Slobodná mamička a príspevky

ayu
1. júl 2013

Ahojte mamičky. Mám 34 rokov, som slobodná a čakám prvé bábätko. Nebolo plánované, podarilo sa počas štúdia v zahraničí. Budúci otec sa síce teší, ale žije v Ázii a má minimálny príjem, výživné nepripadá v úvahu. Chcem poprosiť o radu. Vrátila som sa domov a platím si minimálne poistné v Sociálnej poisťovni. Bolo mi povedané, že moja materská bude okolo 200 eur. Myslíte, že má význam platiť si sociálku? Rodičovský príspevok je v tej istej výške, len neviem či by mi ho dali hneď po pôrode bábätka a zostať bez akejkoľvek koruny je nemysliteľné. Momentálne bývam doma u mamy a chcem aspoň trochu odľahčiť jej rozpočet. Viete prípadne, či si môžem vybaviť nejaké peniaze navyše? Na budúci týžden idem na úrad práce popýtať sa na príspevok v hmotnej núdzi. Posledný rok som nemala žiadny príjem, robila som dobrovoľníčku a študovala som. Veľká vďaka vopred!

anieli_1
1. júl 2013

A otec nebude zapisany v RL? Lebo mas dve možnosti buď sa zapise ako otec a budeš riesit výživné co mu urcite dajú aj z minima teda neviem ako sa posudzuju zahranicny ale neexistuje ze súd povie ze nic nemusí platit a druhá možnost ze zostanes slobodna matka teda kolonka otca ostane prazdna a tuším mas nárok na nejake prispevky ale presne aké ti neviem povedat....
@ayu

anieli_1
1. júl 2013

@ayu a este rodičovský dostaneš hned len ho musíš ist hned nahlásit teda on poziadat

sissy27
1. júl 2013

@anieli_1 slobodnou matkou zostáva bez ohľadu na to, či je otec zapísaný v RL alebo nie, jednoducho nie je vydatá...a ak sa bavíme o matke žijúcej samej s dieťaťom, jedná sa o osamelú matku (slobodná znamená, že nie je vydatá, nie že nežije s partnerom)... pokiaľ by ho zapísať nedala, nemala by nárok na výživné od neho, resp. náhradné výživné od štátu a nie je pravda, že by mala nárok na nejaké extra príspevky len preto, že by otec nebol zapísaný... jediné, na čo má ako slobodná matka nárok, je dlhšia materská o pár týždňov, ale to je v tomto prípade jedno, keďže nebola zamestnaná...
@ayu požiadaj o určenie výživného, aj keď ti ho nebude platiť on, máš možnosť potom požiadať o náhradné výživné od štátu, ale tam je podmienka, že musí byť určené povinnému súdom... ostatné detaily si nájdeš cez google...

anieli_1
1. júl 2013

@sissy27 ja som to pisala kvoli tym peniazom navyse ale nevedela som co presne sa da tak len ta dlhsia materska no a ako slobodna nedostane nic len výživné

sissy27
1. júl 2013

@anieli_1 no nedá sa nič, prečo by sa aj malo dať? to nie je chyba štátu, že žena si vybrala ako si vybrala a teraz nemá na plienky... btw. ja som tiež bola s malou sama, keby náhodou chcel niekto pripomienkovať, že neviem o čom píšem 😅 jo a finančnú situáciu som riešila prácou miesto trojročnej rodičovskej...

jetopravda
1. júl 2013

V tejto dobe bude tuším každá tehotná žena slobodnou mamičkou...nechápem...je to síce každého osobná vec, ale všetky sa potom vypytujú len na dávky od štátu. Tým nechcem nikoho uraziť, ale tak sa mi to zdá. Veď keď už čakám dieťa, tak si rozmyslím z čoho ho uživím. Treba si pýtať od otca dieťaťa. Bez urážky... On je povinný sa starať aj o partnerku aj počas tehotenstva. Má povinnosť aj dať peniažky na výbavičku...

ayu
autor
1. júl 2013

@anieli_1 a mozem ho zapisat do rodneho listu bez toho, aby bol realne na sk ? vyzivne skutocne nehrozi, chlapec len ciastocne uci na statnej skole a zarobi do 50 eur. co je srandovna suma aj na slovensku.

