Sťahujeme sa do Talianska. Musím si tam dať trvalý pobyt?

lululilien
12. jún 2014

Ahoj, sťahujeme sa do talianska a je najvyšší čas pobehať úrady. Bola niektorá z vás v podobnej situácii ako ja? Niesme zobratí, muž je talian, máme 2,5 ročného syna. Ja budem pokračovať na druhom stupni štúdia (chcem požiadať o externé štúdium). Muž na mňa tlačí, že si musím vybaviť trvalý pobyt v taliansku, kvôli peniazom - podpora od štátu pre mladé rodiny, lebo niesme oficiálne rodina a ževraj rodinou sa pre talianske rodiny stávame vtedy, ak máme všetci spoločnú adresu ... nevie mi to poriadne vysvetliť a ja tomu nerozumiem. Kde mi vedia poradiť a najlepšie vysvetliť? Stačí ak skočím na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny?
...
Musím si vybaviť trvalý pobyt? Nieje je to iný pobyt? Pobyt slováka žijúceho v zahraničí? alebo prechodný pobyt?
Nestanem sa pre slovenské školstvo cudzincom?
Nestratím nárok na rodičovský príspevok?
Ako to funguje s poisťovnou?
Musím si zmeniť aj lekára? A gynekológa tiež (aj ak je súkromný)?

Sú to detinské otázky, ale ak začnem o tom rozprávať s mojou rodinou, mám pocit že niesú objektívni a začnú mi radiť, aby som mala trvalý pobyt tu.
Dopredu ďakujem za rady.

saska.t
12. jún 2014

@lululilien nestahovala som sa sice do Talianska,ale tiez do krajiny EU,pobyt trvaly mam stale na SK, tu mam proste pobyt,nikoho nezaujima ci trvaly alebo prechodny...
Kedze som oficialne zacala zit v inej krajine,odhlasila som na SK socialku aj zdravotne a doniesla potvrdenie,ze zdravotne budem platit niekde inde a tym padom som nemusela nic platit na SK
rodicovsky dostavam tu kedze nie je dovod ho brat zo SR kedze tu su podmienky vyhodnejsie a ajfinancne lepsie,treba zvazit kde sa ti to viac oplati a tam poziadat o vyplacanie,samozrejme vsetky pridavky a priplatky mozes brat len z jednej krajiny,nie z oboch
Doktorov som prve roky (zubar,gynekolog) navstevovala na SK kedze to boli znami v akutnom pripade tu,kedze som sa rozhodla ostat v zahranici casom som si tu nasla doktorov a zijem plne svoj zivot tu a domov sa vraciam na dovolenky a k rodicom 😉