Výpoveď podľa paragrafu 60 po ukončení rodičovskej

sajmonkaf
20. mar 2012

Prosim o radu,skončila mi RD,poslali mi výpoved podla par. 60,kde mi napisali aj vyšku odstupneho....budem mat narok aj na podporu v nezamestnanosti?

liz_lemon
20. mar 2012

@sajmonkaf budes mat narok na podporu, ale zamestnavatel ti uviedol nespravny §, lebo 60 je dohoda o ukonceni PP a nie vypoved...ak je to teda tak, ze ti to poslali postou, lebo dohodu musia obidve strany podpisat, vypoved nie (jednostranny pravny ukon)

sajmonkaf
autor
20. mar 2012

@liz_lemon čiže podla akeho paragrafu by to malo byt ok?

diabolico
20. mar 2012

paragraf 63

janka_pn
20. mar 2012

63

gapa
20. mar 2012

@sajmonkaf
a podpisovala si to u nich či posielala im podpísané?

diabolico
20. mar 2012

alebo 62

sajmonkaf
autor
20. mar 2012

@diabolico
@gapa
@diabolico ešte som nic nepodpisovala,len mi to poslali do mailu,chcela som to najprv vidiet.

liz_lemon
20. mar 2012

@sajmonkaf no, ak tam pojdes osobne a podpises to, bude to OK aj s tym §60, lebo je tam zakomponovane aj odstupne
ak by tam to odstupne nebolo, tak trvaj na § 63

diabolico
20. mar 2012

tak sa ich spýtaj či uviedli správny paragraf, pretože pri tomto parag. by si nedostala odstupné asi sa len pomýlili

sajmonkaf
autor
20. mar 2012

@liz_lemon
@diabolico mne ide o to,aby som dostala aj podporu,nieže kvoli chybe nedostanem nic...

sisaha
20. mar 2012

@sajmonkaf Ak sa chces s nimi dohodnut a ostala ti aj nejaka dovolenka - nechaj sa aspon na 2 dni zamestnat a zostatok dovolenky si vycerpaj - budes mat potom ovela vyssiu podporu..

liz_lemon
20. mar 2012

@sajmonkaf narok na podporu nezavisi od dovodu ukoncenia PP, aj keby si ty sama dala vypoved, tak na podporu budes mat narok

sajmonkaf
autor
20. mar 2012

@liz_lemon
@sisaha
@sajmonkaf
@diabolico čiže bude to ok,mam teda tu dohodu podla par.60,ak je uvedene aj odstupne a ešte aj dostanem podporu?rano to mam ist podpisat...

liz_lemon
20. mar 2012

@sajmonkaf ano, podporu dostanes v kazdom pripade

tin007
21. mar 2012

@sajmonkaf pocuj, ak ti ostala este nejaka dovolenka, trvaj na tom, ze si ju pred skoncenim PP vycerpas, budes mat potom narok na podporu podla sucasnych sadzieb, inak ak by ti ju preplatili (a firma neodviedla odvody z dovolenky a odstupneho do SP), tak dostanes podporu podla sadzieb, ktore platili v case, ked si nastupovala na matersku! Mne to urobilo 300 eur/mesiac na podpore!

gapa
21. mar 2012

@sajmonkaf
súhlasím s tými názormi, čo ti radia, aby si ešte aspon 1den po ukončení RD bola zamestnaná (ktorý den v týždni ti končí RD, snád nie v piatok, to je najhoršie). Ak máš zostatok dovolenky, tak napr. ak končí RD v pondelok, tak aspon utorok alebo ut+str čerpať dovolenku a streda môže byť posledný den prac.poemru, tj. k tomuto dnu ukončiť prac.pomer dohodou podla § 60 z dôvodu nadbytočnosti (dôvod by mal byť v dohode uvedený, vtedy automaticky vzniká nárok na odstupné zo zákona. Ak nejde o organizačný dôvod ukončenia pp, tak nárok na odstupné nevzniká.

