Som pedagogický zamestnanec a nechcem sa dať očkovať. Môže ma zamestnávateľ k tomu donútiť?

9. feb 2021

Môže ma zamestnávateľ k tomu donútiť? Prípadne vyvodiť nejaké sankcie? Mám k svojmu rozhodnutiu zdravotné aj osobné dôvody. Je mi z toho do plaču, ten nátlak je enormný.

sebastianmichal
9. feb 2021

Zo zakona nemoze ved je to dobrovolne neverim ze sa da uplne kazdy zaockovat.

pehavcek
9. feb 2021

Ahoj, pokial viem tak ani ludi v prvej linii nenutia. U nas sa tiez pytali kto ma zaujem a kto nie. Takze co ja vnimam je to dobrovolne. Predpokladam, ze v skolstve to bude podobne

tulipanicek
9. feb 2021

Nerozumiem aký tlak. Ockovanie je dobrovoľne. Ani všetci zdravotníci nie sú zaockovani. Akurát si potom nemôžete nárokovať že nebudete učiť ale chcete ako neočkovaní pedagóg učiť dištančne.

klaudifk
9. feb 2021

tiez som natom tak isto, nechcem sa dat ockovat, este moj zamestnavatel neavizoval, cakam co bude dalej

pininka1
9. feb 2021

Aj u mojho muza uz ockuju, mali sa nahlasovat a kopec ludi sa nenahlasilo a nikto to neriesi.

autor
9. feb 2021

@tulipanicek takže neockovani učitelia majú učiť z domu? Vieš kam to smeruje? K výpovedi.

mogaa
9. feb 2021

nie neočkovaní učitelia nebudú musieť učiť z domu ale budú sa musieť pravidelne testovať......

sardinka32
9. feb 2021

Nic take, ze neockovany musi ucit z domu...nedaj sa prinutit...ziaden taký zákon neexistuje a ani riaditel/ka len z titulu svojej pozície Ta k tomu nutit nemoze...musí sa drzať zákona a ak nie, tak ho porusuje a to jej treba pripomenut...

nelca84
9. feb 2021

a ty si pedagog? skus este raz precitat co napisala tulipancek, ach

3009
9. feb 2021

A ty chceš aby tvoje deti chodili do školy k učiteľovi, ktorí môžu prísť každý deň do školy a budú pozitívny? Tak každý sa musí v tejto dobe rozhodnúť, čo je pre neho dôležitejšie, či očkovananie alebo príp. iná práca. Je to dobrovoľné rozhodnutie každého z nás. Nič už nebude tak ako bolo predtým.

autor
9. feb 2021

@3009 nebudem kastovat ľudí podľa toho, či sú očkovaní alebo nie. Vôbec ma nebude zaujímať, či sú učitelia mojich detí zaočkovani.

hradnapani
9. feb 2021

aky natlak, nic take som nezaregistrovala. Poznam zdravotnikov i opatrovatelov, co sa nedali zaockovat a nic sa nedeje. Aj par ucitelov uz avizovalo, ze sa nedaju, ale nespominali, ze by im nieco malo hrozit. Preco aj. Povinne to nie je. Netreba podliehat kadejakym konspiracnym panikam. Alebo vam zo skoly riaditel avizoval nejake sankcie? Tak nech dolozi, na zaklade coho. KAzdy si ponesie dosledky sam, ci uz take alebo onake.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka32
9. feb 2021

ked tak, pytaj si od riaditela potvrdenie, ze trva na Tvojom zaockovani... nech Ti to da na papieri a este aj uvedie z akeho titulu...

autor
9. feb 2021

@3009
@beata_k mám trvať aj na tom , aby učitelia mojich detí boli zaočkovani aj proti chrípke? Aj tá môže mať ťažký priebeh. Už len toto citové vydieranie je druh natlaku. Ale dievčatá, nechcela som žiadne osobné útoky, prosím o kľudnu diskusiu.

vieraz
9. feb 2021

@beata_k a co tie deti, ktorych rodicia rozhodli, ze ich nebudu ockovat? S tymi sa ostatne deti nebudu hrat aby ich nenakazili? Nakazit sa dieta moze aj inde, doma od rodicov, preco len v skole?

lindusss2016
9. feb 2021

@3009 tvoje deti moze nakazit aj ockovany pedagog, len si to precitaj v pribalovom letaku vakciny a tak isto ich moze nakazit hocijaky spoluziak... ockovanie pedagogov ti nijak nepomoze 🤷‍♀️

autor
9. feb 2021

@hradnapani no, zamestnávateľ sa vyjadril v zmysle, že už sa nevie dočkať, kedy budeme všetci v škole zaočkovani... Diskusia k tomu neprebehla..

zuzkalujza
9. feb 2021

Nikto ťa nútiť nemôže to je pravda. Ale na druhej strane - teda môj uhol pohľadu ako rodiča (a neber to prosím v zlom) sa mi vôbec nepáči predstava, že by učitelia mojich detí neboli očkovaný a mohli by ich prípadne nakaziť, alebo aj opačne, samozrejme. Ako je to veľmi zložitá situácia pre každého. Ty sa ako pedagóg môžeš rozhodnúť nedať sa očkovať, ja ako rodič nemám žiadne "právo" rozhodnúť o tom, že moje dieťa musí mať zaočkovaného učiteľa a ak nie jednoducho si ho "vyžiadať". Nie je to férové voči tým deťom a ani voči rodinám, ktoré sa pre svoju ochranu a ochranu ľudí, ktorými sú v kontakte zaočkovať dajú aj napriek obavám.

