Zmena priezviska bez koncovky -ová. Treba meniť vysvedčenia?

lenka_da
14. jún 2024

Ahojte, menili ste niekto priezvisko kvôli koncovke -ová? Aké všetky povinnosti to obnáša? Treba následne meniť aj vysvedčenia, resp. na čo treba myslieť? Nahlásenie do zdravotnej poisťovne, do sociálnej (?), do školy, kde ešte???
Dcéra je ešte len na strednej škole, o to by to mohlo byť jednoduchšie, či...??? Ďakujem za všetky rady...
A ešte jednu otázočku: keď už zmena bez -ová, tak máme zmeniť aj bez dĺžňa uprostred mena? Význam mena sa nijako nezmení, len s tým dĺžňom je to podľa mňa krajšie, len praktickejšie pre život v zahraničí asi bude bez dĺžňa... poradíte, prosím?

vyrovnanaosoba
14. jún 2024

@lenka_da vysvedčenia meniť netreba, len nahlásiť všade zmenu, zmeniť doklady.

lenka_da
autor
14. jún 2024

@vyrovnanaosoba tie vysvedčenia ma napadli preto, že som si kompletizovala doklady v sociálnej poisťovni kvôli budúcemu dôchodku (ešte je v nedohľadne) a pýtali odo mňa vysvedčenie z 8.ročníka ZŠ plus vysvedčenia zo strednej školy

vyrovnanaosoba
14. jún 2024

@lenka_da tak to by som si pre istotu zavolala, aby neskôr nebol problém, kým to máš "jednou cestou do školy"

syslik81
14. jún 2024

ja som si odobrala ova.. prisliel mi novy rodny list vybavila si nove doklady a nic viac som nemenila-ale tym ze neijem na sk nemam tam ani zdravitnu a ani banku -inak by som menila aj tam ... zahlasit zmenu na urade alebo v praci popripade skole-cize kde posobis ...

syslik81
14. jún 2024

@lenka_da ked menis priezvisko po svadbe tiez nemenis vysvedcenia-takze tam to netreba ... ani sa to asi neda ...

lenka_da
autor
14. jún 2024

@syslik81 Ale to je ina situacia, ked sa vydas, dostanes nove prizvisko + rodena "stare priezvisko"

mogaa
14. jún 2024

@lenka_da spätne je vysvedčenia meniť nebudú, predsa v daných rokoch mala pôvodné priezvisko

yanni
14. jún 2024

@lenka_da nie, vysvedcenia sa nemenia. Dostanes novy RL. Zmenu treba nahlasit na vsetkych uradoch, zdravotka, banka, OP/pas/vselijake preukazky vsetko nove vybavit.

vyrovnanaosoba
14. jún 2024

@syslik81 lenže ona mení aj rodný list.

sisaka
14. jún 2024

Vie niekto, ako sa teraz tieto gramaticky nezhodné mená s rodom skloňujú? Napríklad, môže mi niekto vysklonovať pani Hruška? Ostáva to všetko v nominatíve, či ako to funguje v praxi? Ďakujem

sisaka
14. jún 2024

@lenka_da k dĺžňom a mäkčeňom v zahraničí, všetky automaticky vypadnú, takže koli ním netreba nič meniť. Hruška sa automaticky stane Hruska

vikisisi
14. jún 2024

Na vysvedčeniach je rodné číslo tak podľa toho sparujú

syslik81
14. jún 2024

@vyrovnanaosoba ved aj ja som menila aj rodny list -bez toho to predsa nejde

yanni
14. jún 2024

@vyrovnanaosoba aj ja som si dala skrtnut ova. Novy RL ti poslu automaticky. O to ziadat nemusis. Vydvedcenia/diplomy atd. sa nemenia.

maranco
14. jún 2024

@lenka_da slovenské prechyľovanie priezviska si môžeš zrušiť aj z domu na stránke
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...