Tehotenská dávka - podpora

10. máj 2021

Zdravím, chcem sa opýtať niekoho kto sa naozaj vyzná v týchto veciach..Som vo výpovednej dobe, ked budem čerpať po tejto výpovednej dobe podporu , budem mať nárok aj na tehotenskú dávku ? V čase ked budem o túto dávku žiadať, budem ešte zamestnaná. Spĺňam nem.poistenie 270dní....Jedná sa o to, či musím byť zamestnaná počas celeho tehotenstva aby mi teh.dávka bola vyplatená. Ďakujem

petamich
10. máj 2021

narok na tehotensku davku vznika ak su splnene dve podmienky - 270 dni NP za posledne dva roky (co pises, ze splnas) a aktivne NP alebo ochranna lehota, ak si otehotnela skor ako bol ukonceny pracovny pomer, tak si v ochrannej lehote a tym padom podmienky splnas a tie musia byt splnene ku dnu vzniku naroku = vtedy ked budes ziadat (nie pocas celeho tehotenstva)

este otazka dohodli ste sa na ukonceni PP? kedze po oznameni tehotenstva zamestnavatelovi si v ochrannej lehote a nemoze ta vyhodit - to len tak zo zaujimavosti

autor
10. máj 2021

@petamich o ukončení pp sme sa dohodli , avšak tehotenstvo som mala potvrdené od lekára až po podpísaní výpovede. Zamestnávateľa som neoboznámila ešte s tehotenstvom, už mi plynie výpovedná doba....ak by som ho aj teraz oboznámila v tejto výpovednej dobe , čo som sa dočítala, tak ochranná lehota by sa mi ukončila až po skončení rodičáku

petamich
10. máj 2021

ochranna lehota je 8 mesiacov od ukoncenia pracovneho pomeru, kedze ti uz vypovedna lehota bezi, tak teraz uz zial sa na teba ziadna ina nevztahuje aj ak by si oznamila tehotenstvo, zamestnavatel uz nema voci tebe ako tehotnej ziadnu povinnost, kedze navrh na ukoncenie pracovneho pomeru vznikol, ked touto informaciou nedisponoval

ano ak by si zamestavatelovi oznamila tehotenstvo skor pred tym nez ste sa dohodli/ta vyhodil/si dala vypoved, tak si chranena pocas celeho trvania tehotenstva, materskej a RP ak je PP na dobu neurcitu (ci by ta nevyhodil hned po RP to uz je druha vec ale to zalezi od zamestnavatela, kadeaki su)

ivisku
13. sep 2021

Zdravím chcela by som sa opýtať máte niektoré s týmto skúsenosti. Po rodičovskej som dala výpoved v práci z dôvodu nočných zmien co som pri malej robiť nechcela a teda potom čo som podpísala vypoved mesiac na to som zistila ze som tehotná.. Tehotná som bola ešte v čase keď som bola zamestnaná tak mala by som byť v ochrannej lehote je možné že mi schvália tehotenske ak som momentálne nezamestnana a poberam podporu.. Lebo papiere som dala už dávno a nedošlo mi žiadne vyjadrenie o tom ci schvália alebo nie.