Výpočet dávky v nezamestnanosti

4. feb 2023

Ak mám v rozhodujúcom obdobi pre výpočet výšky podpory pár dní vymeriavací základ ešte zo zamestnania a pár dní z dobrovoľného poistenia (dokopy asi 10 dní), tak mi tie dni zrátajú, spriemerujú a na základe toho určia výšku podpory?
Nárok na podporu mám (za posledné 4 roky odpracované vyše 2 roky), len na výšku podpory sa berú posledné 2 roky a tam mám teda vymeriavacie základy tak ako spomínam vyššie.

lucyluska
4. feb 2023

Asi tak nejak, tých 10 dní ti vypočítajú podľa ich tabuľky. Nemyslím že by to urobilo veľký rozdiel, hlavne že si bola poistená. Výška by mala byť cca 50% z platu.

autor
4. feb 2023

@lucyluska no tie dni dobrovoľného poistenia mám platené z vymeriavacieho základu 1800e… a v práci som mala hrubý príjem 1100e.
Viem z toho nejak zistiť koľko bude podpora?

lucyluska
4. feb 2023

Typnem si, okolo 500e. Tých 10dni tam asi nenarobí veľký rozdiel.

autor
5. feb 2023

@lucyluska lenže ja tam mám 5 dní vymeriavací základ z práce (z 1100e) a 5 dní vymeriavací základ z dobrovoľného poistenia (z 1800e).

loginexistuje
5. feb 2023

na to aby sa ti bral do uvahy VZ z dobrovolneho poistenia ho nestaci platit pat dni

loginexistuje
5. feb 2023

psobne si myslim ze bude davka vyplacana z minima kvoli dobrovolnemu tj cca 300 eur mesacne

autor
5. feb 2023

@loginexistuje v zákone píšu že ak nie sú dva roky VZ tak sa výpočet dávky robí z toho kratšieho obdobia

autor
5. feb 2023

@loginexistuje nemôžu predsa len tak nebrať do úvahy VZ zo zamestnania a rátať z minima

autor
5. feb 2023

Prosím nenachádza sa tu niekto kto tomu rozumie alebo mal podobnú situáciu?

lucka_ke
5. feb 2023

ak sa nemýlim, tak z dobrovoľného sa počíta ak sa platí 26 týždňov, to by si každý zaplatil pár dní, aby mal max. podporu... skús osloviť @zalka ona je expert na tieto veci

zalka
5. feb 2023

@lucka_ke to je zapeklité, lebo viem že aj za kratšie obdobie platenia dobrovolného poistenia bola dávka v nezamestnanosti rátaná zo skutočného VZ .. aj bez 26t . Ciže k danej téme neviem odpoved 100%

draik
5. feb 2023

26t by sa zohľadňovalo, ak by nebol VZ zo zamestnania

autor
6. feb 2023

Položila som moju otázku priamo sociálnej poisťovni, tak ak by to niekoho zaujímalo a možno aj pomohlo do budúcna, tu je ich odpoveď:
Vo Vami uvedenom príklade dôjde k vylúčeniu období PN a starostlivosti o dieťa a v rozhodujúcom období by bolo cca 5 dní zamestnania a 5 dní dobrovoľného poistenia (vrátane poistenia v nezamestnanosti), teda by sa DVZ počítal z tohto obdobia.

Čiže teda ak dobre chápem odpovedi, do výpočtu mojej podpory sa budú brať aj tie dni dobrovoľného poistenia, čo je pre mňa fajn správa, pretože DNP som si platila z vyššieho VZ, ako bol môj hrubý príjem v práci.🙂

lussy203
30. júl 2024

Ahoj, môžem sa opýtať, ako nakoniec vyrátali tu podporu? Ďakujem