Trestné oznámenie - postup

zuzana4500
20. jún 2024

Zdravím,

potrebovala by som poradiť, aké máte skúsenosti s podaním trestného oznámenia?

Aká je asi "priemerná" doba kým bude vznesenéne obvinutie resp. odmietnuté TO?

Vyšetrovateľka má už vypočutú ako aj mňa (oznamovateľ), tak aj páchateľa. Myslíte si, že už v tejto fáze netreba počítať s nejakými prieťahmi?

Samozrejme, že prvotná etapa, kým došlo k naším výsluchom sa natiahla od "stanovenej" lehoty 30 dní, s čím som aj rátala. Verím však, že už by v tejto fáze sa to nemuselo nejak predlžovať. Aký je Váš názor.

Ďakujem za všetky rady. Pekný deň.

mistymay33
20. jún 2024

@zuzana4500 Tazko povedat, zalezi na tom, o aky trestny cin ide, kolko dokazov treba este zabezpecit do spisu. Bolo zacate trestne stihanie? Ak ano, uz ti nemozu trestne oznamenie odmietnut, ale musi prebiehat vysetrovanie - zabezpecovanie dokazov. To moze trvat tyzdne, mesiace, roky… ´potom moze prist k obvineniu pachatela, alebo zastaveniu trestneho stihania ak sa skutok nestal.
Ak nebolo zacate trestne stihnie, ale je to len vo faze TO, tak do 30 dni by sa malo rozhodnut co dalej. Ci sa to odmietne, alebo prekvalifikuje na priestupok.

zuzana4500
autor
20. jún 2024

@mistymay33 Ďakujem veľmi pekne za cennú odpoveď. Nezačalo trestné stíhanie, mám taký pocit, že asi ani nezačne - aspoň som to tak vycítila zo strany vyšetrovateľky a očakávam odmietnutie TO. Ostáva to teraz teda vo fáze TO - takže do 30 dní mám očakávať nejaké uznesenie? Tá lehota 30 dní je nejak zaväzujúca?
V lete cestujem na mesiac do cudziny, tak by som dúfala, že to už bude za nami.

wintery
20. jún 2024

@zuzana4500 30 dni na vybavenie TO je len poriadkova pokuta a nemusi sa striktne dodržať

wintery
20. jún 2024

@wintery poriadkova lehota*

mistymay33
20. jún 2024

@zuzana4500 Podľa trestného poriadku, §160 hovorí o tom, že trestné stíhanie treba začať bezodkladne, aleo najneskôr do 30 dní. Takže by mal vyšetrovateľ rozdnonúť do 30 dní, či TO odmietne, alebo najneskôr na 30-ty den začať trestné stíhahanie, My sme to teda museli striktne dodržiavať, neviem ako info ma diskutujuca nadou mnou, že to je len poriadkokvá lehota... je to dané trestným poriadkom.

zuzana4500
autor
20. jún 2024

@mistymay33 ďakujem 🙂 moc si poradila 🙂

wintery
20. jún 2024

@mistymay33 ta lehota je poriadkova a nie prekluzivna, co teda znamená, ze nezanikne opravnenie octk rozhodovat o prijatom oznámení ak ubehne 30 dni 🙂

wintery
20. jún 2024

@mistymay33 to ze je to dane trestnym poriadkom nevylucuje to, ze ide o poriadkovu lehotu

wintery
20. jún 2024

@mistymay33 a nie je to § 160, ale § 196

zuzana4500
autor
20. jún 2024

@wintery Super. Ďakujem pekne. Každopádne ale asi platí, že ak má vyšetrovateľka už v podstate obe výpovede a zjavne už nie je veľmi čo riešiť, tak by to hádam nemusela nejak naťahovať ...

wintery
20. jún 2024

@zuzana4500 a ty chces aby tvoje podane TO bolo odmietnute?

zuzana4500
autor
20. jún 2024

@wintery ja by som v prvom rade chcela, aby to už bolo vyriešené, lebo úprimne si nemyslím, že sa malo jednať o taký trestný či, ktorý si už vyžaduje takú dobu na preskúmanie ...
A v druhom rade v tom nemám veľmi osobné zámery, podávala som ho z titulu mojej práce, aby som si splnila všetky moje povinnosti splnené a ak to potencionálny páchateľ riadne vysvetlil, tak kľudne nech ho odmietnu.

mistymay33
20. jún 2024

@wintery Ano, vo všetko máš pravdu