Stahovanie sa z Čiech na Slovensko

lienka951
13. máj 2024

Ahojte, verim ze mi poradite.
7rokov zijem v CR kde som pracovala, momentalne som na materskej a poberam od Januara rodicak.
V Juny sa s manzelom stahujeme na SK.
Rada by som sa spytala ci ma niekto skusenosti ,ako to je s rodicakom,socialkou a zdravotnou???
Musim dat v praci v CR vypoved?
Dakujem

lisymbia
13. máj 2024

Tak pokiaľ nemusíš nedávaj výpoveď. Ak si vybavíš S1 formulár budeš ošetrovaná na SK rovnako s českým poistením. Rodičák neviem, tam sa posudzuje centrum záujmov ktoré sa zmení to by som sa informovala priamo tam

lienka951
autor
13. máj 2024

@lisymbia nemam v plane sa vratit do Cr takze chcem vsetky davky uz dostavat na Sk preto mam obavu ze budem musiet dat vypved a prihlasit sa na pracak na SK aby som mala narok na socku a zdravku

bluemoon24
13. máj 2024

@lienka951 no ono to zase neni az tak jednoduche. Manzel je manzel a ne treba jen partner/pritel? Je Slovak? Bude pracovat na Slovensku? Budete mit na Slovensku trvaly/prechodny pobyt?

lienka951
autor
14. máj 2024

@bluemoon24 manzel je slovak ako ja,len sme zili oar rokov v CR a ma pracu na trvaly pracovny pomer na SK

pundulka69
15. máj 2024

@lienka951 ja som toto riešila ...a v skratke, nemusíš ukončiť pracovný pomer.Matersku som poberala z ČR a po materskej som poberala slovenský rodičak s tým,že mi ČR doplácala k slovenskému rodičáku.Po skončení slovenského rodicaku som podala výpoveď a išla na ÚP...

lienka951
autor
16. máj 2024

@pundulka69 dakujem za odpoved a co zdravotne a socialne? Rada by som bola poistena na Sk

pundulka69
16. jún 2024

@lienka951 prepáč,za neskorú odpoveď.Socialne bolo hradené v ČR,aj zdravotné...ale bola som pripoistenia cez formulár E 61,alebo tak nejako.A nemala som žiadny problém u lekárov,aj deti tak boli zo začiatku a potom dali poistiť normálne na Slovensku (išlo to lebo manžel je zamestnaný na SR)...ja som po rodicaku podala výpoveď a normálne poberám podporu na Slovensku.