Výpočet dôchodku pri práci aj v ČR

nyky23
9. aug 2020

Vie mi niekto poradiť, ako je možné že otcovi roky od robene v ČR za počítali do predčasného starobného dôchodku .. Všetky doklady doložil ma to ok.. Ale suma dôchodku nezahrňuje prácu v ČR.. V tej tabuľke ma roky dni všetkoo alle pri údajoch o vymeriavacom základe a. Pod ma Pri ČR všetkoo prázdne... Aký je teraz ďalší postup? Máme šancu zee stačí odvolanie podať?

loginexistuje
9. aug 2020

cechy mu budu vyplacat dochodoknsamostatne ak splnil ich podmienky naroku a tak si to ma riesit

nyky23
autor
9. aug 2020

A to ma niekde žiadosť poslať alebo?

mogaa
9. aug 2020

@nyky23 záleží v akom období to bolo.....ak po rozdelení, tak odrobené roky na dôchodok z Čiech mu Slovensko nemôže uznať, lebo odvody platil v Čechách, nie na Slovensku.....treba si zistiť ši má nárok aj na dôchodok z ČR.....uznané mu to môže byť len v prípade ak pracoval v Čechách cez slovenskú firmu a odvody odvádzal na Slovensku alebo pracoval na živnosť založenú na Slovensku....

nyky23
autor
9. aug 2020

On je rodený Čech. Po vojne pracoval v ČR potom sa prizenil na SR.. Čiže mal tam asi troch zamestnávateľov.. Určite nie slovenské firmi.. A bolo too pred rozdelením.. Cca kolo 1980

mogaa
9. aug 2020

@nyky23 to obdobie pred rozdelením Československa normálne uznávali, en treba zdokladovať SP obdobia od kedy do kedy kde pracoval...čiže buď prac.zmluvy alebo zápočtové listy....

nyky23
autor
9. aug 2020

Práveže jemu ich akože uznali.. Všetko čo chýbalo zddokladoval.. Len v tých papieroch coo mu prišli ma všetky dátumi všetko aj z ciech ako robil len v ďalšich stĺpoch kde je písané napr. Vymeriavací základ atď ma čisté kolonky pri práci v ČR.. Tak too počítali len z príjmu na SR.. A nám idee o to ako pokračovať.. Ci ma pravo nejaké peniaze za odrobene roky dostávať z ciech alebo co.. Vôbec tomu nechápeme.. Keď sa na to prvý x pýtal na socialke tak mu len zadrel... Že on nevie.. Že to bude mať na papieri keď mu to príde.... A teraz mu to prišlo a pri ČR robote ma len prázdne kolonky.. Roky mu uznali ale ako keby dôchodok mu počítali len naa SR.. Tak vôbec tomu nechápeme

nyky23
autor
9. aug 2020

A aj v tom rozhodnutí ma ze mu to akože uznávajú.. Bla bla.. Od roku 19.. A to bol prvý rok na Slovensku.. Kde. Je už písané ohľadom výpočtu dôchodku a tak mylsim

mogaa
9. aug 2020

@nyky23 treba sa s tým konkrétnym prehľadom rokov spýtať v SP, môžete to naskenovať a ukázať že roky započítané sú, ale bez VZ.....osobne si myslím že to bude tým že terajší výpočet dôchodku je nastavený tak že dostávaš za každý rok len percentuálny mzdový bod čiže výška tvojho priemerného platu k výške priemerne mzdy v danom roku....ale tento spôsob sa dá aplikovať len od určitého obdobia...v období Československa bol výpočet nastavený tak že do úvahy sa brali odrobené roky ale do výpočtu dôchodku sa rátalo len posledných 10rokov....

mogaa
9. aug 2020

@nyky23 čiže spätne sa to už nepreratávalo na percentuálny mzdový bod za každý rok, keďže predtým bol spôsob výpočtu iný.....

oli18
9. aug 2020

Aj nam, ktori sme pracovali cely zivot naSlovensku neuznali prijem za 10 rokov, len odrobene roky. Presne, ako pises. Je to asi tak v zakone. Rovnako mne, ako mojmu muzovi. Staci ist k okienku do SP, oni to otcovi vysvetlia.
@nyky23