Započítanie rokov do dôchodku

danney1
6. jan 2022

Ahojte, mňa by zaujímala taká vec že pomaly budem mať 50tku na krku a chcela by som vedieť, ak teda sa niekto do tohto rozumie, alebo má skúsenosti, že či sa mi tieto roky započítavajú do dôchodku, niečo som aj googlila ale tak radšej sa opýtam, viac hláv, viac rozumu 🙂. Nie som si istá či sa mi budú započítavat aj tieto roky:

- 3roky som bola na materskej + 2 roky na predĺženej lebo syn bol neustále chorý a mal slabú imunitu
- 4 roky som opatrovala doma otca, mal amputovane prsty na nohe, silný cukrovkar
- 2 roky som pracovala na dohodu
Samozrejme mám na Tpp odpracované 14 rokou, len sa či aj tieto obdobia sa mi budú započítavat.
Ak by ste vedeli že čo a ako bola by som rada. Ďakujem za každú odpoveď a prajem pekný deň.

romea
6. jan 2022

@danney1 ešte sa, ráta do dôchodku aj VŠ napríklad len podotykam

danney1
autor
6. jan 2022

@romea mám len SŠ, ale ďakujem to som tiež nevedela

stefka33
6. jan 2022

@danney1 starším ročníkom sa ráta aj stredná

romea
6. jan 2022

@danney1 inak akurat sme s mamou na túto tému dnes hovorili, urcite teda sa, bude vždy rátať to isté do dôchodku, len výpočet dôchodku bude iný podľa toho aká vláda bude u radovať, niekedy sa vypočítava dôchodok za posledných 10 rokov najlepší príjem aký človek mal tak z toho rátali, ale uz to zas zrušili

mogaa
6. jan 2022

@danney1 škola a MD a RD sa dôchodku rátajú, pri dohode záleží či si platila odvody do SP(resp.zamestnávateľ za teba), pri opatrovaní či si bola prihlásená v SP

ajka251
6. jan 2022

@romea ano,ze zrusili a rataju ze za cely zivot 😏 co je taka blbost..ja som pracovala este za slov.koruny a najvyssi plat som mala 8tis sk...takze co to bude za dochodok 😏 ked vidim,ze moja babka odrobila skoro 40r a dochodok ledva 360e tak na zaplakanie.

romea
6. jan 2022

@ajka251 ano strasne je to

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzap33
6. jan 2022

Opatrovatelske sa rata, len ak si si platila odvody dochodkove a dohoda sa pocita od roku 2013

zuzap33
6. jan 2022

@viestta mne vypocitavali dochodok v BA 9 mes. Ked som sa ho v novembri dockala po 2 pisomnych urgenciach a 3 telefonickych povedala som im, ze uz aj dieta by som vynosila... 😏 tak neviem ci by sa dockala toho informativnejo

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oliva276
6. jan 2022

MD, RD aj opatrovanie sa započítava do odpracovaných rokov (poistné hradí štát), avšak za toto obdobie je OMB len 0,3 - čiže vyššie zarábajúcim toto obdobie skôr pokazí celkový osobný mzdový bod (info od pracovníčky SP).

zuzap33
6. jan 2022

@viestta vasa mama bola asi zvlastny pripad. Nepoznam nikoho komu posielaju informativny supis. Zato dost ludi, ktori cakaju na dochodok 5 a viac mesiacov

luccija
6. jan 2022

@ajka251 a ver tomu, že to má ešte slušný dochodok

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzap33
6. jan 2022

@viestta vsetky doklady som mala v poriadku, isla som na id. Na pobocke v mojom meste to bolo na 1x. Odoslane do BA v marci. Urgovane v BA v septembri, oktobri a novembri. Vyhovorky na nedostatok casu, covid a strateny rodny list dietata v BA. V decembri som dostala vyrozumenie. Kamaratka detto. Cakanie za BA 7 mesiacov. Ano, po 3mesiacoch daju zalohu, tj min dochodok, na cely 280 eur. Podla pracovnicky to moze clovek brat rok a oni maju na celkovy vypocet.

zuzap33
6. jan 2022

@viestta ako pracujuca v ekonomike a pri mzdach za 20 rokov, viem co mam mat na id. Ich sumarizovanie doma mi trvalo 10min...Len niektori ludia na Socialnej poistovni si nerobia nacas svoju pracu...

roja01
6. jan 2022

@danney1, v roku 2004 bola spustena dochodkova reforma. Od tej doby sa obdobie studia do odpracovanych rokov nezapocitava, nakolko stat za studentov neodvadza soc.poistenie. Ti co chodili do skol pred tymto rokom, maju obdobie studia zaratane iba vtedy, ak studium uspesne ukoncili (preto treba predkladat i vysvedcenia). Da sa povedat, ze odpracovane roky za studium pred r.2004 sa rata od 1.9. po nastupe na str.skolu. Prazdniny sa nezaratavaju, pokial sa student pocas nich nezamestnal. Ako som uz napisala po r.2004 sa uz studium nezaratava, ale mozno, ze sa da dodatocne doplatit poistenie, neviem.
Dochodok sa vyratuva tak, ze sa vynasobi pocet odpracovanych rokov x priemerny osobny mzdovy bod POMB x aktualna dochodkova hodnota ADH. Tu ADH stanovuje kazdy rok stat a POMB je podiel vasho hrubeho zarobku k vseobecnemu vymeriavaciemu zakladu, ktory tiez kazdy rok vyrata stat. Pozor v roku 2004 novemu dochodcovi zaratali iba 50% z POMB, v r.2005 60%, v r.2006 70% , ...az v r. 2009 zaratali celych 100%.
Vo vyratuvani dochodku je este viacero figlov.

duves
7. jan 2022

Dobrý deň, reforma v SP bola v roku 2003. Od roku 2004 sú výrazné zmeny po reforme. Pre účely zistenia vymeriavacích základov a dôb poistenia je potrebné požiadať o výpis z individuálneho účtu poistenca na pobočke SP. Sú 2 typy, do roku 2003 vrátane, ak ste začali pracovať neskor od roku 1984, tak sú tam aj vymeriavacie základy, do roku 1983 sa vymeriavacie základy nezobrazujú (neevidujú sa).

Koho zaujíma predbežný výpočet výšky starobného dôchodku, môže si zriadiť účet v tzv. Oranžovej obálke.
https://dochodkovy.blogspot.com/2020/10/vypocet...

ajka251
7. jan 2022

@luccija tak moja uz neboha krstna mala 290e potimom jej zvysili na 310e..dost smutne.ze cely zivot pracovala a uzila si ten dochodok len rok a pol.

sickynickyobsadene
8. jan 2022

@ajka251 bveri smutné.to si skôr odkladať a nie na dôchodkové dávať... koľkí sa ho nedožijú..

duves
8. jan 2022

@sickynickyobsadene sú názory, že ludia ak by sa dostali k "nasporenej" sume, tak by to minuli na hlúposti. Teraz je otvorena tema k 2.pilieru:

https://www.youtube.com/watch?v=ImrImrDzgnc


Na konci hovorí pán Šebo (jeden z autorov oranžovej obalky o.i.). To čo povedal ma hlavu a pätu. Už tých zásahov do II.piliera bolo tolko, že neumožniť sporitelom po skončení sporenia tzv.programovy vyber je velmi nesystémové.