Slobodná mamička v Rakúsku

tinkatt87
7. feb 2015

Dobry den zienky, prosim vas ak by ste mala niektora skusenost so situaciou ako mam ja tak prosim o kazdu radu. Som slobodna mamicka zijuca v rakusku mam jedno dieta s priatelom zijeme oddelene on pracuje a zije na slovenku a ja v rakusku. Tu som pocas a aj pred otehotnenim pracovala teraz som na materskej, mala ma uz pol roka a byvame spolu s bratmi na jednom dome, najom je nielenze velky ale chcem s malickou uz mat sukromie, pocula som ze slobodnym mamickam stat prispieva na najom, viete mi poradit ako to funguje? Musim mesto poziadat o byt alebo ako? Dostala by som ten prispevok aj ke mi na Krankenkasse schvalili ako alleinerziehender este ku KBG 6e na den?

myvettka
1. feb 2016

@tinkatt87 dobrý den jak jste si vyřídila na kk alleinerziehender? jsem také nastávající svobodná matka, pracuji v AT už teda momentálně uvolněná ze zaměstnání(freistellung) a budu bydlet a živit malou sama, ale v ČR. Myslíte, že mám taktéž nárok?

tinkatt87
autor
2. feb 2016

dobry den, no neviem ja som musela zit v rakusku aby som mala narok, vsetko som musela absolvovat tu ci prehliadky a hlavne tu byt prihlasena s malou na hauptwohnsitz a mat zlte papiere ako aj pre mna tak aj pre malu z bezirkshauptmanschaftu....
vy chcete zit s malou v cechach?myslim ze jednoduchcie by ste to mala v rakusku stat slobodnym mamickam dost pomaha ci uz prispevky na dieta a byvanie neviem ako je to v cechach,
ale po novom mate narok aj na dobru matersku aj v cechach ked ste pred tym bola zamestnana v rakusku

myvettka
2. feb 2016

@tinkatt87 dobrý den, prozatím mám gynekologa a porod také planuji v AT, ale bydliště měnit nemůžu, mam zde dům i s hypotékou a teď v těhotenství mi to moc nepomůže se někam stehovat a do prace to potom taky nemám daleko po rodicovske. Jsem uvedena jako Pendler a to má taktéž své výhody. Takže žít budeme v Čechách i kvůli moji rodině a případně pomocí. V Čechách nemam dle úřadu nárok na nic, pokud můj střet zájmů a veškeré ekonomie zůstává v AT. Takže i WG a KBG a FB budu řešit v AT. Co mi poradíte? Mam se někde na to poptat?

tinkatt87
autor
3. feb 2016

a vy ste pracovala asi ako operka vsak?

myvettka
3. feb 2016

Nee jako operka nee, byla jsem normálně zaměstnaná a odjížděla jsem každý den do práce. Je v tom nějaký rozdíl?
@tinkatt87

tinkatt87
autor
3. feb 2016

No rozdiel v tom asi aj je ja som tiez bola zamestnana, a aby som mala narok na matersku z rakuska tak vsetke prehliadky som musela absolvovat tu v rakusku ci moje ked som bola tehotna a aj malej povinne vysetrenia a ockovania, a aby som mala narok na poistenie som musela mat tie zlte papiere z cudzineckej. takze aj hlavny pobyt. a v tomto ked chcete zit v cechach a dostavat peniaze z rakuska tak tiez asi

tinkatt87
autor
3. feb 2016

neviem ako ale viem ze opatrovatelky co dochadzaju domov, tak vysetrenia deti absolvuju normalne na sk s tym kde pred tym pracovali maju nahlaseny pobyt a ziju na sk a dostavaju peniaze z rakuska a to bude lespie ked sa tam popytate ak ste na fb tak sa pridajte do skupiny ako si vybavim wochengeld a matersku v rakusku a tam vam zienky poradia a ak nie tak staci napisat a pozistujem

myvettka
5. feb 2016

@tinkatt87 ja momentálně v těhotenství navštěvují dr.v rakousku takže povinné návštěvy a MKP budu mít v AT splněny samozřejmě i porod a následně návštěvy doktora s malou planuji v AT. Pojištěna jsem stále v AT a můj pracovní poměr bude i nadále pokračovat jako karenzurlaub. Takzee nevím co by ještě po mně chtěli, možná si ještě zvládnu udělat daňové přiznání za rok 2014, aby vše bylo v pořádku i na Finanzamt. Stránku jsem na fa našla, ale nelze se mi do skupiny přidat. Tak pokud byste mi něco pozjistovala, byla bych Vam vděčná.

tinkatt87
autor
5. feb 2016

no viem ze po wochengeld som musela dolozit vela papierov tykajuc sa aj otca a hlavne ak budete zit s malou v cechach a budete navstevovat lekara v at tak nieje problem, len jedniducho musite mat trvaly aj v rakusku aj ked tam zit nebudete.. AK Vas teda nechaju aj nadalej prihlasenu v at a zit budete v cechach tak nieje problem aby ste dostavali prispevok na dieta a rodinne pridavky z at, len mne ako slobodnej mamicke trvalo dost dlho az 9mesiacov kym som dostala prvy prispevok na dieta a dovtedy sme boli s malou bez poistenia.. bolo to trosku obtiaznejsie no ale zvladli sme to a vy potom planujete po skonceni materkej sa vratit do at, este by sa zislo vediet pod aku tgkk spadate?

myvettka
5. feb 2016

@tinkatt87 a vy jste byla zaměstnaná nebo jak? Já patřím pod nökk a vše vyrizuju v Mistelbachu přímo, jelikož tam jsem i zamestnana.

tinkatt87
autor
6. feb 2016

Ano zamestnaná som bola, ked pôjdete na materskú tak zamestnávatel vam musi potvrdiť karenz ako dlho vam bude trvať

myvettka
6. feb 2016

To je až po porode? Nebo ještě před?

victory2711
12. mar 2016

Baby pekna debatka ale odpoved na tu otazku som nenasla Na tieto otazky kto ma narok na pridavky a karenz vam odpovedia na krankenkasse 🙂
Ale! Odpoved na to, ako sa dopracujeme- cez koho, za akych podmienok, kde atd..ku pomoci financ.alebo prispevku na byvanie pre slobodne mamicky..za akekolvek info budem vdacna 🙂 🙂 🙂