Vkladná knižka dieťaťa a splnomocnenie

zhadiska
13. apr 2014

Ahojte baby...mám otázočku, do vkladnej knižky dcérky sa mi už nedá doplniť splnomocnenec...kedže sa o ňu starám sama, tak nechcem (ak by sa mi niečo stalo do jej plnoletosti) aby mal k dispozícii dcérkinu vkladnú knižku jej otec ale napríklad súrodenci..kde mám to ísť vybaviť? Stačí spísať závet u notárky alebo to riešiť súdnou cestou? Dakujem za každú odpoved

kaktusik007
13. apr 2014

@zhadiska zrus knizku, zaloz ucet a tam daj splnomocnenca

inak, po tvojej smrti dieta bude automaticky zverene do vychovy otcovi, ak nebol zbaveny rodicovskych prav... a potom, kedze zdedene je majetkom dietata, s jeho nakladanim bude potrebovat pisomny suhlas sudu -- proste ak bude chciet vybrat peniaze a pouzit, tak musi prebehnut sudne konanie a tam rozhodnu, ci je vyber z toho uctu v prospech dietata...

priklad -- ak dieta ma 10 tisic na ucte, a rodic chce z tych penazi ist na dovolenku, aj s dietatom, tak to neprejde... ak ale rodic chce z tych penazi zaplatit dietatu pobyt na strednej skole v zahranici, tak sud to schvali -- lebo ten pobyt je v prospech dietata (teda nie vsetkych, ale dajme tomu -- to je len priklad na vysvetlenie)..

ak ty po svojej smrti chces riesit porucnictvo svojej dcery, tak mas pravo spisat prehlasenie u notara, kde musis uviest dovody a podlozit ich dokazmi, ze PRECO sa otec dietata nemoze o dieta starat a preco je vhodnejsie, aby sa o dieta starala naprikald tvoja sestra, ak mas....

ale -- tvoja sestra by si musela podat ziadost o zverenie do vychovy, a tam by mohla toto tvoje prehlasenie predlozit, a predlozit aj vsetky dokazy a dalsie veci a ano, sud bude skumat, co je v prospech maloleteho dietata -- ci zit v prostredi, kde to pozna (teta) alebo sa odstahovat k otcovi, kde je raz za dva tyzdne a zmenit komplet prostredie....