sajmonkaf
autor
21. mar 2012

@gapa
@tin007 ja som volala šefovi,nech mi povie,či mam nejaku dovolenku,že si ju vyčerpám.Stačí teda len cerpat dovolenku,alebo musim aspon den pracovat + dovolenka?

tin007
21. mar 2012

@sajmonkaf dovolenku treba cerpat, nie iba preplatit! a nastupit pracovat vobec nemusis, je dolezite, aby firma odviedla odvody do soc. poistovne.
co sa tyka dovolenky, narok na nu vznika pocas cerpania MD a ak si si ju nevycerpala pred nastupom na RD, tak mas narok na cca 11 dni (zalezi to od toho, ako dlho si bola na md, v akej dlzke si ju mala a ci si mala aj nejaku nevycerpanu dovolenku pred tym) a tu ti musi zamestnavatel zaplatit do 3 rokov odo dna, ked na nu vznikol narok (ono sa to predlzuje o cas, ked si na RD, ale uz ti RD konci, cize teraz ju treba cerpat)

sajmonkaf
autor
21. mar 2012

@tin007 jasne,už sa v tom tolko vrtam,že ma z toho nerv chyta....

tin007
21. mar 2012

@sajmonkaf len sa vrtaj, stoji to za to; ako som pisala, nevedela som o tom (mala som tusim 23 dni dovolenky, keby som ju cerpala, tak dostanem podporu v max. vyske podla sucasnych sadzieb, no dostala som podla sadzby z r. 2009, a robi mi to rozdiel 300 eur mesacne, co je vela penazi!

sajmonkaf
autor
21. mar 2012

@tin007 asi zalezi aj kolko mas plat,lebo ja som mala malo,nakolko som robila na skrateny,ale dostanem aj ľ mesacne odstupne.

sajmonkaf
autor
21. mar 2012

@tin007 a ked nebudem mat dovolenku,poviem mu,či nemožem akože na den-dva nastupit?ono mne materska skoncila v pondelok,ale šef vyzera byt v pohode,všetko riešime po telefone,on v Blave,ja v Košiciach,no super.On sa na to vyflakol,lebo ja som mu vyvolavala,a nemal nic pripravene.

tin007
21. mar 2012

@sajmonkaf ak si aj mala malo, tak ak by si si nechala dovolenku preplatit, tak bude sa ti pocitat to malo starou (nizsou) sadzbou, takze urcite cerpat, pripadne nastupit a potom sa to "malo" prepocita vyssou sadzbou. Ak ti uz RD skoncila, tak by mali za teba az do ukoncenia PP normalne odvadzat odvody a tebe bezat plat, lebo to, ze on to neriesi je jeho problem a ty mozes kedykolvek nastupit, tak nech ti da od pondelka cerpanie dovolenky az do vycerpania, presvedcis sa, ze zaplatili odvody a sup, ber odstupne.

gapa
21. mar 2012

@sajmonkaf
Odkedy ti trvá prac.pomer, ked len 1mesačné odstupné?
Zisti si kolko dovolenky ti zostalo. Ja ti radím čerpať len 1-2dni(maximálne 4dni, ak ti RD končí v pondelok), hlavne ak máš nízky vym.základ a ostatné si dať preplatiť, tj. jednoznačne si nevyčerpať celú dovolenku, to by si si ale vôbec nepomohla, ak máš cca minimum alebo nižšie, resp. záleži od konkrétnych údajov presne od dní čerpania.
neviem, či si si pozerala všeobecné info o podpore, lebo tu to nie je vôbec rozoberané. Na čom záleží (vzhladom na to tvoje 1mesačné odstupné)
Nepíšeš o tvojich prac.pomeroch, čerpaní MD, RD, čerpaní dovolenky minimálne v období 3roky pred zaevidovaním, či išlo príp. o pp na dobu určitú, príp o období 2roky pred čerpaním Rd. Ak sa dajú konkrétne údaje tak sa dá lepšie poradiť. Ak si mala napr. dva roky pred RD vysoký vym.základ, tak možno to bude pre teba výhodnejšie. Všetko je to o KONKRETNYCH dátumoch a číslach. Niekedy aj 1den môže všetko zmeniť a rada bude iná.
@tin007
nerozumiem o akých sadzbách hovoríš. Jedine snád ak by si mala predtým maximum čo je ale viac ako 2000eur na mesiac sa niečo menilo. žiadne sadzby nie sú. Podpora je 50% z denného vym.základu. Tebe sa neodvádzalo poistenie pri preplatení dovolenky "počas čerpania rodičovskej dovolenky", lebo vtedy je poistenie prerušené. Ale je to uplne inak, ak sa preplatí dovolenka počas trvania poistenia v soc.poistovni, tj. po ukončení čerpania RD.

