Zoberme si situaciu, ze matka ma priezvisko konciace na ova. Ak sa v zahranici, kde nepoznaju system -ova, co je tak vo vacsine sveta, narodi slobodnej matke dieta muzskeho pohlavia s tym, ze otec bud nie je uvedeny v RL alebo nechce dat meno po otcovi, v tom zahranicnom RL bude mat syn priezvisko rovnake ako matka a teda s -ova? Ako Jozko Mrkvickova?
Moja odpoved ti asi nepomôže, žijem v Kalifornii a tu môžeš dať dieťaťu priezvisko aké len chceš. Po matke, po otcovi, dokonca aj priezvisko ktoré nemá ani matka, ani otec. Dokonca môžeš dať priezvisko po otcovi ale nezapísat ho do rodného listu... takze vynechať -ova by tu vôbec nebol problem. Ale Toto je len jeden stat v USA z mnohých, ty sa pýtaš na niektorý konkrétny štát v zahraničí?
@didi35 Dakujem, ano, to viem, ze cez konzularne oddelenie velvyslanectva sa da vybavit slovensky RL potom uz spravne. Lenze mna zaujima ten prvy vydany rodny list (lebo podla neho sa budu vybavovat dalsie dokumenty).
Potvrdenie, že ide o ženský tvar priezviska - kto take vyda?
@warholette Zaujima ma viacej statov, jeden z nich je napr. Rakusko, v ktorom ak spravne chapem, mozes dat priezvisko IBA podla matky alebo podla otca.
O Rakusku som teda nasla nejake vyjadrenie sa k tomu na oficialnej stranke (https://www.justiz.gv.at/web2013/home/justiz/ak...) s tym, ze toto planuju nejak ulahcit zmenou v zakone v r. 2013, ale ci tak spravili, este neviem:
Schließlich werden nach geltendem Recht Personen, die einen ihrer Tradition oder Herkunft entsprechenden geschlechtsspezifischen Namen führen (z.B. „-ova“), insoweit beeinträchtigt, als sie die Richtigstellung oder Beseitigung des Geschlechtsbezugs nur durch eine kostenpflichtige Namensänderung im Verwaltungsweg erreichen können. Das geänderte Gesetz will für einen solchen Fall die Möglichkeit eröffnen, die Deklination von geschlechtsspezifischen Namen durch eine simple Erklärung beim Standesamt herbeizuführen.
Zijem v DE rovno sa nas pytali v tlacivach aky tvar mena budu mat nase deti , tento dokument sme potvrdili podpismi a presne tak to aj bolo v rodnom liste
@engbeng, na zaklade toho prveho rodneho listu ti nevydaju ani toaletak a nie ze nejaky iny doklad. Takze ti moze byt srdecne fuk, ze sa podla neho dieta bude volat Janko Mrkvickova. Doklady vybavis len so slovenskym rodnym listom, na tom uz budes mat spravny tvar. A konkretne v Rakusku ti bez problemov zapisu meno bez -ova (zato budu robit cirkus, ked budes chciet pre dieta meno po otcovi. Ale to uz je miestny folklor)
Kamoske sa to stalo v Spanielsku, kde syn berie priezvisko po matke, cize ho zapisali napriek ich namietkam ako Francisco Mrkvickova. Kedze mal aj spanielsky pas na zaciatku, tak bolo srandy aj pri cestovani. Uz ma priezvisko ako ma byt, ale museli to riesit dodatocne.
@vroni Akurat som vcera citala clanok o skole, kde nebol nikdy toaletak, tak sa decka vyzbierali a kupili stroj na toaletak, ktory potom pouzivali a aj predavali :D
K veci, akoze s tym rakuskym RL nevybavis Anmeldebescheinigung? Podla skusenosti zien niekde k tomu chcu aj pas dietata a niekde nie. Vo Viedni vraj vyzaduju ten pas, ale nie vsade mimo Viedne. Je mi to divne, ze je to take nejednotne, ale je to tak. Trochu blbe, lebo na slovensky RL sa caka pokial viem najmenej 3 tyzdne.
