Žijem s rodičmi a študujem. Na aké dávky mám nárok?

micka1988
26. aug 2012

Chcem sa opytat, narodi sa mi dieta, vsade som pracovala len na dohodu, vydata nie som, zijem doma s rodicmi, studujem externe VŠ. na co mam narok zo socialky ?ďakujem

maja123456
26. aug 2012

To by aj mňa zaujímalo, len ja študujem denne... Tak píšte babulky 🙂

trti
26. aug 2012

Ak za Teba nebolo odvádzané sociálné poistenie (a to sa odvádza vačšinou len pri hlavnom pracovnom pomere + musíš byť zamestnaná min.6 mesiacov,tuším), tak od sociálky materskú nedostaneš. Jedine keby si si bola platila dobrovolné so.poistenie.
Nárok máš na rodičovský príspevok a príspevok na dieťa (dokopy cca 210 eur), to vypláca úrad práce.

sissy27
26. aug 2012

@micka1988
@maja123456 v prvom rade si milé dámy žiadajte výživné od otcov svojich detí a až potom riešte dávky od štátu, to vám inak povedia na sociálke na čo máte a nemáte nárok, prípadne môžete aj použiť google 😎

maja123456
26. aug 2012

Tie základné príspevky mám naštudované, len neviem nájsť napríklad, že aký príjem nesmie presiahnuť domácnosť, alebo kedy mám nárok na sociálne štipendium atď....
Na materskú má človek nárok vtedy, ak bol nemocensky poistený najmenej 270dní v období 2 rokov pred pôrodom.
Jednorázový príspevok dostane matka, ak sa dieťa dožije 28dní, t.j. 151,37€. Ďalej príplatok k príspevku je 678,49€.
Každý mesiac má matka nárok na rodičovský príspevok 194,7€ + prídavky na dieťa 22,01€.

b1105
26. aug 2012

ano ako pise maja to je asi vse a socialne stipendiu na to mas narok ak studujes denne a urcuje si to skola

sisaha
26. aug 2012

@micka1988 presne ako pisu baby, budes dostavat rodicovsky prispevok + detske pridavky + cím vyssie výživné si vysúdiš, tým lepšie pre teba, prípadne požiadaj o výživné aj na teba a takisto od otca žiadaj aj uhradenie nákladov s pôrodom a výbavou pre dieťa... A kedže žiješ s rodičmi, tak predpokladam, že nebudeš splnať ani nárok na hmotnu nudzu, ak rodicia pracuju.

maja123456
26. aug 2012

Nechapem preco sa to tu hned zaskatulkuje do polohy, ze ked sa chce zena o niecom informovat musi to byt hned chudiatko bez partnera. Napriklad ja mam velmi dobreho partnera, ktory sa so mnou na babo velmi tesi, ale nevidim dovod pokial niesme zosobaseni, aby som nevyuzila moznost prispevkov aspon takych ako maju nasi spoluobcania, ktori v zivote nikde nepracovali, nic si nikdy neplatili...
Mam 23 rokov, som sice student, ale v zivote som sa narobila a este sa len narobim dost na to, aby som nevyuzila vsetky prispevky na ktore mam narok od statu.

zuzimino
10. dec 2012

@maja123456 Súhlasím. Ani ja nie som vydatá, ale tešíme sa s priateľom na bábätko. Budeme bývať u mojich rodičov. Ešte len som na začiatku tehu, tiež som študentka na VŠ, či si si požiadala o sociálne štipendium?? Nevieš čo všetko sa tam zahŕňa?

maja123456
10. dec 2012

@zuzimino Gratulujem k bábätku 🙂 O štipendium som nežiadala, lebo že tento rok sa menili podmienky nejaké a nevyšlo by mi to... ale skús sa opýtať na študijnom.... možno by ti to vyšlo..... ale ak bývaš s rodičmi nemáš na nič nárok... na to som prišla ja... lebo vždy posudzujú celú domácnosť.... A na príspevky na bývanie a tieto veci tiež zabudni.. ja som prišla vlastne na to, že kým neporodíš ostaneš bez príjmu a budú ťa musieť všetci dotovať... takýto je ten náš štát...

zuzimino
10. dec 2012

Ďakujeem. 🙂 Tak to hej, keď sa bude porovnnávať celá domácnosť, to mi tiež nič nepridelia. Tak už to nejako zvládneme bez toho príjmu. Rodina bude musieť pomôcť. Ty už to máš zachvíločku, tak držím päste nech všetko dobre dopadne 🙂 a tešíte sa z bábätka