Z rodičovskej dovolenky na PN - rizikové tehotenstvo

lienkavax
16. jún 2022

Ahojte. Máte niekto skúsenosti prosím?
Koncom januára 2023 mi bude končiť rodičovská dovolenka...synček bude mať 3 roky. Som zamestnaná, avšak, v prípade že otehotniem s pôrodom cca jún 2023, môžem ísť po skončení RD na PN keď by mi gynekológ vypísal pnku na rizikové tehotenstvo ???
1.Ak áno, kedy to oznámiť zamestnavatelovi ?
2.Predpokladám, že výpoveď nemôžem dostať, ani keď po PN nabehnem na materskú?
3.Z čoho sa mi bude po rodičaku vyplácať PN, a potom následne materská?
Vopred ďakujem za každú radu 🙏🏼.
Ďakujem vopred za radu, vôbec netuším ako to je v týchto veciach...

anjelicek26
16. jún 2022

Fuha to je na mna vysoka spekulacia. Ako vies, ze otehotnies v danom termine? Preco vies, ze budes mat rizikove tehotenstvo, si rizikova - vada na srdci, tlak, vela potratov? Lebo PN lekar len tak nevypise samozrejme...

Normalne nastup do prace, precistis hlavu, tehotna ci netehotna, prospeje ti to... vypoved ti dat samozrejme nemozu... a PN (platena) ti nabehne pokial viem (opravte ma, ak sa mylim) az po obnoveni poisteni, takze urcite nastup do prace a potom, keby ti nebolo v tehu dobre - mozes na tu PN platenu ist... s rodicaku (davky) nebudu nic vyplacat...

Ako drzim palce, nech sa podari hned, ale co teraz som v snazilkovskych skupinach, tak je to skor zazrak, ze sa podari, ked zena planuje na prvy-druhy pokus no :( Ale prajem ti to.

lienkavax
autor
16. jún 2022

@anjelicek26 ďakujem za odpoveď. No, IVF...tak preto viem daný termín. Rizikové tehu zo zdrav.dôvodov, o ktorých gyn.vie...potrat atď...
Do práce keď nastúpim, tak viem že ma prepustia..
Mam 40 r., a poslednú šancu na tehotenstvo, aj to cez IVF. Z mojej strany nejde o žiadnu špekuláciu, ale zodpovedné premýšlanie a zvažovanie, aby som neprišla o prípadné financie a mohla tak naďalej zabezpečiť svoju rodinu....
Ale ďakujem za reakciu a názor. Pekný den prajem

alenah31
16. jún 2022

@lienkavax
1. zamestnávateľovi si povinná min. mesiac vopred oznámiť návrt do práce po RD.
2. počas PN výpoveď dostať môžeš, ale len zo zákonných dôvodov, ktoré sú presne špecifikované v ZP (zrušené prac. miesto, rušenie firmy, sťahovanie firmy)
3. PN aj materské sa bude počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý ti potvrdí zamestnávateľ.

A pozor!! Treba ísť na PN až po ukončení RD keď ťa zamestnávateľ prihlási späť ako zamestnanca - aby sa aktivovalo poistenie (napr. RD končí 23.1., na PN idem pre istotou až obdeň ako "zamestnanec" 25.1.) V opačnom prípade na PN môžeš - ale nebudeš dostávať nemocenské nakoľko počas RD máš prerušené NP.

lienkavax
autor
16. jún 2022

@alenah31 ďakujem veľmi pekne 🙏🏼. Toto som potrebovala vedieť..Prajem pekný deň

lilinka88
16. jún 2022

@anjelicek26
@alenah31 po RD netreba čerpať žiaden deň dovolenky, pracovať a pod. So zamestnávateľom sa dohodne na nejakom dátume,kedy sa vráti do práce, kľudne to môže byť aj dátum pred dovŕšením 3 rokov dieťaťa. Tým dátumom zamestnávateľ ukončí prerušenie z dôvodu čerpania RD a týmto ukončením sa aj obnoví poistenie. Kľudne na nasledujúci deň môže byť PN

alenah31
16. jún 2022

@lilinka88 a ja píšem niekde, že musí? Autorka píše, že ak sa vráti dostane výpoveď. Evidentne sa na ničom v práci nedohodne - ona vie, že ju chcú prepustiť, k čomu jej bude ukončovať RD skôr keď nemusí a ani neplánuje skorší návrat? Potrebuje len obnoviť NP, ísť na PN a vybavené.

lilinka88
16. jún 2022

@alenah31
A pozor!! Treba ísť na PN až po ukončení RD keď ťa zamestnávateľ prihlási späť ako zamestnanca - aby sa aktivovalo poistenie (napr. RD končí 23.1., na PN idem pre istotou až obdeň ako "zamestnanec" 25.1.) V opačnom prípade na PN môžeš - ale nebudeš dostávať nemocenské nakoľko počas RD máš prerušené NP.
Ona si môže ukončiť RD kedykoľvek, kedy so zamestnávateľom dohodne a na PN vôbec nemusí až obden...ak otehotnie ešte tento rok a dohodne sa na "návrate" do práce, kľudne môže a kľudne môže ísť nasledujúci deň na PN

alenah31
16. jún 2022

@lilinka88 A píšem niečo iné? Nech ide na PN až keď jej RD skončí. To, že RD môže skončiť kedykoľvek - nielen dovŕšením troch rokov veku dieťaťa je asi jasné každému. V zátvorke je uvedený príklad toho ako to môže urobiť, nie ako to MUSÍ urobiť. Preto je tam to "napr:" A zasa píšeš o dohode vrátiť sa skôr - evidentne sa nechce vrátiť skôr keďže jej chcú dať výpoveď - ide o to natiahnuť to čo najviac. Nebudem jej uvádzať príklady, ktoré ju nezaujímajú. Potrebovala akurát info, že na PN musí ísť až po ukončení RD s aktivovaným NP - kedy RD ukončí je už jej vec.

lienkavax
autor
16. jún 2022

@lilinka88
@alenah31
Ide hlavne aj o to, že ak by som po RD aj nastúpila na PN, a zamestnavatel ma moze prepustit podla ZP ako uviedla alenah31, tak on by to aj urobil a dôvod by si našiel...A takéto riziko, zostať bez príjmu na PN, alebo materskej, si ja nemôžem dovoliť....
Neplánujem sa tam vrátiť ani na deň....či už budem tehotná alebo nie....
Ďakujem vám za reakcie ❤.

lilinka88
16. jún 2022

@lienkavax ukončiš RD, nastúpis do práce, zároveň ten deň začneš PN a keby ti aj dal výpoveď prvý deň PN, máš na ten deň obnovené NP a PN sa ti bude vyplácať. Ak už budeš tehotná, si v ochrannej lehote,ak nie, máš ešte pol roka po vypivedi na otehotnenie,aby si stále bola v ochrannej lehote a teda mala nárok na materské. Dôležité je,aby ti nedal výpoveď posledným dňom RD

lienkavax
autor
16. jún 2022

@lilinka88 ufff, ďakujem pekne 🙏🏼