Ťarcha v liste vlastníctva

maria.vinea
23. mar 2017

Co znamena podla vypisu katastra tarcha?

lenocka5685
23. mar 2017

Treba zistiť o akú ťarchu sa jedná či bol brány úver a nieje náhodou záložné právo v prospech banky či niečo ine

h2
23. mar 2017

@maria.vinea Ťarcha na liste vlastníctva znamená, že vlastník je povinný niečo rešpektovať, napríklad to môže byť právo doživotného užívania nehnuteľnosti (používa sa v prípadoch, keď napríklad rodič daruje dieťaťu dom, v ktorom chce dožiť), alebo právo prechodu cez pozemok, ak sa za vaším pozemkom nachádza iný, ktorý nemá vlastnú prístupovú cestu, alebo právo uloženia inžinierskych sietí (elektrina, voda, kanalizácia, vedúce z iných pozemkov cez ten Váš). V súčasnej dobe býva najčastejšou ťarchou hypotéka, aby napríklad keď chcete nehnuteľnosť predať, kupujúci vedel, že nie je tak celkom "vaša". Ak chceš poradiť, napíš niečo bližšie.

maria.vinea
autor
23. mar 2017

dakujem za rady

katwenka
28. jan 2021

@h2 ahoj, možno by si vedela pomôcť aj mne. Ide o to ze moja stará mama prepísala dom na svoju dcéru, a ta to už stihla dat na svoje deti. Na liste vlastníctva je jeden co ma darovacia zmluvu a druhy ma kúpnu zmluvu. Je tam ale ťarcha doživotného užívania. Mňa zaujíma, či môžem tieto zmluvy napadnúť, nakoľko sa o starú mamu vôbec nestarajú, ani tam nechodia. Všetko robí môj otec, kŕmi ju, perie, umýva. Neviem, či doživotne právo znamená aj to ze sa musia o ňu starať. Ďakujem TI. Katarína