Zápis do katastra

veronikazigova
11. feb 2021

Ahojte, vedel by my niekto poradit som v takej situacii a neviem ako dalej to mam spravit aby bolo dobre aj mne aj priatelovi, je to taka vec ze priatel kupil pozemok kde je vlastnikom iba on ale v projekte a stavby domu som uz zapisana aj ja.. Len ze na pozemku je spravene vecne bremeno ktore sme museli spravit este pred povolenim na stavbu,.. A teraz k veci zakladame rodicovsky dom mojho priatela kde budem uz pisana v hypoteke aj ja, potom tu ich tarchu chceme prelozit na nas dom ked uz bude postaveny a skolaudovany, len ze este pred tym aby ta tarcha presla na nas dom musime odstranit to vecne bremeno, lenze ja to chcrm tak aby vlastne ked sa to bremeno odstrani chcem rovno podat aj navrh do katastra aby sme boli spolumajitelia, ale chcem to spravit este predtym ako bude ta tarcha na dome lebo ked je nieco zalozene nemoze ma tam uz potom zapisat lebo hrozi sankcia,, preto by som rada vedela ci sa to da zapisat skor, a potom prepisat tarchu ked uz budeme spolumajitelia.. Nechcem byt len dlznicka bez majetku, a vlas
tne este co treba nato aby ma tam zapisal lebo darovaciou formou nechcem , kedze to odomna moze pytat naspet... Dakujem , snad my niekto pomoze ako to mam spravit.

draik
11. feb 2021

Obráťte sa ktoréhokoľvek schopnejšieho právnika. Btw. zatiaľ ste písali, čo chcete Vy, ale bude potrebný súhlas priateľa s daným riešením.

veronikazigova
autor
11. feb 2021

@draik ano to viem, priatel suhlasi stym uz len kvoli tomu ze hypoteka je aj na mna aj nanom,

veronikazigova
autor
11. feb 2021

Len zial nevieme ako to spravit, lebo zas aj jeho rodicia sa chcu zbavit potom tej tarchy stym ze to prejde na nas dom akonahle sa vzdam vecneho bremena, lenze mna uz priatel donho nikdy nezapise do toho domu kedze bude zalozeny :( chcela by som to spravit este pred zalozenym bud kupnou ze my preda nejaku cast alebo uz neviem....

draik
11. feb 2021

@veronikazigova
Sami to zmluvne s najväčšou pravdepodobnosťou nedáte, preto platí moja prvá veta.

andreagartnerova
11. feb 2021

Spravila by som najskôr zmluvu na kúpu pozemku s tým,czs preberate vecne bremeno. Aké to je vecne bremeno?

livka283
11. feb 2021

@veronikazigova presne ako sa píše vyššie, právnik nám spísal kúpno-predajnú zmluvu, podpísali sme sa obaja, a on podal na kataster vklad a bolo , inak daná nehnuteľnosť s pozemkom,ktorá sa prepisovala už mala ťarchu banky, takže sme ešte mesiac čakali na súhlas banky, ktorá ma schválila ako spolumajiteľku, bez toho by to kataster nezapísal

veronikazigova
autor
11. feb 2021

@livka283 cize pravnik nam moze spisat novu kupno predajnu zmluvu kde sa podpiseme obaja? Ak je uz aj priatel ako prvy vlastnik? Da sa to nejak spisat aby sme boli obaja nie len on?... Lebo ja som ziadatelka len na stavbu domu a v projekte ale v pozemku nemam nic iba moje vecne bremeno ale to bremeno sa da vymazat s mojim suhlasom.,, lenze ak sa nebude dat spisat nejak to zebx bol aj namna pozemok tak ja nebudem suhlasit stym aby ma odbremenil kedze hypo mame spolocnu..... Jooj je to tazke my sa lubime planujeme spolocny zivot mame dieta ale proste to ze co ak raz... Sa nieco stane.. Ostanem s holym zadkom a plus k tomu hypo na hlave... Chapete ma dufam

