SOS dotácia a spätné vyradenie z úradu prace

hogur
1. mar 2021

Dobry den,
v oktobri som sa prihlasil na urad prace, pocas oktobra si aj nasiel pracu a zacal pracovat na dohodu. Zaciatkom novembra som poziadal o sos dotaciu, ktora mi bola vyplacana 4 mesiace, od oktobra do januara.
V treti februarovy tyzden (2021) mi prislo oznamenie z uradu prace ze ma spätne vyradzuju k zaciatku decembra, co ma prekvapilo. Na nete som sa po obdrzani tlaciva docital o limite 214 € mesacne a max 40 dni rocne. Vraj to plati od 2017. Taktiez som za november prekrocil limit 214 €. Robil som v minulosti na dohodu (2012 a 2015), z toho v 2012 som bol hlaseny na urade prace, vtedy to zavedene nebolo a netusil som ze sa nieco take za ten cas zaviedlo, limit si ale nespominam ci nejaky bol kedze to bolo davno.
Dozvedel som sa ze k tomu este pribudlo posielanie nejakeho tlaciva o priznani mzdy, ktore som taktiez neposielal kedze som nevedel ze take nieco existuje (tiez to v minulosti neexistovalo). Bohuzial ta moja uradnicka pri nahlaseni na urad prace v oktobri a aj poslani zmluvy na dohodu ma neinformovala o tom ze je potrebne posielat nejake tlacivo a o limite 40 dni+limite mzdy a ani mi neposlala mailom dane tlacivo o hlaseni mzdy (je nekomunikativna, telefony nedviha, na maily len najnutnejsie odpise ale inak informovanie sa o veciach u nej neexistuje).

Po obdrzani tlaciva o vyradeni z UPSVAR som dohodu hned rusil (aj tak par mesiacov uz nezarabam, pracujem v obchode a obchody su zatvorene) a hlasil sa na urad prace.

Volal som ale na urad prace inej uradnicke a ta hovorila ze vraj staci ze posle uradnicka vseobecne podmienky/info k nahlaseniu sa na urad prace, ktore musia posielat a ktore som zasa ja necital. Hovorila ze ma mali vyradit k zaciatku novembra kedze v novembri som prekrocil mzdovy limit.

No,a cital som ze v pripade zmien mam hlasit vsetko na urad prace, aj veci ktore menia podmienky vyplacania davok. V podmienkach SOS Dotacie sa pise ze stat ma povinnost ziadat vratenie dotacie + neskor poslat sankciu. Preto som hned rusil dohodu a hlasil sa na urad prace.

Na urad prace som poslal dnes do istoty este to oznamenie o vyradeni z uradu prace kedze neviem ci si tieto veci medzi sebou posuvaju alebo nie.

Otazka znie, kedze mi prisli dotacie za 4 mesiace, avsak az v 3ti februarovy tyzden mi prislo oznamenie ze ma spätne vyradzuju z uradu prace k zaciatku decembra, mozem mat z toho problem?
Rata sa to ako skutocnost ktora nastala zaciatkom decembra alebo ako skutocnost ktora nastala pocas februara? Po vyradeni a dozvedeni sa o tom ako to teda je s tym limitom mzdy+40 dnami som zacal veci hned riesit.
Dotacie nemam problem vratit, ale tyka sa ma v mojom pripade aj postih na sankciu kedze mi vyradenie poslali az v polke februara, tj po 3 mesiacoch od vyradenia a poberania dotacie? Ina vec by bola kebyze mi v decembri poslu vyradenie od decembra a obdrzal by som dotacie na ktore som nemal narok, to by bola skutocnost ktora nastala v decembri, ale tu mi oznamenie o vyradeni doslo v 3ti februarovy tyzden.
A druha vec, kedze som nevedel o limite mzdy, uradnicka mi to tlacivo neposlala a ani ho odomna nepozadovala cely cas a pytala ho az teraz taktiez spätne za november,a az po vyradeni z uradu prace, tak realne som mal byt vyradeny od novembra, co s tym?

Dakujem, sorry za dlhu spravu.

veronikaszabova
1. mar 2021

@hogur pri evidencii ti bud dala pisomne, alebo poslala na mail info, ake su tvoje prava a povinnosti pri evidencii na UPSVAR - tam mas informacie o dohodach ( suma, dni, atď ). Hold, mal si si to precitat, co vela ludi nespravi.
SOS dotaciu budes musiet vratit, co je logicke.

veronikaszabova
1. mar 2021

"uradnicka mi to tlacivo neposlala a ani ho odomna nepozadovala cely cas "
Ona nie je povinna si nieco od teba pytat, ty si povinny jej to odovzdat na cas.

zojanka
1. mar 2021

@hogur dotáciu vrátiť, iný postih z toho nebude. Len si následne over dlh na zdravotnej poisťovni.

hogur
autor
1. mar 2021

@zojanka cize nemusim sa bat sankcie? Dotaciu bez problemov vratim, to je najmenej.

hogur
autor
1. mar 2021

@veronikaszabova hej, mal, no, neprecital, toto je moja chyba, neratal som s tym ze nieco tak zasadne sa zmenilo ohladom dohody, robil som roky na TPP a tak bol zasa dlhy cas nezamestnany (zdravotne problemy).

Po obdrzani tlaciva z uradu prace som sa pytal kamarata ci nebol na dohodu a ako to fungovalo unho,a on odkedy nastala ta zmena (2017) hovoril ze robil a ze jeho uradnicka mu normalne posielala to tlacivo a informovala ho o podmienkach dohody.
No, ta moja nie.

Kazdopadne, zaujima ma to, rata sa to vyradenie ako situacia ktora nastala k februaru alebo decembru? Lebo prislo mi az v 3ti februarovy tyzden oznamenie o vyradeni spätne k decembru,a ked mi to prislo tak som zacal veci hned riesit s uradom prace, dnes aj tie sos dotacie (snad nevadi ze je prvy den noveho mesiaca).

Ta SOS dotacia je co som cital tlacivo nejako ohranicena zakonom, pri vrateni, spominala sa tam aj pri vrateni sankcia.
Toto je ale asi trosku ina situacia, kedze mi poslali po par mesiacoch az spätne vyradenie a nie teda v decembri ako by normalne mali.
+ to presiahnutie novembroveho zarobku?

Jedine co mi hrozi teda je vratenie dotacii a zaplatenie zdravotky?
Sankcia by v mojom pripade nemala byt? Diky moc