Výpočet dane z prenájmu bytu

12. jan 2022

zdravim ak som za rok 2021 mal byt v prenajme v sume 440 eur mesacne len 3 mesiace a zvysne uz v byte nikto nebol tak dan sa vypocita zo sumy 440x3 a potom si tam mozem dat odcitat sumu za novy bojler aj naklady na energie za cely rok alebo len naklady na energie za tie 3 mesiace? musim dat uctovnicke aj nejaky papier ze tam bol najomnik len tie 3 mesiace alebo to staci az ked danovak by to chcel preverovat? dakujem

mistymay33
12. jan 2022

na daňovom by is sa mama preukázať zmluvou o prenájme, tá ma nejaký začiatok a nejaký koniec, ked tam boli len tri mesiace. zdanuješ len ten nájom, ktorý si dostala za tie tri mesiace, minus naklady za tie tri mesiace /energie, nájomné, nejaké opravy ak tam boli/ nie za celý rok.

autor
12. jan 2022

@mistymay33 no zmluva mala koniec az nieco neskor ale najomnici odisli skor tak teraz v danovom mam tam dat ten papier ze bola ukoncena zmluva k tomu datumu ked odisli skor? A ked som tam dal bojler ked uz tam neboli nemozem ho dat do nakladov?

rikarika
12. jan 2022

Nie. Do danoveho priznania sa zmluva nedava. Jednoducho spravis rozdiel prijmov z prenajmu a vydavkov, od toho odratas 500 eur, to je oslobodene, ak ste s manzelom v bsm tak 1000, pomerne ponizis aj vydavky a z tejto sumy vyratas dan a zaplatis. 😉

beata117
23. feb 2023

Zisti si skutočnosti, pokiaľ viem do nákladov nedáš fond opráv, poistenie domu a poplatok správcovi. A samozrejme treba sa zaregistrovať na daňovom úrade. Pokiaľ ide o kotol, bojler atď, tak nie som si istá, či nemusíš mať byt zaradený v majetku a len vtedy dať tieto veci do uctovnictva. Ale viac k tomu neviem povedať. Treba mať všetko v poriadku, lebo susedia môžu byť veľmi "milí". Ja tiež prenajímam byt a suseda ma udala na daňovom úrade, že neplatím dane. Nebola to pravda. Našťastie som mala všetko v poriadku a danovačka má pochválila, že mám vzorne vedené účtovníctvo. A dobré je si vytvoriť extra účet len na prenájom, aby sa príjmy a výdavky nemiešali s platbami na inom účte.

anos18
24. feb 2023

@beata117 už sa môže uznať do daňových výdavkov aj fond opráv aj pri byte,ktorý nie je vložený pri prenájme do obchodného majetku

zuzanaete
25. feb 2023

@anos18 Vdaka za info. Prosim, odkedy nastala tato zmena? Od 2023? Dakujem

anos18
25. feb 2023

@zuzanaete v daňovom priznaní za rok 2022 už môžeš uznat aj fond opráv

anos18
26. feb 2023

@zuzanaete a prikladám link z finančnej správy
https://podpora.financnasprava.sk/639339-Výdavk...

zuzanaete
26. feb 2023

@anos18 Vdaka. Toto som nasla, len k presnemu datunu som sa nedopracovala.

palicka
26. feb 2023

Zienky, v tomto som úplný amatér. Mám byt, na ktorom je hypo, plánujem ho dať do prenájmu asi od 4/2023. Kúpili sme ho v januári ako holobyt, teda do nho teraz statočne investujeme. Prosím, neplánujem šialené nájomné… ako teda budem zdaňovať? V roku 2024 podám daňové, do ktorého zarátame príjmu od apríla do decembra 2023? To bude príjem. Vydaj? Dan klasika 20% a žiadne ďalšie odvody? Prepáčte, ale totiž je pre mna úplná fikcia, a stratila som sa teda úplne. Ďakujem!!!