veronikazigova
autor
11. feb 2021

@andreagartnerova vecne bremeno je to ze vlastne bez mojho suhlasu nemoze nic predat ani pozemok ani zalozit nic.. A v tom sme aj zlyhali kedze nam nechu dat uver nanho kedze je tam to moje vecne bremeno... Lenze jeho rodicia nam dali suhlas na zalozenie ich domu.. Lebo aj preto ze pozemkk sme kupili za spolocne peniaze len je tam napisany len on. A zas keby ze nam oni nezalozia tak ten pozemok cisty by ostal asi dovtedy kym by sme nevyhrali nejake peniaze .. A to kvoli tomu lebo vraj by sme mali problem s branim hypoteky tak sa zapisal len on kvoli tomu ze niesme zobraty..... Lenze rodicia nam ho aj dali preto zalotit pod podmienkou ze prelozy ta tarcha na nas dom ked uz bude postaveny a skolaudovany ale stym ze sa musi vymazat moje vecne bremeno inak sa tarcha neprehodi, len ze ja ako tak rozmyslam ked ja sa zbavim toho a pojde tarcha na ten dom tak v tom momenste som ja uz hola lebo nemoze ma tam uz dopisat ked uz tam bude ta tarcha...... Preto to chcem stihnut este predtym ako to bude zalozene len neviem ako nato vobev komu mam volat alebo ako to riesit.... Ja to darovaciou formou nechcem kedze my nato moze napadnut. Chcela by som odbremenit sa a rovno spravit aj kupnu zmluvu ze od neho ciastku kupim a tym padom som asi aj ja spolumajitelka nielen domi ale aj pozemku len neviem ci sa to tak da spravut

andreagartnerova
11. feb 2021

@veronikazigova v poriadku a to bremeno je zapísané v časti C na liste vlastníctva? Lebo ako nerozumiem prečo ste ho nekúpili spolu. Môžeš dať screen len tej časti C ťarchy? Ako ja v tom viem chodiť ale som zvedavá čo tam je zapísané na Tom LV

veronikazigova
autor
11. feb 2021

@andreagartnerova nekupili sme ho kvoli tomu spolu lebo vraj ak by sme boli obaja majitelia tak by bol problem pri hypoteke zeby nam ho nedali.. Vies sme mlady hlupy nemal nam kto poradit.. A teraz je problem...... Vies ono tak ti poviem ze to vecne bremeno sa da kedy kolkvek vymazat stym ze ja budem suhlasit..... Len ze vies ja ak budem suhlasit tym padom je pozemok cisty a tak moze prehodit rodicovsku tarchu na ten jeho a mna tam uz nebude moct zapisat ani darovat ani predat nic pokial nesplati hypo...... Jeho rodicia proste chcu hned razdva aby ma odbremenil a prehodi sa tarcha len ze vies ja tak ostanem bez nicoho a v hypo uz som snim.... A ked sa njeco stane ta budem dlznik bez majetku.... Budem velmy rada a prosimm ta aby si my odpisala... Neviem uz co mam robit z jednej strany nanas tlacia jeho rodicia a z druhej by som chcela aby ma zapisal este pred tarchou

andreagartnerova
11. feb 2021

@veronikazigova to je vecne právo na pravo doživotného bývania a užívania? Nebol to pozemok, ktorý sa nedal drobit orná pôda v extraviláne? A bude až teraz určená na stavbu? Lebo inak nepochopím prečo by sa nemal dať na dvoch

veronikazigova
autor
11. feb 2021

@andreagartnerova
Ja tam mam to vecne bremeno ale neni to zapisane asi v katastri lebo ak by bolo tym padom som majitelka ci? .... Ono sa to da aby zapisal tam aj mna ale bud darovaciou alebo kupnou. Lenze ja darovaciou nechcem ani on lebo nato my moze napadnut a niesme ani zobraty. Ja by som chcela vytvorit kupno predajnu zmluvu ze odkupim od neho len polovicu len neviem ake podmienky su ktomu..... A toto vecne bremeno sa tyka toho ze pokial bude to vecne bremeno na tom pozemku tak rodicovska tarcha sa neda prelozit na taku nehnutelnost kde je vecne bremeno. Ak sa zrusi resps vymaze vtedy uz moze,.... Len ze ttoto ti vystvelujem ze ja chcem aby polovicu dal namna este predytm ako bude zalozeny ten dom uz aj s pozemkom. Lebo potom uz nebude moct
Výsledky vyhľadávania pre slovo “Ja tam mam to vecne bremeno ale neni to zapisane asi v katastri lebo ak by bolo tym padom som majitelka ci? .... Ono sa to da aby zapisal tam aj mna ale bud darovaciou alebo kupnou. Lenze ja darovaciou nechcem ani on lebo nato my moze napadnut a niesme ani zobraty. Ja by som chcela vytvorit kupno predajnu zmluvu ze odkupim od neho len polovicu len neviem ake podmienky su ktomu..... A toto vecne bremeno sa tyka toho ze pokial bude to vecne bremeno na tom pozemku tak rodicovska tarcha sa neda prelozit na taku nehnutelnost kde je vecne bremeno. Ak sa zrusi resps vymaze vtedy uz moze,.... Len ze ttoto ti vystvelujem ze ja chcem aby polovicu dal namna este predytm ako bude zalozeny ten dom uz aj s pozemkom. Lebo potom uz nebude moct

