Zdravotné poisťovne

ivadavidko
1. feb 2023

Zdravím baby potrebujem poradiť kto ma s tým skúsenosti, žijem v CZ ale len krátko pracovala som a nedávno ma prepustili skončila mi skúšobná doba, a samozrejme tým ze nepracujem mi neplatia zdravotné poistenie zistila som ze som tehotná to som ešte stihla ist k lekárovi ale teraz sa už neviem dostať pretože mi neplatí zdravotná.. Mam priateľa ale nie sme svoji pretože ja ešte stále riešim rozvod. Mam aj syna ktorý tu chodí do školy ale pobyt nemáme pretože sme tu ešte krátko a ešte sa to stále vybavuje. Ako mam postupovať co mam robiť aby som mala poistenie prosím vás poraďte mi. Hladam si prácu lenže mam problém s tým ze môžem robiť len na 4 hodiny :( neviem naozaj ako mma ďalej postupovať už som s toho veľmi nešťastná. Ďakujem

alenah31
1. feb 2023

@ivadavidko buď sa zaregistruješ na ÚP kedy sa staneš poistencom štátu alebo sa na ZP prihlásiš ako samoplatiteľ. Iná možnosť nie je. A tiež - hoci máš dlh na ZP - povinné prehliadky tehu ženy u gyn. sú považované za neodkladnú zdravotnú starostlivosť a tá sa poskytuje aj osobám, ktoré majú dlh voči zdr. poisťovni - čiže nechápem prečo ťa nechce Dr. vziať. Ale viac ako toto by ma trápila skutočnosť - že ak nie si rozvedená...je ti jasné, že ako otec dieťaťa bude zapísaný tvoj súčasný manžel?? Dokonca aj keby sa dieťa narodilo do 300 dní od rozvodu za biootca bude zákonne považovaný ex a tak sa to dostane aj do RL.

ivadavidko
autor
1. feb 2023

@alenah31 som na úrade práce ale tým ze žijem v CZ a nemám trvalý pobyt co trvalý pobyt sa dá získať len po 5 rokoch nemám nárok na podporu ani nárok na dávku v nezamestnanosti a tým pádom mi neplatia ani zdravotné poistenie. Áno to viem ale do pôrodu hádam budem rozvedená a tak sa môžme s priateľom vziať. No som s toho hotová pretože aj malý chodí tu v CZ do školy a nemá poistenie

ivadavidko
autor
1. feb 2023

Ani platiť zdravotnú si nemôžem sama už som bola na ZP no ako píšem už som s toho nešťastná lebo naozaj neviem ako ďalej

alenah31
1. feb 2023

@ivadavidko ako dlho si v CZ... ty si sa po odchode odhlásila zo slovenskej ZP - dokladá sa pri tom PZ krajiny kde pracuješ. Odkedy keď si evidovaná v CZ ako uchádzač o zamestnanie za teba ZP tiež neplatí štát?

alenah31
1. feb 2023

@ivadavidko Si občan SR, išla by som na pobočku ZP na Slovensku kde si bola predtým ako poistenec a pýtala sa ako postupovať pokiaľ si stratila právo byť poistená v CZ.

ivadavidko
autor
1. feb 2023

@alenah31 odhlásila som sa zo Slovenska.. Som tu 5 mesiacov.No neplatí už som skoro mesiac na úrade a neplatí pretože nemám nárok na nič a som cudzinec aj keby mam pobyt prechodný tak štát neplatí za mňa je to tu hrozne s takými vecami

alenah31
1. feb 2023

@ivadavidko tak treba ísť na Slovensko a prihlásiť sa tu. Pravdepodobne budeš potrebovať doklad o odhlásení z CZ zo ZP + doklad (výpoveď??) prečo už nie si poistencom v CZ.

