Neviete mi poradiť, môj svokor chce dať doživotné právo užívať dom, ktorý je jeho svojej manželke. Vlastníkmi domu by sa stali deti. Môže to urobiť formou závetu, že si praje aby mala manželka doživotné právo na dom, podpísaný dvomi svedkami. Majú byť podpisy overené na matrike? Ďakujem
Môže to urobiť už teraz, na dom uvalí bremeno s doživotným právom bývania. Nemusí to riešiť závetom.
@1andrea111 Presne, ako Ti radili baby predomnou, je výhodnejšie, keď dom daruje deťom za života s uvedeným vecným bremenom (doživotné právo bývania a užívania nehnuteľnosti pre neho a jeho manželku), deti sa tým vyhnú poplatkom za dedičské konanie.
lenže darovanie teraz nie je možné, deti sú ďaleko v zahraničí a on to potrebuje riešiť - teda manželku teraz.
Manželku a jej bremeno doživotného užívania bytu môže predsa riešiť okamžite. Na to nepotrebuje deti. Nemusí byt ani darovať, Stačí uvaliť bremeno.
ale ved manželka / v prípade jeho smrti/ je dedičkou domu resp. jeho časti zo zákona,tak o čo mu ide?
deti sú len jeho, vzali sa už keď mal dom a deti. Tak preto áno, bola by menšinový vlastník keby dedila.
@moni73 Mýliš sa, manželka bude dediť polovicu manželovho podielu, teda ak vlastnia dom na polovicu, manželka má vlastnú polovicu, plus štvtinu celkového podielu po manželovi a zvyšná štvrtina sa delí medzi deti. Ak nie je v závete uvedené inak. Alebo ak sa dedičstva niekto nevzdá.
@mimla ved to hej, ale @1andrea111 pise, ze dom je jeho
@mimla pokiaľ je dom len jeho, mal ho vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, tak manželka a deti dedia rovnakým dielom. Ak má napr 2 deti, každý (deti a manželka) dostane 1/3.
@1andrea111 to vybavi svokor sam na katastri, da na list vlastnictva zapisat tarchu, myslim.....
@mimla
Uvedené by platilo (aj keď ste to neuviedli správne) za predpokladu, že by bol dom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, čo v tomto prípade nie je.
@1andrea111
Závetom nie je možné určiť, kto má majetok užívať. Preto by bolo vhodné zriadiť vecné bremeno.
@draik zriadenie vecného bremena musí byť u notára za poplatok. Či je aj iná možnosť? Nemajú totiž ani nejak peniaze na tie poplatky.
@draik našla som na stránke. http://www.michalicka.sk/?page=bremeno
že Vecné bremeno môže ďalej zriadiť priamo zákon (napr. pri umiestňovaní dopravných značiek na nehnuteľnostiach), môže ho zriadiť v závete poručiteľ, - z toho vyplýva že môže napísať taký závet, či tomu nesprávne rozumiem? Ďakujem
@1andrea111
Samotné vecné bremeno v závete je možné zriadiť, a to v spojení s dedičským konaním.
Zmluvu o zriadení vecného bremena si môžu strany spísať aj samy, platí sa poplatok za osvedčenie podpisu a za vklad do katastra.
môže dom darovať deťom a manželka tam bude zapísaná ako vecné bremeno/právo doživotne tam bývať/