Sú nutné od pondelka respirátory?

birika
22. jan 2021

akosi som nezachytila tuto informaciu, ale priatelka dnes utekala nakupit respiratory, vraj od pondelka do obchodov len s nim 🙂

stanulienkat
22. jan 2021

Nie. Nesir paniku.

birika
autor
22. jan 2021

@stanulienkat niee, ja nie som panikar...len ma to zaujimalo, dakujem

miriam_s
22. jan 2021

@birika v Rakúsku to zaviedli, u nás akurát minister povedal že v hromadnej doprave a pod. kde je veľa ľudí odporúča respirator keďže chráni viac ako rúško.

birika
autor
22. jan 2021

@miriam_s dakujem 🙂

hettinka
22. jan 2021

@birika povinne nie sú. Ja osobne nosim už od decembra do obchodu. Po vonku rusko.

birika
autor
22. jan 2021

@hettinka ktory druh?

hettinka
22. jan 2021

@birika tie z LIDL som kupovala zatiaľ. Ja mám homeoffice, takze mi je treba tak 1-2 ks na týždeň, keď idem na nákup. Bežne tam stoja 2,99 za 3ks, teraz bola akcia, tak myslím, že budú vypredané.

A objednala som v decembri aj z Číny na AliExpress, aj jednorazové ruska mám odtiaľ. Len trvá 4-6 týždňov dodávka.

ukulela
22. jan 2021

@birika ffp2 stačí. Ešte sa dajú na webe zohnať za normálnu cenu.

hettinka
22. jan 2021

@ukulela aj na webe už zdvihli ceny.

A aj ja FFP2, lebo tie FFP3 sa musia nosiť ešte aj s ruskom cez vydychovy ventil. A to už by som neudychala.

lucia147852
22. jan 2021

@hettinka už sú na nete ffp3 aj bez ventilu.

birika
autor
22. jan 2021

@hettinka
@ukulela
@hettinka
@lucia147852 dakujem zienky, idem hladat 🙂 🙂

aurorastone
22. jan 2021

nechápem odkedy je položenie normálnej otázky šírenie paniky, choré toto, človek aby sa už nič ani nemohol opýtat 🤦‍♀️

tncka
22. jan 2021

@birika kazdy normalne zmyslajuci clovek pouziva respirator uz davno a hlavne v priestore kde je viac ludi pokope aj bez toho aby to nejaky chuj na tlacovke povedal. Evidentne tych menej normalnych je tiez dost🤣🤦‍♀️vid panika v lidli. Ja objednavam z ali,dodanie aj skor ked si zaplatis dhl alebo dohodnes s cinankom. Vacsina ma shipping do 24h. Teraz asi najskor poriesis na nete,ale cina je ista za 0.15e za kus,tu u nas len rusko 1 hygienicke ide po 0.99e.

birika
autor
22. jan 2021

@tncka neviem, ci ma niekto pravo oznacit ludi za nenormalnych lebo nenosia respirator...ja ho tiez nenosim, chodim len do obchodu a do prirody...asi som tiez nenormalna 🙂

tncka
22. jan 2021

@birika asi hej. Podme sa potom cudovat ze je to na svk tak ako to je uz rok

birika
autor
22. jan 2021

@tncka staci si precitat celu spravu, kde chodim...a chodim vsade s ruskom, takze si naozaj vyprosim aby ma niekto kto ma nepozna oznacil za nenormalneho cloveka

lubiss
22. jan 2021

:D ja som si kupila v lidli asi pred tyzdnom nahodne kukam plny ten regal kos, hovorim si a sak zoberem zo 2 balenia, vyskusam...no keby viem co nastane za apokalypsu este 3 balenia prihodim :D :D...ved ono sa to dufam zase ukludni a zase ich bude mozne kupit za beznu cenu - ale blbsie sa mi v tom dycha to fakt len do obchodu alebo k lekarovi

herriett
22. jan 2021

@lucia147852 ano su, ale nepredaju ich kazdemu.

