Spolupodielove vlastníctvo

mana04
30. jan 2024

Ahojte potrebujem poradiť ohľadom nehnuteľnosti.
3/4 patrí zosnulým neznámym vlastníkom a ta posledna štvrtina patri žijúcim a ako väčšinový vlastník poslednej štvrtiny chcem odkúpiť ostatné len mi ide o to že či to môžem riešiť prvé zo žijúcimi aby neboli riešené tie 3/4
Lebo 3/4 asi padnu pod spf takže to bude na dlhe lakte ale chcem odkúpiť tie časti aspoň od tych čo žijú len tam je ďalší problem ze to bude musieť ísť súdne keďže sa jeden spoluvlastník nechce dohodnúť
Ďakujem za každú odpoveď
A ak by ste vedeli ešte poradiť či sa daju dopátrať dedičia po zosnulých

koniarova
30. jan 2024

Čoo? Nechápem. 3/4 sú neznámi vlastníci, 1/4 je známi vlastník. A ty si teda v akom vzťahu v tomto všetkom?

mana04
autor
30. jan 2024

@koniarova ta 1/4 je rozdelená medzi spoluvlastníkov a som vlastník 1/5 z 1/4 čo sa da rozdeliť na 20tini a ja som vlastník 16/20

ukulela
30. jan 2024

.. nevlastnis 1/5 z 1/4 (to by si vlastnila 1/20tinu) , ale 1/5 z celku, tak?

draik
30. jan 2024

@mana04
Ak sú prevádzajúci Vašou blízkou osobou, tak v pohode. Ak nie sú, tak aj pri nedodržaní predkupného práva zostáva prevod platný, ak sa neplatnosti opomenutí spoluvlastníci nedovolajú.

mana04
autor
30. jan 2024

@ukulela pardon ano 1/5 z celku

didi35
3. feb 2024

K otázke: či sa dajú dopátrať dedičia po zosnulých?

Na príslušnom okresnom sude si zistite okruh dedičov, za lustráciu jednej osoby zaplatíte kolok 2,50€. Podajte si písomnú žiadosť. Keď zistíte dedičov, ktorýkoľvek z dedičov potom môže sud požiadať o dodatočne dedicske konanie (novoobjavený majetok). Napokon aj vy ako spoluvlastník môžete dať na súd podnet na dodatočne prededenie majetku.

Následne keď sa majetok prededí na dedičov, od dedičov podiely odkúpite. Predávajúci musí rešpektovať predkupné právo ostatných spoluvlastníkov. Ak budete väčšinovým vlastníkom, bude jednoduchšie vysporiadať sa s menšinovým vlastníkom. Date napr návrh na zrusenie podielového spoluvlastníctva súdom a vyplatite ho, ak by nechcel dobrovoľne.