Svadba s Arabom na Slovensku - postup

teduazemer
13. aug 2016

Žienky,potrebujem si niečo zistiť a už neviem od koho a obraciam sa na Vás..Moja mamka sa chce vydať za Araba z Tunisu.
Viete mi niekto povedať čo všetko k tomu potrebuje? Kde začať a aký je celý postup? Aby sem mohol prísť a oženiť sa s mamkou? + Ako je to po svadbe? Musí sa vrátiť späť do svojej krajiny a riešiť nejaké papiere ešte tam? Alebo tu može ostať? Ďakujem za Vaše rady 🙂

pribinak
13. aug 2016

žeby zavolať na MZV v Bratislave?

teduazemer
autor
13. aug 2016

Tam nepodávaju take informácie..uz tam mamka volala
@pribinak
@pribinak

pribinak
13. aug 2016

Co tak jeho ambasáda?

teduazemer
autor
13. aug 2016

@pribinak Volala aj tam 😀 Myslite že by som písala na MK bez toho aby som si najprv zistila veci kde treba?

sissy27
13. aug 2016

@teduazemer a to už naozaj nikto nevie použiť google??
http://www.mic.iom.sk/sk/rodina/manzelstvo-obca...
v prvom rade si bude musieť vôbec vybaviť víza, aby sem mohol prísť a oženiť sa...
plus nech sa pripravia na to, že štát bude preverovať, či nejde o účelové manželstvo...
pohľadaj, je tu pár diskusií o vzťahoch / manželstvách medzi Slovenkami a Arabmi...

teduazemer
autor
13. aug 2016

@sissy27 Dakujem..ano su tu diskusie ale su dost stare a zakony sa od vtedy pomenili ,tak preto sa snažím dopátrať zo všetkých strán..

sissy27
13. aug 2016

@teduazemer nič v zlom, ale zo všetkých strán si to celkom očividne neskúšala, inak by si sa k týmto informáciám dostala ani nie za sekundu... no ale tak máš, čo si hľadala... popýtaj sa aj báb v tých skupinách, majú osobnú skúsenosť s tým, ako dlho trvalo vybaviť papiere, povolenia atď., čo som sem tam na niečo natrafila, tak to nebolo jednoduché a netrvalo to mesiac ani pár týždňov...
a nechcem nijako vyrývať, ale bolo by dobré porozmýšľať aj nad tým, či tu bude mať on nejaké pracovné uplatnenie, alebo či ho bude mamina musieť aj živiť...ono vieš, len z lásky a z dobrých pocitov sa žiť nedá...
držím mamine palce, nech je šťastná 🙂

guinevre
13. aug 2016

@teduazemer Povedz mamke nech si aj ona trosku vygoogli o pripadoch zien zo zapadu co si beru chlapov z Tuniska, len tak pre istotu aby sa dobre informovala...

sissy27
13. aug 2016

@guinevre to ešte žiadnu neodradilo 🙂 ani knihy, ani filmy, ani príbehy neznámych žien, ani príbeh najlepšej kamošky 🙂 lebo "ten môj je iný ako ostatní" 🙂
ale tak, ako nie každý Jano je alkoholik, tak ako nie každý Pepa je buran, tak ako nie každý Uwe je pedofil, tak nie každý Ahmed si neváži ženu... to, čo my európanky vnímame ako "neváži si ženu", by úplne inak vnímala tunisanka (egypťanka, arabka..)...a tak ako bibliu si každý môže vysvetliť po svojom, tak si môže aj korán... dôležité je, aby boli obe strany spokojné a šťastné, ostatných to trápiť nemusí 🙂

maminkaat
13. aug 2016

@teduazemer ahoj treba mu vibavit viza poziadat slovenko o povolenie na uzavretie manzelstva mamina by mala mat pracu na trvalo ked bude mat viza treba ho prihlasit na pobyt potom ist na obecny urad a tam ti daju zoznam co vsetko treba doniest rodni list, vipis z registra tretou... atd ja som sa vydala za bosniaka chceli sme sa na slovensku ale nokoniec sme sa brali v rakusku ked ja uz dlhsie zijem a pracujem podali sme ziadost a za dva tyzdne sme boli mazelia ☺

guinevre
13. aug 2016

@sissy27 Ja som osobne bola v Tunisku, a veru bolo to na nevydrzanie, v zivote by som tam uz nesla. Takze, ja by som nepotrebovala ani knihy ani filmy, stacilo to co som tam videla. 😀 Ale samozrejme, je dospela zena, tak snad vie co a preco robi.

