Výhoda pre mladých - hypotéka, ako rátajú priemerný príjem?

aaalienka
7. okt 2018

Ahojte, chcem sa opýtať, či niekto riešil teraz získanie hypotéky pre mladých - od 1.12018 sa menili podmienky, ale mám pár otázok. Napr.aky je teraz aktualny maximálny príjem - ak by sme žiadali o hypo 4.Q.2018. A tiež ako sa ráta príjem, ak je žena v 2017 do novembra na rodičovskom a v decembri už zamestnaná. Berie sa príjem priemer za cely rok alebo priemer z mesiaca, kedy bol príjem? Vďaka za každú radu

ceresnovci
7. okt 2018

v banke dostanes presnejsie informacie priamo site na tvoju situaciu a aukutalny stav €.. (:

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aaalienka
autor
7. okt 2018

@ceresnovci áno viem, ale mna nezaujíma či dostaneme a aký príjem musíme mat atd, ale podmienky, ktoré sú platne pre všetkých - neviem či som správne zadala otázku... išlo mi o to, že kto hce získať výhodu/podporu pre mladých, musí spĺňať podmienky - vek do 35 rokov, príjem do 1,3 násobku priemernej mzdy atd. A práve k tomu príjmu som sa chcela opýtať - aký je daný teraz aktuálne. A druhé ako sa počíta príjem ak je tam rodičovský...

aaalienka
autor
7. okt 2018

@lenkakravcova naozaj? To je takto po novom od 1.1.2018? Čo si ja pamätám tak sa bral príjem z predchádzajúceho kalendárneho roka - teda som myslela, že ak budeme brat teraz 12/2018 tak príjem sa bude brat ešte z 2017...už to tak teda nie je? Bude sa brat nás príjem 6 mesiacov dozadu?

aaalienka
autor
7. okt 2018

@lenkakravcova nemali ste nám mysli bonitu klienta? Že sa overuje dozadu 6 mesiacov namiesto troch?

fokuska
7. okt 2018

@aaalienka Od nas ziadala banka potvrdenie o prijme za poslednych 6 mesiacov - aku ma logiku v decembri 2018 brat do uvahy prijem z roku 2017?

aaalienka
autor
7. okt 2018

@fokuska ma to logiku pre výpočet či spĺňate podmienky získania štátneho odpory bývania pre mladých...

aaalienka
autor
7. okt 2018

@fokuska Príjem pre účely zistenia bonity sa berie 6mesiacov dozadu, to na čo som sa pýtala ja, bolo získanie statnej pdooory pre mladých - menili sa podmienky od roku 2018...berie sa do úvahy predchádzajúci kalendárny rok, teda bolo to tak neviem ako teraz...

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aaalienka
autor
7. okt 2018

@lenkakravcova ale asi nežiadate výhodu / štátny príspevok pre mladých?

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aaalienka
autor
8. okt 2018

@lenkakravcova mám info len z netu 🙂 skúste pozrieť napríklad tu: https://www.podnikajte.sk/financie/c/3350/categ...

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
atka1989
20. okt 2018

6 mesiacov do zadu musíš povedať aký si mala príjem.

aduskatt
20. okt 2018

@aaalienka na posudenie opravnenosti bonusu pre mladych sa berie hrubý príjem za predchadzajuci kalendarny rok. Nemá to nič spolocné s preukazovaním príjmu posledných 6 mesiacov

aaalienka
autor
20. okt 2018

@aduskatt dkaukem z odpoved, viem, že sú to dve rozdielne veci a že sa berie za predchádzajúci rok, len som nevedela, či priemer za rok ale už som sa pýtala - berie sa priemerný za cely predchádzajúci kalendárny rok...

aduskatt
20. okt 2018

@aaalienka ja viem robim už niekolko rokov s úvermi🙂

aaalienka
autor
20. okt 2018

@aduskatt vďaka, a môžem sa opýtať - pri tej výhode/príspevku pre mladych je tam ten strop max 400€ pri vrátení?

aaalienka
autor
20. okt 2018

@aduskatt teda myslela som daňový bonus, ktorý je možno od 2018 čerpať tak že je max 400€? A este som čítala niekde, že čerpaním príspevku pre mladých prichádza žiadateľ o vxhodx ako napr.odlozenie/zníženie splátok pri narodení dieťaťa, že to sa potom nemôže využiť...je to tak globálne alebo závisí od banky? Vopred dkaukem za odpoved

nivea777
20. okt 2018

@aduskatt co ak žiadateľ nemal minuly rok žiadny prijem ? 😉 nema narok na hypoteku pre mladych?

aduskatt
20. okt 2018

@nivea777 takže mal príjem nižší ako je max povolený príjem, nárok má

aduskatt
20. okt 2018

@nivea777 ale pozor, teraz sa to už rieši iným spôsobom ako do minulého roka, ten príspevok už neznamená odrátavanie istej sumy zo splátky úveru

nivea777
21. okt 2018

@aduskatt to viem ;) len sranda ze od nas nikto neziadal prijmy za minuly rok

aduskatt
21. okt 2018

@nivea777 lebo sa to teraz rieši technicky inak. V banke dostaneš na konci roka potvrdenie a ďalej to riešiš s inou institúiou. Banku to už nemá prečo zaujímať, keďže to nijak neovplyvňuje splátku

rennqa
21. okt 2018

@aaalienka berie sa do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok, po MD/RD stačí mať odpracovaný 1 ucelený mesiac u toho istého zamestnávateľa, ako pred RD. Pokiaľ by sa zamestnanie menilo, treba 6 mesiacov u nového

aaalienka
autor
21. okt 2018

@rennqa vďaka, a prosím vás, ak som nastúpila po RD 6.12.2017 (naspäť k rovnakému zamestnávateľovi ako pred MD/RD), takze cely mesiac nebol odpracovaný predchádzajúci rok...? Mysli sa mesiac v predchádzajúcim roku alebo celkovo po ukončení RD... Odvtedy ale pracujem stále tam...

rennqa
21. okt 2018

@aaalienka to nie je dôležité, príjem za predchádzajúci rok sa overuje len kvôli tomu, či nebola prekročená zákonom stanovená výška (vy ste mali len RD a ku koncu roka nástup do práce, čiže podmienku spĺňate. Banku zaujíma aktuálny príjem a schopnosť možnosti splácania v aktuálnom čase

aaalienka
autor
21. okt 2018

@rennqa vďaka, rozumiem 🙂 A viete aj niečo o tom, že ak sa cerpa príspevok, tak sa nedajú využiť iné výhody ako napr. možnosť zníženia/odkladu splátok pri narodeni dieťaťa? Vďaka za info

rennqa
21. okt 2018

@aaalienka to sa dalo v minulosti, ale od 1.1.2018 sú takéto možnosti zrušené