Živnosť - úrad práce a faktúra

matts
8. sep 2022

Dobry den.

Do 31.08.22 som bol zamestnany na TPP u zamestnavatela ,,A”
Posledny mesiac som bol na PNke kvoli operacii.

31.08.22 som ukoncil TPP so svojim zamestnavatelom ,,A” a od 01.09.22 mi vznikla zivnost (prvy krat v zivote) .

Ako zivnostnik som odrobil pre mojho noveho zamestnavatela ,,B” na zmluvu 3 pracovne dni, po ktorych som sa rozhodol ze skoncim a vratim sa k svojmu povodnemu zamestnavatelovi ,,A” .

Otazky zneju :

1.) Ak sme sa so zamestnavatelom ,,B” dohodli, ze mi vytvori fakturu v Oktobri za moju pracu, mozem si tu zivnost zrusit, alebo musim cakat pokial mi tu fakturu vystavi a vyplati? (Nemalo by to byt viac nez 250€)

2.) Nastup naspat k zamestnavatelovi ,,A” mam az 19.09.22 mozem sa dovtedy prihlasit na Urad prace do evidencie nezamestnanych aby som poberal davky? (8 rokov mam odpracovanych na TPP, zivnostnikom som len 8 dni).

3.) Ak som bol na PN pocas 1.8.-31.8. , dostanem riadne nemocensku aj ked som teraz de-facto zivnostnik?

Velmi krasne dakujem za rady. 💙

melanta
8. sep 2022

1. Môžeš živnosť zrušiť. Podstatné je, že živnosť bola aktívna v čase, na ktorú bude vystavená faktúra.
2. Áno, môžeš a za tie dni dostaneš podporu.
3. Áno, bol si riadne zamestnaný a mal platené odvody, takže PN budeš mať zaplatenú ako zamestnanec.

matts
autor
8. sep 2022

@melanta velmi krasne dakujem za tvoj cas, rychlu reakciu a pozitivny dopad.
Myslim si ze toto je vsetko co som potreboval.
Dakujem 💙.
Vsetko dobre.

lucka_ke
8. sep 2022

kým máš aktívnu živnosť na úrade práce ťa nezaevidujú... faktúru vystavuješ ty firme, pre ktorú si pracoval, nie opačne

matts
autor
8. sep 2022

@lucka_ke Dobre vediet, tu zivnost hned zajtra zrusim.

Ono je to spediterska firma pre ktoru som robil na zivnost, mali sme dohodu ze im urobim 2 expresy na skusku a ak sa mi nebude pacit uz ma von neposlu.
V zmluve mam vyplatny termin do 20.dna nasledujuceho mesiaca a majitel povedal ze mi urobi fakturku dla zvykosti 10-15.dna v mesiaci dla odjazdenych km a ja si ju pridem len podpisat.