Uznanie otcovstva a priezvisko

miushik765
16. apr 2016

Ahojte potrebujem radu. Ako to je s uznaním otcovstva pred narodením bábätka? Dieťa dostane automaticky otcovo priezvisko po narodení? Alebo sa dá nejak zariadiť aby napriek uznaniu otcovstva dieťa nosilo priezvisko matky? Za odpovede vopred ďakujem

0silvia0
16. apr 2016

@miushik765 nie je to diskusia na ktorú sa pýtaš ty, ale možno nájdeš odpoveď kým sa niekto znalý problematiky neozve:
https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/uznanie-otcovstva-na-matrike/

charity
16. apr 2016

@miushik765 Skocite na matriku, kde on uzna otcovstvo a oznamite, ze dieta bude mat Tvoje priezvisko.

sense
16. apr 2016

Uznsnie otcovstva treba spravit na matrika pritomny musi byt aj otec. A zaroven tam bude uvedene na akom priezvisku sye da rohodli,cize chlap musi s tym suhlasit. Da sa to aj pred narodenim dietata

yasminka137
16. apr 2016

@miushik765 ahoj,my sme s terajsim manzelom neboli ešte zobrati,tak sme mesiac pred porodom cca sli na matriku a spísali tam potvrdenie o uznaní otcovstva,nadiktoval meno a priezvisko babatka a bolo.no po narodení syna v nemocnici mal na rucke moje priezvisko a vlastne počas celého pobytu v nemocnici, nakoľko rodný list manžel vybavil až na tretí deň od pôrodu,takze babatko muselo mať rovnaké priezvisko ako mamka 🙂

miushik765
autor
16. apr 2016

@yasminka137 praveže ja by som chcela by malo dieťa priezvisko po mne aj napriek tomu že by sme s otcom dieťaťa na matrike uznali jeho otcovstvo

sense
16. apr 2016

@miushik765 a otec dietata sa k tomu ako stavia ? Lebo ak on bude suhladit tak je to bez problemov

miushik765
autor
16. apr 2016

@sense S uznanim otcovstva samozrejme suhlasi. Mňa len zaujima či aj napriek tomu môže mať moje priezvisko

tajka1986
16. apr 2016

@miushik765 ano moze

sense
16. apr 2016

@miushik765 moze priezvisko je na vasej obojstrannej dohode na uznani otcovstva bude napisane ze on je otcom dietata a ze ste sa dohodli na priezvusku Kovac -ova(napr.keby sa volas kovacova)

annak7
16. apr 2016

Po narodeni dietatka som bola vybavit rodny list, kde bol so mnou aj partner, potvrdil a dal suhlas s otcovstvom a ked sa nas spytala matrikarka na priezvisko, tak sme uviedli moje ( neboli sme zobrati a vopred sme sa dohodli). V tomto pripade musis vsetky ukony urobit sama ako matka.Na porodnici ho automaticky zapisali pod mojim priezviskom kedze ma brali ako slobodnu mamicku.
V druhom pripade sme boli na matrike pred porodom kde sme vyplnili tlacivo, na ktorom je uvedena matka aj otec dieta a meno s priezviskom dietata pod ktorym chceme aby ho zapisali pri porode (to tlacivo treba zobrat aj do porodnice). Takato je moja skusenost.

nanu100
14. máj 2016

Ahojte..... Som tesne pred porodom. Moj priatel je momentalne vo vykone trestu v rakusku. Nie sme zosobaseny,mam len tlacivo z uradu ze sme druh a druzka. Chceme aby dieta po narodeni malo jeho priezvysko . ako mam postupovat? Prosim viete mi poradit

monikaparson
15. máj 2016

Pokiaľ nie ste zobratí, tak dieťa by malo mať tvoje priezvisko, aby malo priezvisko po otcovi, na to treba ísť na matriku a tam to nahlásiť.

nanu100
15. máj 2016

A ked je zawrety nedaa sa to bez neho poslat mu papiere. On to podpise

monikaparson
15. máj 2016

To ja netuším, to sa musíš obrátiť na príslušnú matriku, zavolať tam v pondelok, oni ti povedia.

nanu100
15. máj 2016

Ok dakujem

sova76
15. máj 2016

@miushik765 Kamarátka ešte keď nebola zosobášená s manželom, dala synčekovi svoje priezvisko po jeho narodení. A keď sa vzali, ešte nechodil do školy, tak sa zmenilo priezvisko automaticky aj jemu, keďže to bol jeho syn. Postupy veru neovládam, ale viem, že je to dnes vcelku bežné.

sense
15. máj 2016

Poslat sa to neda musi tab byt osobne s obcianskym a podpisat to...ono tuto zmenu mozes urobit kedykolvek, ved hadam nebude cely zivot zavrety

sova76
15. máj 2016

@nanu100 Ešte treba zistiť, či je to možné cez notára.... Matriky nie sú také flexibilné. Ale vyriešila by som to na tvojom mieste, keď sa vráti a nestresovala by som sa.

monilik
15. máj 2016

pokial maju rodicia dietata rozdielne priezviska, dohodnu sa, ake priezvisko bude mat ich spolocne dietatko. takze ano, je možné aby dieta malo priezvisko matky.

@nanu100 pokial bude otec uvedeny v rodnom liste, nemal by byt problem, aby malo babo priezvisko po nom. kedze je vo vykone trestu, myslim ze by mohol na tieto ukony niekoho pisomne splnomocnit aby za neho konal... ci uz teba alebo pravneho zastupcu. ako baby pisali, skus si zájsť alebo zavolat na matriku a pozistovat moznosti, tam ti najskor poradia.

marisoul
15. máj 2016

áno, môže mať tvoje priezvisko, pred nardením dieťaťa pôjdete na matriku, spíšete tlačivko s uznaním otcovstva a o priezvisku dieťaťa - tam musí byť súhlasné vyhlásenie oboch rodičov.
v prípade, že otec dieťaťa nesúhlasí s priezviskom, zapíše sa priezvisko matky a matrikárka upovedomí súd Zákon č. 302/1994 § 23 ods. 3

rony7
4. máj 2020

@sova76 automaticky sa zmenilo aj priezvisko dieťaťa? Lebo tiež nad tým tak rozmýšľam že najprv nech sa volá po mne a až po svadbe aby sa zmenilo..len neviem či sa potom za to dodatočne neplatí resp.ostatne administratívne záležitosti kde potom všade treba nahlásiť zmenu priezviska dieťaťa a či to nie je komplikovanejsie a za poplatok..