Výpočet dovolenky po rodičovskej

hyberncia
15. sep 2021

Čaute. Vedel by mi niekto pomôcť s výpočtom dovolenky po rodičovskej dovolenke? Keďže neviem niekde nájsť ako by som to mala vypočítať. Od 1.jula som nastúpila do práce na 100 úväzok po rodičovskej od 1.9 mám znížený úväzok na 60 percent. Vo výplatnej páse za august mám už vykratenych z pôvodných 30 dní,už len 25. Ako sa to má premietnut v septembrovej páske? Na mzdovom tvrdia,že mi vykratia celý rok t.j. tých zvyšných 25 dni 60 percentným uvazkom,ale je to správne,keď som mala plný úväzok do toho 1.9.? ďakujem.

alenah31
15. sep 2021

@hyberncia ako súvisí skrátený úväzok s počtom dní dovolenky? Pri skrátenom úväzku je počet dní dovolenky rovnaký - akurát vtedy si mala dovolenku ako 8 hodinovú/1 deň, teraz 6 hodinovú/1 deň. Nemôžu ti odobrať počet dní dovolenky - akurát sa ti poníži náhrada mzdy za deň dovolenky pretože pri skrátenom úväzku máš zrejme aj nižšiu mzdu. Skrátka ak si mala 30 dní pri 8 hodinovom prac. čase tak teraz máš mať 30 dní pri 6 hodinovom prac. čase. Akosi nerozumiem čo chcú na mzdovom urobiť. Dokonca aj náhrada príjmu za dovolenku sa ti zmení až pri ďalšom kvartáli - dovolenkový priemer sa totiž mení štvrťročne.

hyberncia
autor
15. sep 2021

@alenah31 No z pracovného 5 dňového týždňa, pracujem 3 dni a zvyšné 2 nie. 8 hodinovú pracovný dobu mám v tieto dni zachovanú. Takže mzdu za deň mám stále rovnakú. Akurát za tie dni,keď nepracujem nič nedostanem.

alenah31
15. sep 2021

@hyberncia tak to je niečo iné - u nás sú úväzky skracované hodinovo - z 8 hodín na 4 alebo 6 hodín, ale 5 dní v týždni. Ale krátiť dovolenku by ti mali alikvótne len tú od septembra 2021. Dovolenka spred tohto obdobia je tvoja nevyčerpaná dovolenka za prechádzajúce obdobie. Nemáte nejaké úpravy v rámci KZ?

hyberncia
autor
15. sep 2021

@alenah31 práveže vôbec o Tom neviem a aj mne príde logické,že sa mi bude krátiť až od septembra. Len tá pani,čo to vyratava je niekedy strašne mimo a veľakrát sa mýli, tak zisťujem, či je to štandard,takto narábať s dovolenkou.

alenah31
15. sep 2021

@hyberncia štandardná výmera dovolenky je 4 týždne x 5 dní, pri veku nad 33 rokov či ak máš dieťa 5 týždňov + 5 dní, u teba to je 4 týždne x 3 dni, nad 33 rokov či ak máš dieťa 5 týždňov x 3 dni ale od 9/2021, dovolenka pred týmto obdobím sa nemá prečo krátiť - v čase výpočtu nároku na túto dovolenku si pracovala v štandardnom 100% úväzku - patrí ti plná výmera.

hyberncia
autor
15. sep 2021

@alenah31 Dakujem ti veľmi pekne. Budem to s tou pani riešiť,len som nevedela, či to má zmysel.

alenah31
15. sep 2021

@hyberncia takže je to trošku - zasa som o niečo múdrejšia, toto hovorí zákon: " Pokiaľ má zamestnanec počas kalendárneho roka rôznu dĺžku pracovných zmien, pri výpočte nároku na dovolenku musí zamestnávateľ vypočítať priemernú dĺžku zmeny, podľa ktorej sa určí nárok na dovolenku celkom. Čiže áno - bude sa ti čiastočne krátiť dovolenka aj za predchádzajúce obdobie.

hyberncia
autor
15. sep 2021

@alenah31 Takze z toho som zase zmätená. A ako sa mi to vlastne bude počítať,keď tam mám nástup až od júla a pred tým som bola na RD?

alenah31
15. sep 2021

@hyberncia síce na RD, ale PP trval na plný úväzok, zmena nastala až od 9/2021 - mzdárke by to mal vypočítať mzdový program.

hyberncia
autor
15. sep 2021

@alenah31 takže sa nemôže stať,že sa pomýli, áno?

alenah31
15. sep 2021

@hyberncia tak vypočíta to program - pokiaľ nahodí správne počty dní dovolenky program sa nepomýli.

hyberncia
autor
15. sep 2021

@alenah31 dobre ďakujem. Tak to nechám na ňu.