Závet verzus vydedenie

22. feb 2024

Co ma clovek napisat keď ma 2 deti, 1 z toho je alkoholik, niekoľkokrat trestaný recidivista, jeden z ešte žijúcich rodičov ho chce vydedti a chce aby všetok majetok zdedilo len to druhe dieťa?! Závet a k tomu aj vydedenie? Alebo stačí len jedno z toho?

viestta
22. feb 2024

Zakonny dedic sa v zavete nemoze opomenut. Ked chce spisat zavet, nech sa poradi s notarom alebo nech daruje majetok este za zivota jednemu z deti

syslik81
22. feb 2024

prepisat majetok este pocas zivota na dieta a nechat si dozivotne pravo na dome ... zavet
sa da vzdy napadnut ..

autor
22. feb 2024

@syslik81 ten dotyčný je okrem iného čo som napísala aj alkoholik ktory nemá ani platný OP, ten určite nič nenapadne. Deti nemá. Darovacia zmluva by sa musela riešiť cez právnika, na to nemajú. Závet alebo vydedenie si napíšu aj doma, je to oveľa jednoduchšie ako darovacia zmluva.

syslik81
22. feb 2024

jednoduhsie to nieje.. treba to podpisat pred svedkami pravnikmi etc.. prepis majetku zas tak komplikovany nieje a za tych par korun to stoji ako neskor mat starosti

syslik81
22. feb 2024

je tu skupina pravna poradna ..skus tam napisat a mozno pomozu ako najlacnejsie to poprepisovat

autor
22. feb 2024

@syslik81 závet si napíše človek doma sam, dá podpísať dvom svedkom, žiadny právnik, vklad do katastra, zmluva na dve strany.... Neporovnateľne jednoduchšie. Ale súhlasím, že dat to spraviť právnikovi lebo za tie peniaze to stojí, keďže sa tu jedna o byt, nie o niečo lacné.

sasa1310
22. feb 2024

závet sa nevkladá do katastra ale do notárskej zápisnice. V závete sa nesmú vynechať neopomenuteľní dediči, lebo je potom závet napadnuteľný a následne neplatný. Aj v závete musí každý neopomenuteľný dedič dostať min. 50 % zo svojho zákonného nároku na dedičstvo.
vydedenie tiež nie je jednoduché, nakoľko to treba súdom. To si doma nenapíšu ani náhodou
Najjednoduchšie riešenie je napísanie bytu na to dieťa, ktoré chcú aby dedilo, poprípade keď sa boja, dá sa zapísať vecné bremeno dožitia oboch rodičov v danom byte. Iná ľahšia cesta neexistuje

kitycat
22. feb 2024

Prepisat majetok. Nech to zafinancuje ten dedic.

Mas jasnu radu ako na to, tak preco sa tu stale upinas na zavet, ktory sa lahko napadne?

Kto si?

nelca84
22. feb 2024

Naco sa vlastne pytas, ked si ides stale svoje? Chapes, ze ten zavet bude v konecnom dosledku neplatny?

autor
22. feb 2024

@kitycat neupinam sa na závet len opakujem, že ju nikto nenapadne. Dotyčný ktorého chcú vydedit je úplne mimo bez OP, spity bezdomovec. A ty si kto? 😀

gemerka17
22. feb 2024

Zavet je dobrý nápad, keďže sú na to zákonné dôvody a sú teda opodstatnene. Treba ho však spísať u notára, tak ako sa ma. Doma na kolene spisany hala bala bude neplatný, keďže tam budete mat veľa chýb.

gabriellka
22. feb 2024

Aj tak to nefunguje ako si ty predstavuješ. To akože dotyčný raz zomrie a ty prinesieš na dedičské konanie jeho závet?
Ty kde žiješ? Musí ísť k notárovi a závet spíše notár. So všetkými nalezitostami ktoré to ma obsahovat

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
herriett
22. feb 2024

Musi byt aj vydedenie napisane-tam sa tusim uvedie dovod. Aspon znamy tak pisal

herriett
22. feb 2024

@gabriellka zavet nemusi spisat notar.

