Vylúčenie manžela/-ky v darovacej zmluve

17maria
25. jún 2024

Chceme s manželom darovať byt našej dcére do jej výlučného vlastníctva. Nakoľko nie veľmi dobre vychádzame s jej manželom / zaťom /, tak by sme chceli nejako ošetriť v darovacej zmluve, aby bol v prípade smrti našej dcéry vylúčený z dedenia tohto bytu. Počula som, že je to možné a ak áno, ako by znel prípadný text v darovacej zmluve. Ďakujem za každý názor.

la_dolce_vita
25. jún 2024

Najlepsie je riesit to u notara.

zuzanka.zuzu
25. jún 2024

byt za stotisíc a viac a špecifická právna rada z modrého koníka vrátane znenia textu 😁

sardinka32
25. jún 2024

Jasné, že sa to dá. Ale toto treba u právnika riešiť, nie spisovať nejaké papieriky, ktoré nebudú platné. Ak to ošetrí právnik, zať nedostane z Vášho bytu nič. Moja mama to tak mala urobené...dom jej darovala matka a otec nemal naň nárok.

maranco
25. jún 2024

@17maria darovať byt do jej výlučného vlastníctva viete, môže potom s ním nakladať ako chce užívať ho, darovať ďalej, predať

ovplyvniť dedičské konanie dcéry neviete, musí to ona sama, môže napísať závet a tam určí čo s bytom po jej smrti, manžel nie je neopomenuteľný dedič
Závet však môže kedykoľvek dcéra zmeniť.

Kvôli čomu chcete darovať dcére byt? Je viacej súrodencov? Ak je jediné dieťa zdedí ho tak či tak sama do výlučného vlastníctva ak obaja zomriete.

deti95060810
25. jún 2024

ahoj... napíš mi IP

pe_mi
25. jún 2024

@17maria ahoj,jasné,že sa dá
právnik v tom poradí.
Darujete výlučne do jej vlastníctva
Otázne je,aký má postoj ona k tomu a či sa nezachová na truc, že nemáte radi jej manžela..tak mu ona následne po vašom darovaní dá darom časť,polovicu..

pe_mi
25. jún 2024

@maranco oni nechcú ,aby zať niečo dedil ,keď ona (dcéra)umrie
Nejde o nich ,ako rodičov,keď oni umrú
Chcú to ošetriť,aby po jej smrti dedili len ich deti a zať nič
Ak som to správne pochopila,o toto im ide

maranco
25. jún 2024

@pe_mi tiež som to tak pochopil, ale to si musí dcéra ak chce napísať závet aby manžel nededil čo ona dostane darom/zdedí

ak je jedno dieťa, je hlúposť za života prepisovať majetky, nikdy nevedia čo sa môže časom zmeniť a tak by mali aspoň nejakú istotu dôstojného dožitia

pe_mi
25. jún 2024

@maranco dcéra nemusí nič pisať do závetu,čo je darované výlučne jej,výlučne dedia po jej smrti len deti.manžel nemá z toho podielu nič ,prechádza to na deti