veronikazigova
autor
11. feb 2021

@andreagartnerova vysvetlim ti to aj tak napr : priatel ma vymaze teraz ten mesiac ze uz nebude vecne bremeno.. Som uz len v projekte a bola som ziadatelka na stavbu.... A teraz k veci hypo uz mame lebo uz je zalozeny ten rodicovsky dom, takze peniazky na stavbu mame.. Ale chcem byt uz aj ja na pozemku kedze je hypo spolocna a neviem ako to mam este spravit predtym nez tam bude tarcha.... Ale zas neviem ci bude suhlasit banka ze ma zapise na ten este nezalozeny dom a az potom sa zalozi, alebo stym ona nema nic spolocne.....

veronikazigova
autor
11. feb 2021

@andreagartnerova vies lebo svokor si mysli ze ked my priatel da darovacov formou polku pozemku tak sa nebude dat tarcha prelozit na ten dom kvoli mne lebo vraj som tam ako darkina..... A potrebujem to zistit ako to je

livka283
12. feb 2021

@veronikazigova exmanžel dostal pozemok darovaním a dom sme mali spoločný, roky som investovala aj do pozemku úprav atď...pri rozvode ma vyplácal len z domu, takže teraz som si dala sakra pozor, aby tam bol aj pozemok, takže úplne Vás chápem, určite by som neľutovala peniaze na konzultáciu a následné spísanie zmluvy u právnika

andreagartnerova
12. feb 2021

@veronikazigova ale dá sa to urobiť tak odkup polovicu za 1euro a máš to, len, či sa dá pozemok drobit o to ide.

n_i_ka
12. feb 2021

@veronikazigova tak za prvé spíšte zmluvu o zrušení vecného bremena. Potom spíšte kúpnu alebo darovaciu zmluvu na 1/2 nehnuteľnosti. Je úplne jedno či je titul nadobudnutia kúpa alebo dar. Obe zmluvy podáte na kataster, kľudne aj ten istý deň len pozor aby bola prvá zmluva o zrušení vecného bremena. Do mesiaca máte rozhodnutia.
Hypotéka sa dá preniesť najskor po zápise rozostavanej stavby do KN. Jej hodnota bude určená znalcom a banka s tým musí súhlasiť. To je už tretia zmluva.

veronikazigova
autor
12. feb 2021

@n_i_ka rozumiem len banka bude suhlasit tym prebesim Ked uz budem zapisana na tom pozemku? Nebude nam hrozit ta sankcia?.... Ale ten pozemok je cisty.. Hypoteku mame z inej nehnutelnosti - na vystavbu na tom druhom. A on ma zapise teraz na ten pozemok kde sa bude stavat.. A POTOM PREHODIME TU TARCHU Z ICH DLMJ NA NAS. Len sa bojim toho ze nam daju pokotu. Zato ze tam zapisal aj mna.

veronikazigova
autor
12. feb 2021

@andreagartnerova ved toto rozmyslam len neviem ci mozem a potom aby neboli problemy zo stavanjm

veronikazigova
autor
12. feb 2021

@n_i_ka resp pytam sa aj to ze mozem ma tam priatel teraz zapisat ked uz mame hypo?

n_i_ka
12. feb 2021

@veronikazigova samozrejme že teraz môže. Si v stavebnom povolení aj ako spoludlžníka. Banku zaujíma zaťažená nehnuteľnosť (rodičovský dom) nie vás pozemok. Zaujímať ich to bude až keď budete svoj dom zaťažovať.

veronikazigova
autor
12. feb 2021

@n_i_ka ale ako zaujimat? Co budu chciet vediet? Bude to problem kvoli tomu ze ma tam zapisal resp daroval/predal? A vtedy nemozme zalozit uz nas dom?

veronikazigova
autor
12. feb 2021

@n_i_ka este by som sa chcela spytat pri kolaudacii domu nebude problem ked sa vymaze to vecne bremeno a zapise ma aj do pozemku este pred kolaudovanim domu?..

n_i_ka
12. feb 2021

@veronikazigova nebudú chcieť nič vedieť ale ich nezaujíma čo robíte so svojim majetkom. Banke ide o to aby sa nenakladalo so zaťaženou nehnuteľnosťou (rodičovským domom) vy so svojim pozemkom môžte.....napísala som jasný postup ako by ste to vyriešili. Asi by ste si mali nájsť právnika, ktorý Vám jasne vysvetli postup a spíše zmluvy.

draik
12. feb 2021

@n_i_ka
Oba úkony v jednej zmluve, je to rýchlejšie (správny poplatok sa platí tak či tak za dva úkony).

steanly
Odpoveď bola odstránená
Zobraz