Žltý lístok - ex úrad

16. aug 2023

Dobrý večer, dnes som si v schránke našla žltý lístok z pošty a odosielateľ je ex úrad. Je to exekúcia? Ja osobne nemám na 110% žiadne dlhy ALE som rozvedená 4 roky a môj exmanžel počas nášho manželstva zrejme nejaké dlhy narobil. Cez internet čo sa dá overiť exekúcia je, že ona má voči banke exekúciu, na mňa sa nevzťahuje lebo ja tam nesvietim. Môže mať ten žltý lístok súvis, že on neplatí a idú po mne? Ako sa voči tomu odvolať? Nežili sme spolu a rozvod rok naťahoval. Ak by to bola jeho exekúcia môžu mi siahnuť na dom, ktorý som kúpila po rozvode s novým partnerom a vlastníme ho 50/50? Ex nemá nič, žiadne nehnuteľnosti, je to alkoholik. Netušila som, že si nabral na seba úver. Ako ďalej? Som z toho hotová 🙁

aaaa1111
16. aug 2023

v prvom rade prevezmi list z posty, lebo tazko sa odvolavat voci niecomu, o com ani nevies. ak by si ten list neprevzala, zo zakona sa neprevzata zasielka povazuje za dorucenu na treti den od ulozenia na poste, cize tym nic neziskas. treba to riesit cim skor, lebo ak je exekucny titul opravneny, budu ti casom narastat aj dlzoba. a ano, mozu siahnut aj na dom, ak si ho kupila z penazi, ktore si ziskala pocas spolocneho zivota s exmanzelom. takze sup sup na postu a potom nam napis, co ti exekutor vlastne oznamuje

autor
16. aug 2023

@aaaa1111 jasné že ho plánujem prevziať. Len som z toho v strede. Z manželstva mi nezostali po ňom žiadne peniaze a na nový dom mám hypotéku s novým partnerom. Ja som z toho strašne mimo, jasné, že bez toho čo bude v obálke môžem len polemizovať. No predpokladám, že to bude niečo, čo si on požičal a neplatil v čase manželstva a o čom som nevedela. 🙁

aaaa1111
16. aug 2023

bohuzial, aj o tom je manzelstvo. treba cim skor zistit, o co ide a celu vec zacat riesit. niekedy si clovek vystaci sam, niekedy je potrebne najat pravnika, lebo aj exekutori su riadne svine a ak sa clovek nevie branit, tak ho zderu aj o posledny cent. ak budes vediet konkretne predmet listu, kludne daj vediet a mozno sa k tomu bude vediet vyjadrit aj viac ludi, viac hlav, viac rozumu

autor
16. aug 2023

@aaaa1111 jasné, ďakujem 🥰 právnikovi som už volala, tak ma ubezpečil, že ak by to bolo z čias manželstva a ja som si nebola vedomá toho, že sa to dá napadnúť ešte voči ex, ako zamlcanie ... No uvidíme, každopádne dnes to vidím na pohár vínka na nervy

lindus_esterka
16. aug 2023

@aaaa1111 pokial viem, za dorucenu sa bude zasielka povazovat az ked ju adresat prevezme, alebo ked sa vrati odosielatelovi. Doba prevzatia vie byt az 18 dni, takze odosielatel musi cakat, kym sa mu vráti podpísaná dorucenka, resp. ak to nešlo do vlastnych rúk a len doporucene tak si vie online pozrieť v akom to je stave. Alebo sa nieco zmenilo? Prvy raz pocujem, ze by bola po 3dnoch povazovana za dorucenu, pricom stale caka na poste na moje vyzdvihnutie. Hlavne si to neviem predstavit, ak by v tom liste bola vyzva na nieco napr "do 7dni od dorucenia tejto vyzvy"

lindus_esterka
16. aug 2023

* pardon, malo tam byt "resp ak by to nešlo s dorucenkou ale len do vlastnych ruk"

aaaa1111
16. aug 2023

@lindus_esterka ty pises o dorucenej zasielke. ak ju niekto prevezme hoci aj v posledny mozny den (napriklad 18. den), lehota od dorucenia zasielky zacina plynut dnom prevzatia zasielky. ja som pisal o neprevzatej zasielke, to je uplne ina situacia. ak sa zasielka vrati z dovodu neprevzatia, z pravneho hladiska sa za den prevzatia zacne povazovat treti den ulozenia na poste (hoci sa zasielka z posty vrati exekutorovi napriklad aj o dva mesiace po tomto datume ulozenia)

simca06022011
16. aug 2023

@aaaa1111 ten treti den pokial viem uz davno neplati

simca06022011
16. aug 2023

@aaaa1111 https://www.trend.sk/spravy/pozor-zmeny-pri-dor... - jul 2017
ak do slovensko.sk nam pridu zasielky a za dorucene sa povazuju az po uplynuti nevem ci 15alebo 18dni (pride totiz o tom aj sprava, ze sa povazuje za dorucenu), rovnkao je to na poste.. az po tejto dobe, dokonca niekde az ked sa zasielka VRATI realne, teda na tej obalke bude peciaka od posty, a prevzatie odosielatela, a tento datum sa berie ako datum dorucenia.

lindus_esterka
16. aug 2023

@simca06022011 ano je to 18dni 🙂

aaaa1111
16. aug 2023

@simca06022011 mas pravdu, exekucny poriadok (zakon 233/1995) v §194 ods. 7 uvadza:
Ak adresát bezdôvodne odmietne písomnosť doručovanú exekútorom alebo ním povereným zamestnancom prevziať, považuje sa písomnosť za doručenú dňom odmietnutia jej prevzatia. Exekútor alebo ním poverený zamestnanec je povinný adresáta poučiť o následkoch odmietnutia prevzatia písomnosti. Odmietnutie prevzatia písomnosti sa poznamená na doručenke spolu s dátumom a dôvodom, pre ktorý adresát odmietol písomnosť prevziať, a písomnosť sa vráti súdu.
cize potom sa za den prevzatia povazuje datum, ktory posta uvedie na zasielku, ktoru vracia, cize spravidla po uplynuti 18 dni. tri dni od ulozenia neplati pre zasielky od exekutora. ospravedlnujem sa za mylnu informaciu

aaaa1111
16. aug 2023

inak ta exekucia moze byt fakt hocico. napriklad moja sestra byvala v podnajme, mala zmluvu s realitkou. a po roku a pol, co sa odstahovala, jej z nicoho nic dosla exekucia, ze vraj porusila podmienky zmluvy a musi platit zmluvnu pokutu, ze nereagovala na platobny rozkaz zo sudu, a tak to bolo odstupene na exekuciu. hned sla za pravnickou a ta to dala za velmi kratku dobu doporiadku, ziadna exekucia nakoniec nebola a nemusela nikomu nic platit. to clovek az zira, ake podvody sa dnes deju. super, ze si zavolala pravnikovi, nikto ti nepomoze lepsie, ako on, drzim prsty, nech to dobre dopadne 🙏

tanyan
18. aug 2023

Moja skúsenosť spred pár rokov - neoprávnená exekúcia za nezaplatenie pokuty, ktorú som však zaplatila. Námietku som podala do troch dní, lebo inak by som vraj aj tak musela platiť exekučné trovy, hoci v liste stálo, že na odvolanie mám 15 dní.
Treba konať rýchlo.