Výmena nehnuteľnosti za novú za menej ako 5 rokov

0barbara0b
13. feb 2023

Ahojte. Možno tu niekto takýto prípad riešil. Kupovali sme si byt v novostavbe 2 roky dozadu, no chceli by sme sa sťahovať. Problém je, že hypotéku mám na seba, ale medzitým som ostala na materskej. Muž je živnostník a neodvádza momentálne také vysoké odvody, aby mu hypotéku dali vzhľadom k aktuálnym podmienkam a situácii. Preto sa chcem spýtať či je možné si hypotéku preniesť na inú nehnuteľnosť. Aktuálnu nehnuteľnosť vieme predať za takú cenu, za akú kúpime novú. Vopred ďakujem za každú radu 🙂

falbala132
13. feb 2023

a nezabudni ze pri predaji povodnej budes musiet zo zisku odviest dan a odvody.

melanta
13. feb 2023

Ak vám to banka povolí, tak môžete, ale nevidím to reálne. Na nový byt budete môcť preniesť hypo až keď bude vaša, čiže až keď ju zaplatíte. A zase váš byt od vás nikto nekúpi, pokým tam bude ťarcha z banky. A ako je písané vyššie, nezabudni na to, že budete platiť dať z príjmu pri predaji. Čiže ak ste byt pred tými 2 rokmi kúpili za 200 000 a teraz ho predáte za 240 000, z rozdielu 40 000 budete platiť 19% daň a 14% odvod do zdravotnej poisťovne.

zuzanka.zuzu
13. feb 2023

ano da sa preniest, ja tak prenasam uz od svojich 19 a uz ju mam na 4tom byte 😀 medzicasom uz aj navysenu, je uplne jedno ze menej nez 5 rokov, hypo s tym nic nema spolocne

ale z hladiska dani je uplne jedno ci novy byt je v cene stareho, posudzuje sa rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou, nie cena novej

0barbara0b
autor
13. feb 2023

Zabudla som napísať, že momentálne na aktuálnu nehnuteľnosť ťarchu nemáme, mame založené iné dve nehnuteľnosti na danú hypotéku, ale inak ste mi moju otázku viacmenej zodpovedali, ďakujem vám 🙂

sasa1310
13. feb 2023

@0barbara0b prenášať hypo sa dá len v tom prípade, ak Niva nehnuteľnosť ma minimálne takú hodnotu ako stará a hypotéka sa nenavysuje. Ale aj to musí súhlasiť banka. Čo teraz kvôli zvyšujúcim sa úrokom skôr súhlasiť nebude a radšej ti ponúkne novú hypo s vyšším úrokom

Keď predáš nehnuteľnosť do 5 rokov, platíš daň z príjmu.

mojvlk
13. feb 2023

@0barbara0b my sme tak kupovali že pôvodný majitelia prenášali ťarchu no musia byť ochotne všetky strany dlhšie to trvá, ten od koho kúpite súhlasiť s ťarchou, no u nás sa to naťahovalo neskutočne kým im banka pustila peniaze a to sme boli obe strany mali hypo v tej istej banke , riešila to všetko realitacka kataster

soffek
19. feb 2023

@melanta dá sa to aj bez platenia daní, len treba mať dobrého makléra, kt. má ďalších "dobrých" ľudí