gapa
21. mar 2012

@sajmonkaf
ide o to aby si v období od ukončenia RD do ukončenia prac.pomeru mala čo najvyšší vym.základ na 1kalendárny den. To dosiahneš, ak budeš 1den čerpať riadnu dovolenku a ten zvyšok dovolenky ti preplatí. Takto môžeš dostať na ten 1den aj maximum.

Inak dá sa maximum dosiahnut aj tak, že sa prihlásiš na balík poistní odo dna po ukončení RD do posledného dna trvania prac.pomeru (v súčte aby si mala cca vz 2500eur na mesiac, neviem presnú sumu teraz). Ale pozor je podstatné aby to nebolo ani dlhšia ani kratšie, lebo tým si znižuješ denny vym.základ. LEbo vym.základ zo zamestnania + dobrov.poistenia sa zrátajú a vydelia počtom dní trvania týchto poistení. A aj ked trvajú dve poistenia v 1den, tak sa tento den berie len 1x. Treba ale potom zaplatiť ani o 1den po splatnosti a ani o 1cent menej!!!!! inak všetko padá. To poistenie je teraz vyše 35% z vym.základu, ale ak ide len o pár dní, dá sa, aj ked to bude tiež dosť.

gapa
21. mar 2012

maxim. mesačný vz, z ktorého sa ráta podpora je 2307eur, ak som dobre rátala (vyššie píšem, že cca 2500eur)

sajmonkaf
autor
21. mar 2012

@gapa
@tin007 baby,ja som pred nastupom na MD mala v zmluve v hrubom 335 eur,robila som na čiastocny uvazok.A ani zatial neviem,či mam nejaky zostatok dovolenky.My sme sa dohodli na ukončeni dnom kedy mi konci MD,s tým,že mi da 2 mes.odstupne (670eur),ale zatial som to nepodpisala,ale som doma,včera som sa bola akože v robote ukazat,lebo sa mi neozvali.Volala som do soc.poist,kde na mna ženska nakricala,že co ja vlastne chcem....Či sa mi to vlastne oplati,sa s nimi natahovat.

sajmonkaf
autor
21. mar 2012

@tin007 mam ju cerpat celu,alebo napr.len 2 dni a zvysok vyplatit?samozrejme podla toho,kolko dni to bude,ešte zatial neviem,učtovnik mi to hlada....tak som sama zvedava.

sajmonkaf
autor
21. mar 2012

@gapa ak budem mat nejaku dovolenku,kolko mam cerpat?celu?alebo stači den-dva?čo je výhodnejšie?

bmmz
21. mar 2012

ahojte prave som sa dozvedela ze ked maly bude mat tri roky a nastupim do prace dostanem vypoved nakolkom moje miesto pocas mojej rodicovskej dovolenky bolo z organizacnych zmien zrusene... mam vraj 27 dni dovolenky starej ... ani neviem ako zariadit aby som z toho vysla aspon ako tak poradite ? ak by som teoreticky v den troch rokov syna dorucila marodky tak budem v ochrannej lehote alebo ako?