sasa1310
22. feb 2024

keď už tak jeho. Závet je mužský rod. Podľa zákona, bezdomovec vo vašej rodine, musí mať v závete min. 25 % majetku

gabriellka
22. feb 2024

@herriett ok ak som dala nesprávnu info tak sa autorke ospravedlňujem.ale každopádne by som neriskovala to ze tam nedám všetko čo má obsahovať a bude neplatny

andrejka1974
22. feb 2024

Vydeliť sa nedá dá sa len spísať závet a prepísať za života ináč s tím nič neurobis

letfenixa
22. feb 2024

@autorka darovaciu zmluvu aj s návrhom vkladu do katastra som napísala doma, pomocou vzorov z netu.

alickapusinka
22. feb 2024

Pravidla na vydedenie musí splniť. Nie je to tak že niekto nenažratý chamtivý chce majetok. Matka ho nemusí vydediť a okrem toho ak žije majetok môže podarovať aj cudzím ľudom. Aj dať tomu opilcovi všetko.MY sme mali susedu ma dvoch synov ten jeden vždy ťahal za kratší koniec. Ako náhle naša suseda zomrela predtým nechala zaveť s tým že nechala len tomu jednému. Tomu nenažratemu čo čakal a striehol na majetok ako sup. Dal brata na súd ale prehral ešte musel platiť trovy právneho zastúpenia. Obišiel na prázdno všetko dala druhému synovi. Môj nevlastný otec mal jedného brata pijaka a jedného normálne a matka zomrela všetko dala tomu čo pil. Išiel na liečenie pil a predtým než zomrela mu napísala chatu, dom, a úspory. Môj nevlastný otec a jeho brat ostrúhali na prázdno. Otcova matka bola po smrti 10 rokov a vždy ju preklínal ako debil.

fiafia
22. feb 2024

Na toto by som sa nespoliehala. Ošetriť to tak aby sa to nedalo napadnúť. Istota je istota

oli18
22. feb 2024

Podla tvojho pisomneho prejavu si bystra baba a darovaciu zmluvu si spises aj sama podla vzoru na nete. Tam sa uvadzaju osobne udaje a o nehnutelnosti opises vsetko z listu vlastnictva, ktory stiahnes z kataster portalu. Podpisy ti overi hociktory obecny, alebo mestsky urad za cca 3€. K darovacej zmluve sa dava na kataster aj Navrh na vklad, kde sa opise to iste. Ak sa pomylis v nejakej nalezitosti, kstaster ta pisomne vyzve na opravu. Mne sa to stalo, pani uradnicka dala hviezdicku, ze opravil a moj podpis. Urcite ti to doporucujem, zvladnes to aj sama a usetris 300€ za notara.

nika523
23. feb 2024

Nie je to v také jednoduché napísať doma závet a hotovo, obidve deti majú rovnaký nárok na dedičstvo. Ak napíše rodič závet len na jedno dieťa závet bude neplatný, oveľa jednoduchšie a istejšie je darovať majetok a že na to nemajú? Veď to zaplatí obdarovaný, darovaciu zmluvu si napíšeš aj doma podľa vzoru, overiť podpisy notárom to je 5eur a vklad do katastra myslím asi 60 eur, to je tak veľa že sa to nedá? 🙉

janulik2008
23. feb 2024

HM, ja som bola na dedičskom minulý rok a bol napísaný závet a aj papier o vydedeni bol súčasťou.

sasa1310
23. feb 2024

@janulik2008 veď dá sa, ale ten papier o vydedení to tiež si niekto nenapíše len tak. Vydedenie tiež niečo obnáša

asod
6. jún 2024

Moja znama ma tiez takeho syna,
tak sla k notarke, ta jej napisala vydedenie syna z amyvh dôvodov

asod
6. jún 2024

@asod z takych dôvodov. Okrem toho napisala testament kde vsetko nechava druhemu synovi,po smrti matky.

kris_tin257
6. jún 2024

Jedine prepísať majetok darovacou zmluvou počas života, dá sa to u notára a poplatky môže hradiť nový majiteľ. V dedičskom konaní musí notárka zahrnúť všetkých dedičov bez ohľadu na závet, vydedenie je z právneho hľadiska náročný dlhý proces o čom rozhoduje súd a poplatky súdu a právnika stoja omnoho viac ako darovacia zmluva u notára

mamina7070
6. jún 2024

musi napisat oboje aj zavet kde odkaze majetok jednemu zo synov a listinu o vydedeni toho recidivistu
najlepsie je priamo s notarom naslden to bude v registri