Stratil som všetky doklady

ancell971
4. júl 2024

Zdravím, nanešťastie som stratil všetky doklady okrem cestovného pásu, keďže ho so sebou nenosím. Len ma zaujíma, že ak teda bude vydaný nový OP, dostanem nové číslo občianskeho preukazu, ktoré budem musieť nahlásiť napr. v práci? Ďakujem

ancell971
autor
4. júl 2024

@ancell971 alebo napríklad u mobilných operátoroch? Skrátka všade, kde mám zaevidovaný OP?

luccija
4. júl 2024

@ancell971 nahlásil si stratu na polícii áno?
Ja som stratila doklady a nič som nehlásia, že prišlo k zmene

barka1
4. júl 2024

@ancell971 nie. Však aj ked meniš doklady za nové, tak maju ine číslo a nikde tu zmenu nenahlasujes.

zojazoja
4. júl 2024

Jak ze nie. Napríklad na pošte pokiaľ ma niekto splnomocnenie na preberanie zásielok treba spraviť nové splnomocnenie. Tam sa píše predsa číslo OP🙃

h2
4. júl 2024

Ja teda nový OP nahlasujem aj v práci, aj v banke. U mobilného operátora nie.

beasy
4. júl 2024

@ancell971 tak urcite sa to nahlasuje na nejakých dokumentoch ako su zmluvy a podobne, co sa tyka bánk a poisťovní tie to do systému dostavú automaticky a mal by o to príst aj mail ze boli zmenené osobné údaje, konkrétne číslo OP ☺️

vevesh
4. júl 2024

🤔🤔🤔🤔ja som nikde nic nehlasila- vsak vsade je rodne cislo a to sa nikdy nezmeni a podla toho si stale overia, ze si to ty. A ze maju stary obciansky ? No a co, vsak to bol platny doklad pri uzatvarani zmluvy...

luliu
4. júl 2024

@ancell971 áno, všade treba nahlásiť zmenu OP

liz_lemon
4. júl 2024

@beasy to mas odkial, ze banky dostavaju nove cislo OP? nic take nedostavaju, zmenia to len, ak tam nahodou prides osobne, a oni zistia nesulad v systeme, tak vtedy to zmenia

tanyan
4. júl 2024

Aktívne nahlasovať by to bolo nevyhnutné, pokiaľ by sa na doklade menili aj osobné údaje (meno, adresa). Pokiaľ je len zmena čísla dokladu, tak stačí pri najbližšej príležitosti pri predložení dokladu zaevidovať nové číslo - napríklad v banke. U operátorov ani v práci netreba.
Ak používaš OP na elektronickú komunikáciu so štátom, tak treba zapísať do obchodného registra a po aktivácii nastaviť PIN a PUK.

maranco
4. júl 2024

@tanyan obchodný register si už automaticky aktualizuje nový OP

qetka
4. júl 2024

@liz_lemon tak mna tatra banka rovno po prihlaseni do IB upozornila, ze automaticky eviduju zmenu dokladu a ze udaje boli zmenene na… a vybavene

maranco
4. júl 2024

@liz_lemon Tatra banka prináša ďalšiu novinku, ktorá prispieva k väčšiemu komfortu klientov. Už nie je potrebné, aby sa pri vydaní nového občianskeho preukazu ponáhľali do banky oznámiť aktualizované údaje. Tatra banka zabezpečí aktualizáciu automaticky na základe informácií z Evidencie občianskych preukazov.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/tlacove-sprav...

maranco
4. júl 2024

@liz_lemon Telekom v tichosti vylepšil svoje interné systémy a jeho klienti mu už nemusia nahlasovať výmenu občianskeho preukazu. Sám si zistí nové údaje, novinka funguje u operátora už vyše roka.

„V našom prípade ide o prepojenie na Register fyzických osôb Ministerstva vnútra SR (tzv. RFO), vďaka čomu dostávame aktualizácie údajov z OP a tým pádom ich nemusí zákazník hlásiť manuálne a máme v systéme nové údaje,“
https://zive.aktuality.sk/clanok/49kMRK2/teleko...

beasy
4. júl 2024

@liz_lemon tento rok som to prave riesila menila som vo februari OP cize zmenilo sa aj jeho cislo, od banky mi po 2-3 dnoch prisiel mail ze udaje boli zmenene tak som pre istotu zavolala a povedali mi ze automaticky ked sa meni OP tak im to ukaze system maju to zrejme nejako napojene uz teraz. Mam ČSOB banku 😊 takze viem to z vlastnej skusenosti