basska_b
1. feb 2023

Cize ty nemas zdravotne poistenie nikde momentalne? A trvaly pobyt mas teda na Slovensku? V ČR je viac zdravotnych poistovni - nenechaj sa odbit jednou, asi mylnou, informaciou. Samoplatcu cudzinca by mal brat kazdy rad, aj ked ta to bude stat peniazky

ivadavidko
autor
1. feb 2023

@basska_b ďakujem vyskúšam aj iné dúfam ze sa to podarí lebo fakt tomu nechápem ze prečo nemôžem byť samoplatca

bluemoon24
1. feb 2023

@ivadavidko ja jsem se v tom ted zamotala. Jsi slovenka, pracovala jsi v Cesku. Odhlasila ses ze slovenske pojistovni, zamestnavatel te prihlasil v Cesku, skoncil ti pracovni pomer a stale jsi prihlasena v CR pojistovne, ale nikdo za tebe neplati?

ivadavidko
autor
1. feb 2023

@bluemoon24 presne tak, nikto za mňa neplatí a preto sa teraz neviem dostať k lekárovi

bluemoon24
1. feb 2023

@ivadavidko a z jakeho duvodu te nechteji registrovat jako samoplatce? Otec syna pracuje? Ty jsi stale vdana?

januska12323
1. feb 2023

Zaregistruj sa na upsvar na Slovensku ako nezamestnaná, štát bude za teba platiť poistenie. A teda aj sa prihlásiť do slovenskej zdravotnej. Potom sa daj na PN ak sa dá aby si sa nemusela chodiť hlásiť. Lekár ťa potom normálne zoberie.

bluemoon24
1. feb 2023

@januska12323 to sice ano, ale predpokladam, ze autorka chce chodit k lekari v Cesku i se synem

januska12323
1. feb 2023

@bluemoon24 za deti v Česku neplatí štát? Myslela som, že len seba potrebuje poriešiť nateraz.

bluemoon24
1. feb 2023

@januska12323 samozrejme ze plati, ale predpokladam, ze dite ma slovenske obcanstvi, trvaly pobyt na Slovensku, kdyz tady nema TP ani autorka, takze cesky stat za neho logicky pojisteni platit nebude. A dite musi pojisteno v zemi, kde je pojisten pracujici rodic - autorka nepracuje, jeho otec pracuje na Slovensku, mel by teda byt pojisten tam. My jsme to ted resili, kdyz jsme se stehovali do Cech, takze to mam vsechno dost nastudovane.

ivadavidko
autor
1. feb 2023

@bluemoon24 pretože som stále vydatá ešte nie som rozvedena, ja o ňom vôbec nič neviem ale predpokladám ze nepracuje a určite žije na Slovensku

ivadavidko
autor
1. feb 2023

@bluemoon24 aj keď otec nepracuje na Slovenku synovi stále platí zdravotné poistenie pretože ma trvalý pobyt na Slovensku a jeho zdravotnú nemusím odhlasovať keďže jemu to platí štát od narodenia, len je problém ze tu v CZ sa neviem dostať k lekárovi som s toho veľmi nešťastná ze sa budem musieť vrátiť na Slovensko kvôli tomuto :(

bluemoon24
1. feb 2023

@ivadavidko no dokud ty nebudes zamestnana v cesku a nebudes tady mit pobyt - nemusis mit trvaly staci prechodny, to vyridis za jeden den, tak syna pod ceskou pojistovnu nedostanes. Co se tyka tebe, pokud ti nedaji samoplatce, tak se budes muset nahlasit na upsvar jako osoba starajici se o dite do 6 let, jak uz ti tady nekdo radil a na preventivky a gyn prohlidky na slovensku. Popripade platit si gynekologickou starostlivost jako samoplatce.

lesanka845
1. feb 2023

@ivadavidko tak my sme tu už 11.rok.Ale prechodný pobyt sme riešili hneď .S poistením takisto nebol problém,dokládali sme potvrdenie o ubytovaní,prechodný pobyt a ukončenie poistenia na SK.Dcera bola vtedy krátko pred pôrodom,tak jednu kontrolu u gynekológa sú musela zaplatiť.Ale do pôrodu sme poistenie stihli vybaviť.A aj tu prehliadku,čo platila,jej Slovenska poisťovňa preplatila .Po roku za nami prišiel aj syn a takisto dostal poistenie bez problémov.Sme všetci vo všeobecnej.trvaly pobyt sa dá žiadať až po piatich rokoch.Ale ak sa vydas za Čecha,budeš môcť aj skoršie.Ale možno sa už podmienky zmenili,to už neviem