vikusjk
9. feb 2021

Tvoj zamestnavatel na teba vyvija nejaky natlak? Alebo len prezivas celu tuto situaciu prilis osobne? Ockovanie je dobrovolne a nikto ta nemoze donutit ani nijako na teba tlacit, aby si sa dala ockovat. Ak sa rozhodnes neockovat, je to tvoja vec, ale pokial vlada bude podmienovat neockovanych ucitelov pravidelnym testovanim, tak to hold budes musiet akceptovat a pravidelne sa testovat, alebo toto obdobie prezit na PN-ke, prip. na neplatenom volne. U nas v skole napr. triedna mojej dcery boja jedina ucitelka, ktora ucila z domu, lebo sa tak kvoli jej veku a obavam dohodla so skolou a mala na starosti zadavanie a kontrolovanie uloh pre ziakov 1.-5. rocnika, ktori boli doma, lebo sa ich rodicia rozhodli nedat ich do skoly, ked sa uz skoly otvorili a nastup bol dobrovolny - cize ak sa na niecom podobnom dohodnes, aj tak sa da. Je to vsetko o dohode so zamestnavatelom a respektovani nariadeni danych vladou ;)

aurorastone
9. feb 2021

úplne Ta chápem, kamoška je zdravotná sestra a nedala sa očkovať, to co ma každý deň v práci by som neželala nikomu, vrchná sestra jej denno denne pinda, hučí do nej, sikanuje a ohovára ju za to pred inými kolegynami a robí psychicky nátlak a želá jej aby ochorela a čo s tým spraví? no hovno s prepáčením, jedine ze by dala sama výpoveď kvôli sikane....a dodávam, že ona sa do nikoho nestará, každý nech sa zariadi podľa seba, tak prečo rypu do nej... a keď si vrchnú nevšíma a neodpovedá, zamedzuje konfliktu tak sa ešte viac navaza do nej... každý deň spolu voláme a úprimne je mi jej ľúto

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
9. feb 2021

Teba uz zamestnavatel realne nuti, nejako na teba tlaci, vyhraza sa alebo nieco take??

zuzkalujza
9. feb 2021

Čo by si urobila ty ako rodič? Si to zober tak, ja mám choré srdce, otec onko pacient. Covidu sa veľmi bojíme, nikam nechodíme, nestretávame sa, robíme všetko pre to aby sme sa ochránili, lebo ochorenie je pre nás veľmi nebezpečné. Samozrejme, že chcem aby dcéra chodila do školy. Všetci vieme aké nedostatočné distančné vyučovanie je. Tak sa nehnevaj, ale ak má učiteľ možnosť niečo pre to spraviť, aby nákazu eliminoval a neurobí to iba na základe dobrovoľného rozhodnutia (iné je ak sú na to zdravotné dôvody) ako by si to ty vnímala ako rodič? Nechcela by si chrániť svoje dieťa? Seba?

terezka1947
9. feb 2021

Mojej kamosky dcera....opisem.situaciu v ich triede minuly rok.
Ucitel si uplatnil pravo odmietnut celoplosne testovanie. Tak deti mali zastupovane 2t. Potom dosiel,ruska nenosil,resp.nosil naoko.
Detom ich tiez vyhovaral,lebo ze sj tak su v jedalni bez...a nedokazu byt cele doobedie v nom(co chapem)
Lenze...co cert nechcel...prisiel mikulas. Poroznasal covid o ktorom nevedel,ze ho ma (vraj)po vsetkych trirdach. Najhirsie dopadla trieda kamosky. Tam ochorela asi tretina deti,od nich rodicia a bohuzial aj stari rodicia,cize tazke srdce na neho maju rodicia.
Ja neviem...ale ja tiez robim s ludmi,vzdy cudzimi...nie,ze je to uzavrety kolektiv ako trebars skols,trieda,atd.
A neviem si.presstavit,ze by som si nieco myslela a svojim "osvietenim" niekomu ublizila.
Ked si vyberieme nejsku pracu,znasame aj nie vzdy ok vyhlasky,rozhodnutia.
Ak mame svoj nazor,pohlad pravdu-je to uplne v poriadku,ale je to nasa pravda. Nie pravda kolektivu,v ktorom pracujeme.
Cize....zmenme pracu. A mozme ist zivotom so svojimi nazormi,kt.nebudu mat nijaky vplyv na inych.

midori123
9. feb 2021

@sardinka32 len bacha na to, ze v buducnosti sa moze taky zakon aj zmenit.
Ved vieme ako to vsetko ,,funguje” 🤦‍♀️

sardinka32
9. feb 2021

@midori123 Ano, ale momentalne ziaden podobny zakon neplati - čo bude v buducnosti teraz nema cenu riesit...takze nutit ju nemoze...ak ju nuti, musi mat na to oporu v zakone...a ak jej nevie taketo potvrdenie vystavit, tak potom ta riaditelka sa chova protipravne a to co robi, je zastrasovanie z titule jej pozicie

sorciera24
9. feb 2021

nie, nemože ta k tomu nutit....momentalne sito nie, polovica zdravotnikov (ci opatrovateliek v DSS) sa nedali zaockvoat ......(tiez inak na zamyslenie).....takže ucitel uz urcite nie..... je to dobrovolne

luccija
9. feb 2021

@nafka0483 nie ona je iba dopredu hystericka🙂lebo zamestnavatel chce mat o problem menej riesit karanteny, vypadky zamestnancov...autorka je to tvoje rozhodnutie ci ockovat ci nie.Ale verim tomu, ze ak sa nechces ockovat, tak vies ustat tlak, lebo mas dovod preco nie...ale urcite bude z takychto veci v kolektivoch nevrazivost.