Vysporiadané BSM, ale v katastri sú stále obidve mená

3. jún 2024

Ja a ex sme mali spolocnu nehnutelnost. Rozviedli sme sa. Spravila sa dohoda o vysporiadani bezpodieloveho vlastnictva manzelov(zmluva aj s notar.osvedcenim)...V tej dohode je ze za dany byt mi vyplati sumu xy na ucet. Co sa aj stalo...Lenze na katastralnom aj po rocnom vyplateni je stale spoluvlastnicky podiel 1/1 a su tam obe mena...Som teda vlastnikom aj napriek vyplateniu sumy alebo nie? Kedze na katastri to je stale bezozmeny?...

melanta
3. jún 2024

A podali ste návrh a dohodu na kataster?

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
3. jún 2024

Kataster nemôže urobiť zmenu, o ktorej nevie. Je potrebné na kataster podať návrh na zmenu vlastníkov a doložiť overenú kópiu dohody o vyporiadaní BSM.

melanta
3. jún 2024

A nie, nepatrí ti nič. Veď ste sa dohodli, že byt ostane jemu a on ťa vyplatí, čo urobil. Takže dohoda bola naplnená. Ale na katastri nemajú odkiaľ vedieť o vašej dohode, ak ste nepodali návrh.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
margolet
3. jún 2024

Napíš mi IP. Pracujem na katastri, vysvetlím.

melanta
3. jún 2024

Akože keď nechceš zmenu vlastníkov? Podpísala si dohodu a on ťa vyplatil. Nemáš viac na nehnuteľnosť nárok. Nie, oboch nepotrebujú. Urobí to aj bez teba.

any3108
3. jún 2024

Je potrebné podať návrh na vklad vlastníckeho práva na kataster a doložiť aj zmluvu na základe ktorej došlo k prevodu (dohoda o vyporiadaní BSM). Stačí keď návrh poda jeden z účastníkov dohody.

mamina7070
3. jún 2024

nie si vlastnicka uz ved ta vyplatil

sasa1310
3. jún 2024

tak keď ste neboli tak čo sa divíš. Ako má kataster vedieť, že ste sa zmluvne vyrovnali?

julia_romeo
3. jún 2024

@mamina7070 aspon netrep. to ze ju vyplatil neznamena, ze nie je vlastnicka pokial nemaju zapis v katastri...

erikavesela
3. jún 2024

@julia_romeo nie, nie je ...ten chlap ma dokazy, ze sa dohodli a vyplatil ju...kataster je lemln administrativa

sasa1310
3. jún 2024

@julia_romeo nemáš pravdu. Vlastníctvo v tomto prípade na katastri nič neznamená. Dôležitá je ich zmluva a peniaze na jej účte

matullienka
3. jún 2024

Veď si súhlasila s vyplatením. Tak čo chceš ešte aby ti tam patrilo? Ak si chcela byť vlastníkom mala si vyplatiť ty jeho. Či si predstavovala, že zhrabnes aj peniaze a zostane ti aj podiel?

lonely66
3. jún 2024

ak by bol býval taký hlúpy, že ju vyplatil "na ruku", tak teraz si môže tak akurát pískať chalan....

sasa1310
3. jún 2024

@lonely66 Spravila sa zmluva o dohode o vysporiadaní potvrdená notárom, takže hlúpy nebol, aj keby jej dal cash

lonely66
3. jún 2024

@sasa1310 no bol by hlúpy. zmluva o dohode je jedna vec. potvrdenie o vyplatení je vec druhá. neuvádza, či ju vyplatil priamo pred notárom, na účet alebo len tak "v jej obývačke"...

sasa1310
3. jún 2024

@lonely66 nie nebol. Na kataster stačí priniesť zmluvu a nie potvrdenie o platbe. Kataster nezaujíma či platba prebehla a ako. Urobí zápis alebo odpis na základe zmluvy

lonely66
3. jún 2024

@sasa1310 píšeme o dvoch diametrálne odlišných veciach.

sasa1310
3. jún 2024

@lonely66 a akých? bavíme sa v téme o katastri. Stačí tam priniesť zmluvu to je celé. A je jedno ako ju vyplácal. Dôležitá je zmluva

lonely66
3. jún 2024

@sasa1310 autorka uvádza toto: "Lenze na katastralnom aj po rocnom vyplateni je stale spoluvlastnicky podiel 1/1 a su tam obe mena...Som teda vlastnikom aj napriek vyplateniu sumy alebo nie? Kedze na katastri to je stale bezozmeny?..."

z toho vyplýva, že chlap, ktorý ju vyplatil, nedal žiadnu zmluvu nikam. navyše, ak by ju vyplatil "v obývačke" a ona si pôjde svoje a bude tvrdiť, že dohoda nebola naplnená, tak uspeje ona, v tom zmysle som to písala.

lonely66
3. jún 2024

@sasa1310 nie je jedno, ako ju vyplácal. pretože dohoda hovorí nielen o tom, že ona mu "dá" byt, ale aj o tom, že za ten byt jej on "dá" peniaze. ak on o tom nemá žiaden doklad, ona má stále nárok na ten byt, ak je spoluvlastníčkou

sasa1310
3. jún 2024

@lonely66 má zmluvu, ktorú stačí odniesť na kataster.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
3. jún 2024

ja nepíšem, že ty máš ísť na kataster.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matullienka
3. jún 2024

Nie nemusíš byť pri tom. Zmluvu máte predsa overenú notárom? Nie? Či ti pred notárom držal zbraň pri hlave aby si to podpísala a notár ti overil podpis?

sasa1310
3. jún 2024

nemusíš byť pri tom. Nám vklad do katastra niesol na kataster realiťák

draik
3. jún 2024

V súčasnosti je nehnuteľnosť stále v zaniknutom BSM. Zmení sa to až vkladom do katastra, na základe zmluvy o vyporiadaní BSM, ktorú ste podpísali. Návrh môže podať hociktorý z účastníkov zmluvy. Bez vyporiadania dohodou/podaním návrhu na súd nastáva po 3 rokoch od rozvodu vyporiadanie zo zákona, nehnuteľnosti idú pol na pol

fialkafialkovita
3. jún 2024

Tak ako píše @draik. Ak sa do 3 rokoch po rozvode nepodá na kataster návrh na vklad, BSM zaniká a s exmanzelom sa stanete podielovými spoluvlastníkmi nehnutelnosti, každý po 1/2.