Zmena mena po sobáši

11. apr 2023

Ahojte, nové meno mám právo používať na základe sobášneho listu alebo až po zmene občianskeho preukazu? Dakujem zienky☺️

viky173
11. apr 2023

po sobasi som uz pouzivala nove priezvisko, bez ohladu na to, ze som este cakala na vydanie noveho OP

valeria_h
11. apr 2023

Kľudne používaj nové meno, neskôr doložíš nový OP.

matulik123456
11. apr 2023

Tak isto som používala hneď nové meno

maranco
11. apr 2023

Na vyhotovenie nového občianskeho, vodičského sa môžeš objedať cez https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

Od poplatkov si oslobodená https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1...

autor
11. apr 2023

@maranco ja objednaná som, ale možno budem hospitalizovana, tak neviem ako budem v systéme poisťovne no

autor
11. apr 2023

@matulik123456 dakujem dievky za odpovede 🙂 totiž neviem či stihnem vybaviť nový, keďže cirkevný sobáš tam to cca týždeň trvá a sta zdravotne problémy no, preto sa pýtam

mima1608
11. apr 2023

Ja som od sobášu používala nové. Do sociálnej poisťovne to prejde automaticky a do zdrav. poisťovne som im poslala kópiu sobášneho listu mailom, do 7 dní poslali preukaz poistenca. Inak okrem soc. poisťovne ťa už napríklad aj na polícii evidujú pod novým menom.

tosomja
11. apr 2023

Rodné číslo sa ti nemenilo. Poistená si, či povieš že ešte nemáš nový op, alebo budeš používať rodné priezvisko

autor
11. apr 2023

@mima1608 super! Aj za takú info dakujem☺️

autor
11. apr 2023

@tosomja veď ano, ale vies ako niektoré sestricky vedia ľuďom spríjemniť deň, cest tým čo naozaj sú mile a väčšinou mám stastie na tie 🙂

matulik123456
11. apr 2023

Nám dal po sobáši farar zápisnicu do rúk a hneď v pondelok sme niesli na matriku a dali nám sobášny, v ten isty deň som aj zmenila trvalý pobyt a do poisťovní, na políciu atď to prešlo automaticky a v ten istý tyždeň som menila aj doklad … do dvoch max troch týždnov som už mala všetko ☺️

zuzanka.zuzu
11. apr 2023

dokonca vieš aj dediť v podstate povedzme na druhý deň, takže určite aj priezvisko vieš už používať 😉

autor
11. apr 2023

@matulik123456 jaaaj 🙂 nám na matrike povedala pani, že pán farár rad nosí sam, tak že ale keď donesie do stredy že kľudne do konca týždňa bude 🙂 čiže tak po tyzdni a pol som si dala termín na polícii 🙂

matulik123456
11. apr 2023

Náš dal kvoli tomu aby sme dlho necakali kým to on zanesie alebo pošle sám, aby sme si to rychli vybavili 🙂

bylinka25
11. apr 2023

Už vtedy používaš nové prievisko, keď sa ním po sobáši podpîšeš, už si vydatá žena, máš na prste
obrúčku.
Keď sme sa brali my, tak nás oslovovali manželia Neumanoví, hoci som mala doklady na dievčenské meno.
Sobášny list i nám vydali o štyri dni po sobáši.

autor
11. apr 2023

@bylinka25 jasne, dakujem☺️