Živnosť a opatrovateľský príspevok

daniela87sk
10. jún 2024

Dobry deň , poberám opatrovateľsky príspevok na starú mamu. Som vedená na UP. Naskytla sa mi ale príležitosť zamestnať sa na živnosť. Ako to bude potom s opatrovateľským? Zrušia mi ho úplne alebo len znížia sumu? Prípadne ako by sa to dalo vyriešiť aby som mohla pracovať na živnosť aj poberať. Pracovala by som z domu vtedy, keby sa to mne dalo. Nie som obmedzená pracovnou dobou. Ďakujem za odpovede.

luciasopia
17. jún 2024

Pokiaľ viem, nedá sa poberať opatrovateľský a pracovať, buď jedno alebo druhé. Pracujem na živnosť a keď som si dávala žiadosť o opatrovateľský, musela dom dodať čestné prehlásenie, že v prípade schválenia príspevku, pozastavím, resp. zruším živnosť. Ale myslím, že popri živnosti sa dá vybaviť osobná asistencia, je to na 4 hod. denne. Viac tu: https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

sunflower15
18. jún 2024

@luciasopia
Vraj sa dá, takú som dostala odpoveď z UPSVR BA, ale je tam podmienka, že mesačný príjem nesmie prekročiť dvojnásobok životného minima a to isté platí aj pre živnosť. Som z toho jeleň, lebo pani v NR mi povedala, že pracovať nemôžem. 🙂

luciasopia
2. júl 2024

Ono sa všade platí niečo iné 😀 mi to tak príde 😀