Vysporiadanie nehnuteľnosti

peterfeher1975
16. máj 2022

Idem si k vám po radu. Partner má s ex manželkou spoločnu nehnuteľnosť kde žije ešte ex manželky matky. V skratke... polovicu domu zdedila dcéra a druhu svoju polovicu darovacou zmluvou ex svokra napísala na zaťa/partnera. No ona sama si tam nedala doživotne právo ani vecné bremeno. Čiže teraz ide vysporiadanie BSM a ex manželka žiada, aby partner vrátil svoju časť. Ak nie chce svoju časť vyplatiť... inak ex svokra/ej matka pôjde ma ulicu. Nemáme ju z čoho vyplatiť nakoľko máme hypotéku. Trochu komplikovane 🤦‍♀️ poraďte prosím

janka_266
16. máj 2022

@peterfeher1975 ja by som povedala, že slušnosť káže vrátiť 1/2 😃pripadne od nich pýtajte € za to, čo tam ex investoval, ak niečo investoval. Led ich nemáte z čoho vyplatiť, takto by ste aspoň dostali nejaké peniaze, a pani by neostala na ulici. Predsa len mu to darovala asi v čase, keď si myslela. Že s jej dcérou ostane navždy 🤷‍♀️

oli18
16. máj 2022

Ex svokra má právo na vrátenie daru od tvojho partnera, avšak musí dokázať pred súdom, že sa tvoj priateľ k nej "zle" zachoval. Je na rozhodnutí súdu, či uzná súd rozvod za nevhodné správanie obdarovaného.

draik
16. máj 2022

V prvom rade daná nehnuteľnosť nebude predmetom vyporiadania BSM (po rozvode), pretože v BSM sa daný majetok nenachádza.
Ak sa spoluvlastníci nedohodnú na vyporiadaní podielového spoluvlastníctva a nikto z nich neprejaví záujem o nehnuteľnosť, tak súd nariadi jej predaj a rozdelenie výťažku. Ak je spoluvlastníkom maloletý, všetky úkony schvaľuje súd a urobí tak len vtedy, ak je to v záujme maloletého.
Morálna stránka (prípadné vrátenie daru) je druhá vec, ak by to vôbec prichádzalo do úvahy.
Na komplexnejšiu radu by to chcelo ďalšie informácie.

@oli18
Rozvod sám o sebe nie je dôvodom na vrátenie daru, o to viac, že darca nebol s obdarovaným zosobášený.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pragmaticka
16. máj 2022

Ze mi je z toho na🤮🤮🤮osobne by som na chalpovom mieste nechcela ani korunu a TO, ze sa do toho miešas ešte aj ty, je fakt otrasné!!
Ak zostane ta exsvokra na ulici potom co v dobrej viere darovala časť na svojho ešte vtedy zaťa a on sa tákto zachová, bola by som naozaj veľmi hrdá na toho partnera! Na jeho a tvojom mieste by som sa ani do zrkadla na seba nevedela pozrieť. FUJ!!!!

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peterfeher1975
autor
16. máj 2022

@janka_266 napisala to na neho potom čo ona ho po 19rokoch bezdetneho manželstva opustila pre milenca. 4 roky o nej nebolo počuť až teraz chce svoju polovicu... podotýkam partner a jeho ex svokra majú spisanu medzi sebou u advokata zmluvu, že ju musí doopatrovat

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peterfeher1975
autor
16. máj 2022

@evamarek77 no ja by som bola za vrátenie aj keď ma nič do toho, len som chcela vedieť nestranný názor. Maju spolu normálny vzťah s ex svokrou. Chodí tam naďalej. Ona so svojou dcérou 4roky nedrží žiadny kontakt. Až teraz sa ozvala. Jedna sa o to, že ak by aj vrátil svoju časť svokre, ona tak ci tak trvá na vyplatení. Z čoho ju výplati 65rocna žena??

janka_266
16. máj 2022

@peterfeher1975 tak ale to ste tam nepísali, tak potom sa spýtajte svokry či chce svoju 1/2 spať. Alebo nech si každý nechá svoju 1/2, a pani nech tam dožije. Či ex to chce silou mocou predať?

peterfeher1975
autor
16. máj 2022

@janka_266 ex to chce predať/vyplatiť 🤦‍♀️ mi ju nemáme z čoho vyplatiť.... jedine ak by sme svokre obe strany vrátili q tak na celok by sa vzal úver a vyplatiť ex

janka_266
16. máj 2022

@peterfeher1975 veď tak tam zapíšte vecne bremeno dožitia svokry, ak na to stačí len jeden vlastník, alebo keď chce ex, tak nech to dá na súd, rozmysli si, keď bude mat zaplatiť súdny poplatok 😃keď ju nemáte z čoho vyplatiť a nechcete, aby pani skončila na ulici, tak už len to držať a nepustiť 😃

peterfeher1975
autor
17. máj 2022

@janka_266 dá sa ju zapísať len na celú nehnuteľnosť, na polovicu sa nedá. No a na zápis treba všetkých dedičov.... čiže aj ex.

makova333
17. máj 2022

@peterfeher1975 ak chce vyporiadat podielove spoluvlastnictvo (a dat si vyplatit svoju cast), nech poda exmanzelka navrh na sud. Sud rozhodne akym sposobom. Ak nemate na vyplatenie, tak nehnutelnost predat, z vyplatenej polovice kupit byt na svoje meno a exsvokre tam dat pravo dozivoteho byvania.

kassandra25
17. máj 2022

@peterfeher1975 ja by som sa tu o vyplateni vobec ani nebavila. Dobrej svokre staci polovicu domu vratit aj papierovo a máte postarané a nepojde na ulicu. Staci si len dovidiet inak na spicku nosa uz!

peterfeher1975
autor
17. máj 2022

@kassandra25 a keď sa jej vrati polovica , kde budeme do predsie?? Dcéra to chce tak ci tak predať alebo vyplatiť. Preto hľadá partner iné riešenie než vrátiť....

sense
17. máj 2022

Keď nemáte na vyplatenie, dom nech sa predá za svoju polovicu kúpte byt s večným bremenom dozitie svokry a je to alebo keďže muž s sľúbil ex svokre ze ju do opatrujte tak nech si ju nasťahuje k sebe
Alebo nech dar vrati