Este na urade nam uradnicka hovorila, ze sa da meno zmenit aj po svadbe. My sme sa ale dohodli, ak by sa svadba nahodou nekonala, bude mat spat moje. A prekvapenie, svadba sa nekonala! Ked som sa pytala, ze teda ideme zmenit to priezvisko, najprv nebol cas, potom sa takato dohoda nikdy nestala. Na vacsine pasovych kontrolach "aky je vas vztah k dietatu?", " kedy sa narodilo?" "kde je otec?". Nastastie zijem v Rakusku, kde som meno mohla zmenit naspat aj bez suhlasu otca. Trvalo to aspon pol roka, kopec srandiciek na uradoch a nebolo to zadadmo. Odvtedy ma nevolaju vsade (skolka, lekari, ...) priezviskom byvaleho. Drobnost, ale velmi prijemna. Na pasovej kontrole ma odvtedy nikdy nekontrolovali, ci viem kedy je moje dieta narodene. Esteze su tu zakony take, ze maju pochopenie so zenami ako sme my. Na SK mas po zmene mena potom moznosti menej. Just saying

jana_eyre
5. máj 2017

Typicky konik pytas sa na A a dostanes odpoved na X,Y,Z

pillipilli
5. máj 2017

@jana_eyre a este to bude na dvadsat stran...

bluka2
5. máj 2017

@moonlight1210 To niekdy nemusi byt dobra moznost, napr. ak maju obaja velmi dlhe priezviska. Napr. Benjamin Cernohorsky-bratislavsky ...

moonlight1210
5. máj 2017

@bluka2 no hej. Musia sa rozhodnúť, čo im pasuje. Je to len ďalšia možnosť.

bluka2
5. máj 2017

@jana_eyre Ak chcem A, tak sa spytam googla a skocim na nejaku oficialnu stranku. Toto je forum, nie googlimzateba.sk 😉

moni244
5. máj 2017

@natalienka12 😀 ty s nou zijes, ze davas take rady? 😀