Vdovský dôchodok - dokumenty

katkaba1
15. apr 2022

Dobrý deň, pred mesiacom a pól nám zomrel dedko. Žiaľ, babka dostala týždeň po pohrebe cievnu mozgovú príhodu takže vybavovanie "papierovačiek" ostalo na nás.
Naštudovala som si aké dokumenty sú k vdovskému dôchodku potrebné avšak nenašli sme dedkovu vojenskú knižku.
Keďže musí isť babka s nami na úrad osobne - bola by som rada ak by sme mali všetky potrebné dokumenty pred návštevou v poriadku aby nemusela cestu na úradu opakovať.
Prosím, aký je postup v takomto prípade? Vie si úrad dohľadať potrebné dokumenty? Vieme rok kedy bol dedko na vojne (máme prípadne k dokázaniu aj listovú korešpondenciu, ktorú si s babkou a rodičmi vtedy písal).
Alebo musíme si vojenskú knihu vyžiadať ( na vojne bol v ČR)?
Ďakujem

lenka2710
15. apr 2022

@katkaba1 ahoj, neviem ci sa niečo zmenilo, ale ja som toto riešila 2 roky dozadu, umrel mi otec a tiež mama nemohla nájsť vojenskú knižku! Tak sme sa na to informovali a bolo treba písať do archívu príslušného ministerstva, mala som vtedy aj adresu, kde písať, ale potom ju mama nakoniec nasla, tak som to neriešila!

luccija
15. apr 2022

@katkaba1 zavolaj vopred na úrad, alebo napíš mail ako postupovať.

lenka2710
15. apr 2022

@lenka2710 určite budeš potrebovať umrtny list, sobášny list, rodné listy deti, tu vojenskú knižku bolo treba, tuším aj otcov výučný list tam chceli ale niesom si už ista

mogaa
15. apr 2022

@katkaba1 ten úrad sa volá Sociálna poisťovňa....a ak babak nemá po dedkovi vojenskú knižku, ak budú vedieť tak si ju vyiadajú alebo sa mu jednoducho tie roky nebudú zarátavať do výpočtu...neviem či už dedko bol na dôchodku, pravdepodobne nie elbo by vojenskú knižku nebolo treba dokladať...treba ísť na SP , spísať žiadosť o vdovský dôchodok a zamestnanec SP už povie čo treba...

katkaba1
autor
15. apr 2022

@lenka2710 toto všetko viem, aj všetko ostatné máme okrem tek vojenskej knižky.
Bol už dôchodca tak možno nakoniec nebudú žiadať - zavolám pre istotu teda v utorok, snáď sa dovolám.

Ďakujem

mogaa
15. apr 2022

@katkaba1 ak už bol dôchodca, tak určite vojenskú kničku nepotrebujete....vdovský sa ráta z jeho dôchodku

katkaba1
autor
15. apr 2022

@mogaa áno? Lebo keď sme boli vybavovať príspevok na pohreb - sice to bol úrad práce - ale tam pani povedala, že treba🙄
Ja v utorok pre istotu do SP zavolám nech viem na 100%.
Ďakujem

mogaa
15. apr 2022

@katkaba1 UP a SP sú 2rôzne inštitácie....a keďže dôchodok už poberal zo SP, tak tá vojenská knižka tam už je alebo mu teda to obdobie nezarátali do výpočtu dôchodku....ale vdovský dôchodok mu budú rátať z výšky starobného dôchodku

trinity_77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkaba1
autor
15. apr 2022

@mogaa viem, že SP a ÚP nie je to isté🤦‍♀️

rikarika
15. apr 2022

@katkaba1 ak uz bol starobny dochodca, tak SP uz doklady ma. Ak ale babka nebude schopna podpisat ziadost.....no neviem...

katkaba1
autor
15. apr 2022

@rikarika ďakujem. Podpísať sa vie, ochrnutá, našťastie, nie je, problém je zatiaľ stále s rečou a pri dlhšej vete s porozumením..

roberta000
15. apr 2022

@katkaba1 ak uz poberal dochodok, vojensku knizku netreba, len sobasny list a umrtny list (pracujem v SP)

katkaba1
autor
15. apr 2022

@roberta000 super, ďakujem veľmi pekne za info🙏