nicolle21
13. aug 2016

Najdi si odbor cudzineckej policie podla mesta a zavolaj si tam,, oni su vlastne prvy kontakt s cudzincom, tak budu vediet..

sissy27
13. aug 2016

@guinevre každému vyhovuje niečo iné 🙂 ja som v tunisku nebola, v egypte niekoľkokrát - predpokladám, že je to podobné... a na egypt nemôžem povedať pol zlého slova, vyhovuje mi taký, aký je, aj s domácimi ľuďmi a ich mentalitou, nemám s nimi žiadnu zlú skúsenosť (a to teda rozhodne netrávim celé dni v rezortoch ) ... ale vyhovuje mi to len v rámci dovolenky, dlhodobo tam žiť a pracovať si predstaviť neviem, a takisto by som si nevedela predstaviť egypťana fungovať tu, kde treba dodržiavať termíny, predpisy, kde úplne inak fungujú medziľudské vzťahy... takéto spolužitie nie je len o kompromisoch, ale jeden sa proste musí prispôsobiť viac...

n0mi
13. aug 2016

Viza potrebuje. Pozyvaci list plus overovat ho budu na cudzineckej policii.
On kvoli manzelstvu dostane europske viza cize bude mat cestu otvorenu zo SR. Treba si byt fakt isti,ze mamina vie co robi.

guinevre
13. aug 2016

@sissy27 V Tunisku sa nedalo ist ulicou, ani ked som bola s chlapom, nie to este sama, a a obliekala som sa do dlhych sukien a nohavic, aby som cim menej uputala pozornost... aj tak, v kuse len pyskali, komentovali, do vody ked vojdes, tak hned nejaky dobehne, ze Hellooo!... Strasne su napadni a otravni. V obchode mi predavac vracal drobne a za kazdou mincou vzdychal, ze "one, oh baby... two... ooh", vtedy som uz mala plne zuby a hovorim mu ze preco to robia, ze to je neslusne a otravne, vraj ved my preto aj chodime tam, akoze hladame si niekoho na sex ci co, no hrozne. A naozaj, na plazi bolo aj zopar starsich Svediek ci Nemiek, starse babky a s mladym chlapom z Tuniska, tak asi sa niektore aj chytia na to.
Aby si ma nepchopila zle, nejde o vierovyznanie, ja mam a aj moji rodicia maju kamaratov Moslimov, nejde o to, ide o kulturu, a socialny status. Aj medzi Arabmi su slusni a normalni ludia ktori si uvedomuju ze to ze nie som zahalena, neznamena, ze som kurva, ale to su vacsinou taki co maju vzdelanie, a vyssi socialny status a co videli svet. Kazdopadne, dobre by som si davala pozor.

sissy27
13. aug 2016

@guinevre aha, tak to v Egypte teda takéto nebolo ani raz... v pohode som mohla ísť sama do mesta... a to teda môj zjav je pre nich dosť zaujímavý, o nápadníkov som núdzu nemala, ale neprejavovali sa nikdy takto vulgárne... naopak, stretla som sa vždy s ústretovosťou a ochotou a dokonca nikto odomňa nikdy nepýtal ani povestný extra bakšiš... na druhej strane som si všimla rozdielne chovanie voči mne a voči napr. ruským turistkám, ktoré aj keď sú možno pekné, ale nie sú obľúbené... ja mám vo zvyku vždy pozdraviť a používať slovíčka "prosím, ďakujem", prípadne sa usmiať a oni to vedia oceniť 🙂

momoqui
13. aug 2016

@teduazemer najlepsie sa informovat priamo na matrike tu len stracas cas 🤓