ayu
autor
1. júl 2013

@sissy27 vdaka za info. skusim si pohladat nieco o nahradnom vyzivnom. hoci nie som optimistka. predtym nez som odisla zo slovenska som pracovala 13 rokov nonstop a platila som vsetko poriadne. potom som sa rozhodla odist na misiu a odtial do azie do skoly, mala som stipendium. takze som mala "hluche obdobie" neplatenia takmer rok.

maznacik007
1. júl 2013

@ayu bez toho aby prisiel na SVK ho do RL dietata nezapises .... ak by si ho predsa len nejako dostala do RL (mozno skusit velvyslanectvo SVK v tej krajine) ale vyzivne mat urcene musi inak tebe nevznika narok na davky v hmotnej nudzi ... co ti inak pocas RD aj tak nevznikne ...

jedine asi co najskor ist pracovat a s dietatkom ti pomoze mama...

nahradne vyzivne je beh na velmi dlhu trat... to by si ho musela mat najprv v RL potom mat sudne pojednavania to by sa asi riesilo cez centrum s tou krajinou nemame podpisane dohody atd atd... na to sa fakt nespoliehaj ..jedine cim skor ist robit ...

anieli_1
1. júl 2013

@ayu mas nárok na nahradne výživné ale ako som ti pred tym pisala neviem ako je to keď je v zahraničí musíš sa popytat a na to aby bol v rl musí dat suhlas teda podpisat na matrike .....chod sa pytat po uradoch čím skor aby si vsetko mala pokope 😉

nivi
1. júl 2013

@ayu nahradne vyzivne na zaklade coho chces? to sa vyplaca iba ak je sudom stanovene a otec neplati.
a otecko si nemoze najst lepsie pracu? alebo prist sem?

inak ako slobodna matka nemas ziadne vyhody. akurat materska je tusim o par tyzdnov dlhsia ale aj to iba v pripade ak si tzv osamela matka zijuca sama s dietatom.

pochybujem, ze dostanes davku v hmotnej nudzy, nakolko byvas s mamou (otcom) a oni sa budu posudzovat s tebou a tiez mas matersku a ono podla mna ti to nevyjde. ale tak skus

ayu
autor
1. júl 2013

nevadi, som rozhodnuta po roku od porodu pracovat. ci uz tu alebo v jeho krajine. jazyk ovladam plynule, tak dufam ze to pojde. 🙂 @maznacik007 - jedine, co ma prekvapilo je, ze nemozem do rodneho listu uviest otca bez jeho podpisu. asi som naivna, no to som brala automaticky..

maznacik007
1. júl 2013

@ayu v ziadnom pripade sa to neda zapisat otca len tak .. to by si potom mohol hocikto zapisat do RL hocikoho... 😅 musis mat suhlasne vyhlasenie o otcovstve pred matrikou teda overene matrikarkou .... 😉

ayu
autor
1. júl 2013

@maznacik007 mas pravdu. chvilu som rozmyslala ze napisem do rodneho listu borisa kolara. 😀

ayu
autor
1. júl 2013

btw dievcence myslite ze mam platit socialku ? ved materska a rodicovsky su u mna v rovnakej vyske.. ma to nejaky vyznam ??

kvetka_
1. júl 2013

@ayu sice materska a rodicovska je u teba v rovnakej vyske ale rozdiel je takyto: matersku dostavas uz 6 - 8 tyzdnov pred porodom a pol roka po porode a potom 2,5 roka rodicovsky. ked si nebudes platit socialku tak dostanes len rodicak a to po narodeni dietata 2,5 roka. neviem kolko sa plati socialka, vypocitaj si to ci sa ti to oplati. a ako slobodna matka mas tusim narok na dlhsiu matersku.

ayu
autor
1. júl 2013

@kvetka_ dakujem ! 🙂

natali444
1. aug 2013

Neviem ako to teraz zmenili, viem ze si treba platit 9 mesiacov pred porodom nejakych 140 eur ale nie som si ista, nakolko aj ja som sa o to zaujimala kedze som predtym nepracovala, a potom by si mala mat narok na najvyssiu matersku, aspon mne to tak bolo povedane, viem, ze pre ludi, ktori planuju dieta je to divne, lebo prakticky musis zacat platiti pred otehotnenim, takze neviem, co si platila este pred otehotnenim, teraz od januara treba platit uz vsetko mozne ak chces dostat najvyssiu matersku, ktoru poberas 7 a pol mesiaca a potom prechadzas na klasicky rodicovsky co je 200 eur plus pridavky takze 222.70Eur mesacne.