tncka
22. jan 2021

@birika ruskom chranis ostatnych,potrebujes chranit seba. Nemyslim to tak zle jak to vyznie☺️

tncka
22. jan 2021

@lubiss ked tato divocina s koronou zacala,bola som cerstvo po operacii a vtedy tie repsiratory boli po 30e kus. Teraz su este "zadarmo" oproti tomu😊

miadi
23. jan 2021

Keby cely svet chodil do obchodu takto mohlo byt po pandemii za 3tyzdne 😂

mogaa
23. jan 2021

Tiež si myslím že do bežných potravín stačí rúško.....nehovorím obchodné centrá ako Kaufland a Lidl ale u nás je v potravinách max 5-8 ľudí a aj tí sú rozptýlení v priestore......mimochodom ani resirátor ff2 nezaručuje že človek na nemôže nakaziť...ak by sme už išli takto do detailov, každý by musel mať aj okuliare a dezinfikovať aj všetko čo prinesie z obchodu, celý nákup .....

mogaa
23. jan 2021

@lubiss ono ni eje respirárot ako respirátor...ja mám respirátory z ČR(ich výroba) tie sú super, dýcha sa v nich lepšie ako v rúške.....o tom či je lepší respirátor z Číny alebo rúško by sa dalo diskutovať - podľa mňa rozdiel žiadny.....tie z Číny čo som mala ja boli na prd, hneď boli vnútri mokré, čiže ochrana žiadna....

delphineta
23. jan 2021

V Rakusku nie u nad

hettinka
23. jan 2021

@mogaa ak boli vovnutri mokré, znamená, že nepripúšťajú.
Tie z LIDL sú česká výroba. Keď prídu čínske, porovnám.
Ale co sa týka jednorazových rusok, úplne jedno, vi čínske, či z lekárne. Teda kvalita rovnaká, len z Činy vyjdú 3-4€ a tu v lekárni mali za 17€ take iste, postupne zlacneli na 7-10€.

mogaa
23. jan 2021

@hettinka no veď neprepúšťajú ale zase sa v nich nedá ani poriadne dýchať.....tieto z Čiech majú taký tenučký pásik kde je len ten filter a dýcha sa v nich super....u mňa je t uplne jedno, respirátori som si kúpila akurát keď som išla na očkovanie a teda do druhého očkovania budem nosiť do obchodu len respirátor, ale logicky u nás v obchode stačí rúško - menšia Jednota kde nechodí veľa ľudí...

hettinka
23. jan 2021

@mogaa to je fajn, keď už máš možnosť sa ockovat.

mirage
23. jan 2021

@tncka blbosť tvrdiť, že sme na tom rok ako sme, kvôli tomu, že ľudia nenosia respirátory, ale rúška.
Sme na tom tak, ako väčšina sveta, lebo.. sme ľudia. Mladí boli všetci po chatách na Silvestra, postupne nakazili rodičov a starých rodičov, chlapi sa stretávajú po domoch a pivniciach, baby tiež. proste takíto sme, nie sme disciplinovaní uniformní Japonci.
Respirátor nemám, ani nebudem kupovať. Som denne vonku v prírode, a v obchode s rúškom.

mogaa
23. jan 2021

@hettinka no ja pracujem ako opatrovateľka cez MU -takže terénny soc.pracovník tak som to aj využila....najskôr som rozmýšlala že počkám ale tiež nechcem nikoho nechtiac nakaziť....a to očkovanie bolo uplne v pohode, trochu potom bolí ten sval na ruke (aj to len pri určitom pohybe)kde sa to pichne ale nič strašné....a inak nič žiadne teploty, či iné NU

hettinka
23. jan 2021

@mirage videla dom štúdiu, že ak by v školskej triede mali všetci FFP2 respiratory, samozrejme správne nasadené, pri beznom vetraní (len vetracka) sa za hodinu nenakazí prakticky nikto. Šanca menej ako 0,1%
Pri jednorazových ruskach je šanca 3%, pri látkových až niekde okolo 7-10%
Takze v uzavretých priestoroch význam má. Obchody, MHD, teiedy, kancelárie...

Do prírody nenosím rusko žiadne (mám pri sebe a keď vidím ľudí, nasadim si), do mesta normálne jednorazové, teraz v zime látkové alebo bufku, do interiéru respirátor.

A súhlas, sme tam, kde sme, lebo ľudia sa stretavaju úplne bez rusok.