Zdedenie bytu v závete

18. jún 2021

Ahojte vedeli by ste mi poradiť s priateľom mame dva byty jeden spoločný a druhy je jeho. V prípade že by sa mu niečo stalo chce aby som ho zdedila ja a nie je jeho rodina. Stačí keď na to spiseme závet? Alebo ako v tomto prípade postupovať? Svadbu plánujeme ale neskôr tak preto to riesime takto. Ďakujem za odpovede

autor
18. jún 2021

Ešte doplním, že deti nemáme

kate211
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ciusinka
18. jún 2021

Áno nech spíše závet v tvoj prospech,ideálne u notára vo forme notárskej zápisnice..

andreagartnerova
18. jún 2021

Aj keď spise závet budú sa pýtať zákonných dedičov, či závet uznávajú. Otázne je kto bude zákonný, ak sa zoberiete ty plus deti, ak budete mať, potom ak nie rodičia, surodenci.

marseillefan
18. jún 2021

závet u notára úplne stačí...

oli18
19. jún 2021

Zavet moze byt napisany vlastnorucne, len sa overi a zapise u notara.

maris5
19. jún 2021

Spisat zavet u notara.

draik
19. jún 2021

@kate211
Keďže deti nemajú, tak by manželka nemusela byť jediným dedičom zo zákona.

@andreagartnerova
Dedičia nemajú právo uznať či neuznať závet, ak niet neopomenuteľných dedičov. A tí minimálne zatiaľ nie sú.

andreagartnerova
19. jún 2021

@draik vyjadrovali by sa k zavetu, pokiaľ by boli v 1.skupine tak by aj keby ho neuznali dostali minimálne 1/2 svojho zákonného podielu. V ďalších skupinách žalobou cez súd a viem, že aj takí uspeli.

draik
19. jún 2021

@andreagartnerova
Znovu sa mýlite. Manžel je síce v prvej skupine, ale nie je neopomenuteľný dedič.

marseillefan
19. jún 2021

@andreagartnerova podľa mňa ak je závet spísaný u notára, tak jediné na čom môžu ostatní dediči uspieť na súde je, ak dotyčný nebol v čase spísania závetu spôsobilý na právne úkony, čo pri zdravom, 30-ročnom chlapovi neprejde.

andreagartnerova
19. jún 2021

@marseillefan ja som skôr narážala na to, ak by závet spisal zavetca sám, je pochopiteľné, že v notárskej zápisnici obsahuje závet to čo má mať.

draik
19. jún 2021

@marseillefan
Hlavne je taký závet uložený v centrálnom registri, čo je najväčšia výhoda, pretože sa nestratí.