Súhlas zo zmenou priezviska

mariska30
15. apr 2023

Ahojte s priateľom máme 2 ročného syna chcem mu zmeniť priezvisko keďže máme v pláne sa rozísť a keďže má syn priezvisko po ňom ja odchádzam 250 km naspäť do svojho rodného mesta takže priateľ sa oňho starať nebude
(možno len raz za mesiac nejaká návšteva a to je všetko) Tak sa pýtam že ako mám postupovať.. Priateľ povedal že súhlas dá

kvietok2891
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
15. apr 2023

@kvietok2891 veď píše že otec dieťaťa s tým súhlasí. Takže žiadny súd nie je potrebný. Navyše neexistuje žiadny zákon, že dieťa musí mať meno po otcovi. Úplné bludy píšeš.

melanta
15. apr 2023

@mariska30 pôjdete spolu na matriku a obaja podpíšete žiadosť o zmenu dieťaťa.

veronikaszabova
15. apr 2023

@kvietok2891
""podľa zákona má dieťa priezvisko po otcovi keďže sa k nemu prizná""
Hluposti pises. Dieta moze mat v RL zapisaneho otca a v pohode moze mat priezvisko po matke.

mariska30
autor
15. apr 2023

@melanta Aha takže tam vypišeme žiadať o zmene priezviska a zaplatíme kolok a to je všetko či

lucylaw
15. apr 2023

@kvietok2891 Prosím ťa to ako si prišla na takú kravinu,že keď sa otec prizná k dieťaťu,tak ma automaticky dieťa jeho priezvisko? Napíš mi prosím ťa zákon aj konkrétny paragraf,lebo je to taká sprostosť,že až..Ja vážne nedokážem pochopiť,ak niekto nemá pravdivé a relevantné informácie k niečomu,tak prečo sa preboha k tomu vyjadruje?? Okrem toho,jasne autorka píše,že priateľ súhlasí so zmenou priezviska,tak aký súd?

deti95060810
15. apr 2023

ja som dávala na súd... ale mňa ex poslal do čerta... takže nič som nedosiahla...

deti95060810
15. apr 2023

@lucylaw no ak matka skúša a nie sú dohodnutí s partn. tak sa dáva na súd...

maranco
15. apr 2023

@mariska30 vyplníte žiadosť "Podanie žiadosti o zmenu mena, zmenu rodného priezviska - rodičia za dieťa " a zaplatíte polovicu z 33€
Potrebujete mať občiansky preukaz vydaný po 7/2021, ak je starší tak ho bezplatne vymenia.

https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

melanta
15. apr 2023

@deti95060810 áno, máš pravdu. Ale autorka píše, že otec dieťaťa s tým súhlasí. Tak načo komentáre o tom, ako to je keď otec dieťaťa nesúhlasí?

lucylaw
15. apr 2023

@deti95060810 Áno ja viem,že ak otec dieťaťa nesúhlasí,tak potom sa matka musí obrátiť na súd,ale tu autorka výslovne píše,že jej priateľ súhlas dá..

kvietok2891
15. apr 2023

@melanta
@lucylaw ospravedlňujem sa ak sa mýlim no ja som to vedela takto no aspoň som o niečo múdrejšia