Ja mám priezvisko ako muz(bez ova) rodila som v rakusku a na rakúsky rodny list mi dali priezvisko ova iniciatívne, tak na Slovensku som požiadala o odstránenie ova z priezviska
Davam teda dobry bod Kalifornii a Irsku...
@engbeng niederosterreich, pas mi pri mladsej netrebalo na anmelde a ma som ho na pockanie. V nemocke sa ma pytali aku koncovku bude mat dieta ci po mne alebo muzovi. A pokial budes rodit teraz niekedy, tak sa priprav na 3 mesiace, lebo idu dovolenky. Mozes ist na ktorukolvek matriku a je to srdecne jedno ci to podavas z ba alebo ambasady alebo inej, lebo na osobitnej to robia 2 zenske a budu dovolenky... kym to z matriky podania dojde na osobitnu, tak to tiez chvilu trva a potom aj spiatocne kym sa k tebe dostane
@engbeng nie na zaklade zahranicneho ani medzinarodneho. Treba mat bud so slovencinou medzi jazykmi (druha strana rl) alebo potom uradne prelozeny...
@guiseppinka "kym to z matriky podania dojde na osobitnu, tak to tiez chvilu trva a potom aj spiatocne kym sa k tebe dostane" - vsak to som tym myslela, ci sa da par dni usetrit tym, ze to podas rovno na osobitnej matrike a nie niekde, kde to musia este preposielat.
Dakujem za komentar, v podstate potvrdzuje, co pise @vroni a to co som predtym pocula, ze normalne je to 3 tyzdne ako minimum a cez leto tak 2-3 mesiace.
@stormie Drieňova č. 22, ze? https://www.minv.sk/?osobitna-matrika Vidim, ze ani kazdy den nemaju otvorene
moj syn sa narodil v nemecku a dali mu ova kedze davaju meno matky...a len sme im povedali ze dieta-chlapec sa na sk dava bez ova a tak vystavili rodny list bez...a nebol problem...pri dcere sme dali hned bez ova a pri vybavovani sk rodneho listu sme podpisali jedno tlacivo o zmene mena bez ova
@engbeng daj dobrý bod aj Kanade, priezvisko si môžeš zvoliť ake chceš 😉
@didi35 v niektorých krajinách dieťa získava automaticky občianstvo krajiny narodením v danej krajine, bez ohľadu na to, ake občianstvo majú rodičia. Môj syn sa narodil v Kanade a tým získal automaticky kanadské občianstvo. Syn Slovák určite nie je (o tom by som musela niečo vedieť), pre Slovensko de jure neexistuje, keďže som o zápis do osobitnej matriky nepožiadala (nie je to žiadna povinnosť) a nevzťahujú sa na neho žiadne práva a povinnosti slovenského občana
Podľa zákona je dieťa slovenského štátneho občana Slovákom bez ohľadu na to, kde sa narodilo a akej národnosti je druhý rodič.
O slovenský rodný list, teda o zápis do knihy narodení, môžete požiadať na slovenskom zastupiteľskom úrade v krajine, kde žijete, alebo na ktoromkoľvek matričnom úrade na Slovensku. Najčastejšie v mieste trvalého bydliska alebo posledného trvalého bydliska jedného z rodičov. V oboch prípadoch zápis dieťaťa vykonáva Osobitná matrika v Bratislave, ktorá dieťaťu pridelí rodné číslo a vydá mu slovenský rodný list. Čakacia lehota v prípade, ak o zápis dieťaťa žiadate na Slovensku, je približne tri mesiace.
Nepíšeš, o akú krajinu ide. Každý matričný orgán koná inak a treba si to zistiť priamo v tej krajine, že keď doložíš potvrdenie, že ide o ženský tvar priezviska, či to budú akceptovať. V slovenskom rodnom liste to už bude určite správne.