Zmena priezviska dieťaťa

20. feb 2022

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či je možné nejakým spôsobom zmeniť priezvisko dieťaťa. Nakoľko tu mám aj známe, radšej by som bola v anonymite...

S partnerom sme sa nebrali keď sme zistili, že budeme rodičia a po nejakom čase sa veľa vecí zmenilo... Na matrike sme boli urobiť vyhlásenie o otcovstve s tým, že dieťa bude mať priezvisko po otcovi.. Nevedela som (a v tom čase ani neriešila) že je možnosť mať v RL napísané meno otca ale priezvisko po matke teda mne. Už nejaký čas však rozmýšľam o tom, že by som bola oveľa radšej, aby dieťa nieslo po zvyšok života moje priezvisko. Prosím, nesuďte... Naozaj hľadám iba odpoveď na otázku, ci to vôbec ide a ak áno, akým spôsobom. Ďakujem

dadulamamula
20. feb 2022

So súhlasom otca.

birika
20. feb 2022

myslim si, ze ak bude suhlasit otec, nemal by byt problem

struhanka
20. feb 2022

Podať si žiadosť na okresnom úrade. So zmenou priezviska dieťaťa musí súhlasiť jeho otec.

zmrzlinka2021
20. feb 2022

A neuvazovala si dat si priezvisko partnera a mali by ste spolocne s dietatom? Nemusite sa brat.

sissy27
20. feb 2022

Buď so súhlasom otca dieťaťa alebo súdnou cestou…

qwer2019
20. feb 2022

So súhlasom otca sa dá podať žiadosť tuším na okresnom úrade. ...

qwer2019
20. feb 2022

https://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezvisk... ..tu sa dočítaš čo potrebuješ

autor
21. feb 2022

Ďakujem za odpovede

Ak teda otec nebude súhlasiť a išlo by to predsa len súdnou cestou, vedeli by ste mi povedať, čo sa potom deje na súde? Zisťovanie starostlivosti o dieťa alebo niečo také? @sissy27

@zmrzlinka2021 nie nad touto možnosťou neuvažujem🥴

sissy27
21. feb 2022

Súdnou cestou budeš musieť vysvetliť a preukázať, že zmena priezviska je v prospech dieťaťa. Napríklad, že otec sa oň dlhodobo nezaujíma atď.

autor
21. feb 2022

@sissy27 ďakujem