Vystavenie pasu pre dieťa v zahraničí

svetluska4
12. jún 2012

ahojte maminky, skusala som najst medzi diskusiami ale marne.
Od zaciatku roka sme sme v zahranici, cca 1100km od SR. Vycestovali sme tak ze deti mam zapisane v pase.
V juli sa vraciame domov a cestou sa este zastavime v Taliansku na dovolenku. Teraz vsak mam problem, kedze prisiel ten novy zakon ze deticky musia mat vlastne pasy. Na zaciatku roka nikto nic a teraz ked hori pod zadkom to preberaju vsade.
Mate s tym niekto skusenosti? Na ambasade mi asi budu vediet pas vybavit, ale ambasada je od nas 700km a pochybujem ze mi to spravia na pockanie.

liz_lemon
12. jún 2012

@svetluska4 ale pre tych, ktori maju deti zapisane v pase sa nic nemeni, nepotrebuju mat vlastny pas

vroni
12. jún 2012

@liz_lemon, isteze MUSIA mat deti vlastny pas (od tusim 25.6.2012), len Slovaci si precitali smernicu tak, ako sa im chcelo a nie tak, ako bola napisana. Takze mozes mat dieta zapisane v pase, bude ti to na SK platit, len zvysok Europy ti to neuzna... Ale na ambasade by som sa opytala, ci exituju nejake prechodne ustanovenia pre ludi mimo SK, ktory si novy pas pre dieta nejaku sancu vybavit alebo ci sa da o novy pas zaziadat povedzme postou (niektore krajiny to riesia takto, neviem, ako je na tom Slovensko)

liz_lemon
12. jún 2012

@vroni mas pravdu, ja som toto velmi nesledovala, videla som to raz v spravach, a tam to interpretovali takto, ale teraz som nasla toto
http://www.minv.sk/?25&sprava=ministerstvo-vnut...

ikke
12. jún 2012

@svetluska4 no bohuzial, mate asi smolu a taliansko budete musiet vynechat... pretoze sice od 26.6. potrebuju vsetci vlastny pas, ale ako uz bolo napisane, slovenski uradnici asi maju problem s porozumenim citaneho textu 😔 navyse vy mate smolu, ze chcete ist do talianska, pretoze uz viac statov potvrdilo, ze budu docasne uznavat aj zapisy v pase, no prave Taliansko sa drzi zakona, ako bol napisany - pozri posledny odstavec tu
http://www.sme.sk/c/6413268/policia-opat-rozsir...

neviem, v ktorom state ste a ci je aj druhy rodic slovak a teda deti maju iba slovenske obcianstvo? v tom pripade teda asi jedine sa obratit na ambasadu, ci su schopni vam narychlo urobit pasy, ale s velkou pravdepodobnostou tam aj tak musite ist osobne. to uz mozno mate jednoduchsie si urobit vylet na slovensko a dat si tu urobit pasy v skratenej lehote, ak to vobec teraz robia...

svetluska4
autor
12. jún 2012

@ikke no taliansko teda nevynechame , mame to uz vyplatene. Uz som si pisala aj na konzulat a vedeli by nam urobit pasy lenze to trva 6 az 8 tyzdnov co nestihame. Jedine riesenie co by sa dalo je ze nam vystavia docasny doklad co nahradza pas ale ten sluzi len na cestu na SR. Este som pisala aj na konzulat do Talianska tak uvidim co mi odpisu.

svetluska4
autor
3. júl 2012

taak sme to v celku pekne vybavili na ambasade SR. Detom sme nechali spravit cestovne preukazy ktore maju obmedzenu platnost do konca jula ( platnost mozu mat max 6 mesiacov) a sluzia na cestu na SR a splnaju statut cestovneho dokladu - teda doklad s fotografiou. Platnost takehoto dokaldu mam overenu aj z Talianskej ambasady, mimochodom velmi prijemna pani na konzulate v Rime. Takze vsetkym co su v podobnej situacii odporucam, navstivit prislusnu ambasadu SR konzularne oddelenie a nechat si vystavit cestovny preukaz, robia ho na pockanie, musite priniest len 2x fotku dietata pasoveho formatu, dat fotokopiu pasu rodica kde je dieta zapisane, fotokopiu rod. listu dietata, vyplnit ziadosti a zaplatit poplatok. Da sa to vybavit aj postou ale to zase dajaky ten tyzden potrva. Takze je riesenie 🙂