Škody v prenajatom byte

22. dec 2021

Ahojte, chcela by som sa poradiť s niekym kto býval v prenajatom byte respektivne byt prenajímal. Neprenajali sme si novostavbu, ale skôr byt ktorý má čiastočnú rekonštrukciu čiže podlahy kúpeľňa, na stenách fľaky a tak. Takze to zas úplne na novo vymaľované nebolo. Ale čo som si všimla že napríklad veľa veci aa tu rozpadá, tým že je ten nábytok ako keby z druhých rúk (neviem to inak opísať) ale príde napríklad dvierka na kuchyni sa odštiepuju a podobne, vkuse opravujeme dvierka na skrini lebo to už poriadne nedrží. O byt sa staráme pravidelne upratujeme.. len mám pocit že tie škody stale niekde vznikajú. A preto som sa chcela opýtať že keď ste sa odsťahovali dal Vám Prenajimatel aj takéto škody , spojené s opotrebovaním nábytku zaplatiť?

elizabet173
22. dec 2021

mala si si ešte pred nasťahovaním všetko pofotiť a do nájomnej zmluvy zahrnúť, v akom stave ste byt prebrali.

autor
22. dec 2021

@elizabet173 mám nejaké fotky, len vzhľadom na to že toto je úplne prvý nás nájom sme sa na to au tak nesústredili.. je tam nejaká tolerancia toho že proste sa ten nábytok môže opotrebovat ?

elizabet173
22. dec 2021

čo máte v zmluve?

cyberk
22. dec 2021

toto su skody sposobene opotrebovanim... ja by som sa nebala ze by majitelka nevratila depozit (prip. pozadovala nejaku nahradu skody), mne nikdy nedali taketo veci preplatit, nabytok nebol vzdy novy a tak je pochopitelne, ze sa taketo veci zubom casu stanu 🙂

negymama
22. dec 2021

prenajimali sme byt a nedavali sme nikdy taketo drobne skody nahradit, jedine ze by nam poskodili najomcovia nejaky spotrebic typu chladnicka, pracka, rozbili luster...ale to sa nestalo.

mali sme napr. aj vacsie skody, proti nasej voli si doniesli po case vacsieho psa a ten poskrabal korkovu dlazku, alebo synovia najomkyne porezali celu kuch. dosku na linke, lebo teenegerom sa lenilo krajat slaninu na denku, tak rovno na linke ...

No ale boli sme az velmi tolerantni a na dalsi prenajom sme museli vymenit dlazku v kuchyni aj na chodbe aj dosku na linke.

martinka13
22. dec 2021

Určite by som o tom upovedomila prenajímateľa a spravila písomný záznam.

sandri
22. dec 2021

Záleží od konkrétneho prenajímateľa. V prvom rade treba hlásiť tieto drobné poškodenia, hlavne ak ste ich nespôsobili vy, ale ti pred vami. Rodičia prenajímajú byť a ja sa na nich hnevám, lebo sú až príliš tolerantní. Nájomcovia nám ukradli starý drevený stolík po babke. Na Bazoši idú cca po 20 eur, tak sa naň asi ulakomili. Nám tvrdili, že stolík sa rozpadol, tak ho vyhodili. Ďalší ukradli mydelnicku a nádobku na zubné kefky. Alebo to možno rozbili a neunuvali sa to oznámiť. Všetko to boli veci do 50 eur a rodičia to nikdy nedávali k nahrade. Hoci napríklad ten stolík podľa mňa dať mali.

engynka
27. dec 2021

Zalezi co je v zmluve lebo napr ja ako prenajimatel mam v zmluve ze drobne opravy do 30€ si riesi najomca. A tym teda je myslene napr vymena ziaroviek alebo rozbitie nejakeho lacneho inventaru.
Taktiez pri podpise zmluvy si musi obhliadnut najomca byt a spisujeme skody alebo cokolvek co sa najomcovi nezda.
Zatial vzdy ked sa ale nieco pokazilo vsetko mi najomcovia hlasili. Dokonca aj odpadnutu rucku na panvici a fakt taketo prkotiny. Velke opravy napr pokazeny zachod som riesila ja vo svojej rezii a uhradila som to.
Za seba vsak by som tiez taketo drobne skody nedala uhradit kedze chapem ze uzivanim sa nabytok opotrebuje. Ale to som ja a kazdy prenajimatel je iny

ingush616
27. dec 2021

@cyberk ja co som bývala na SK v prenajatom byte musela som ho odovzdať v takom stave ako som ho prevzala, steny biele, atď, napr v De, musíš byť tiež odovzdať v takom stave ako si ho prevzal, resp. Vymalovat, priateľ jedny dvere mal poškodené, lebo boli akoby z papiera, a to mu strhli zo zábezpeky co mal dostať naspäť...
V zmluve by to malo byt napísané detailne

cyberk
27. dec 2021

@ingush616 ja som byvala na vyske a po v dokopy 6 roznych podnajmoch, a nikdy som neplatila za taketo veci, ale chapem ze niektori terajsi majitelsia su mimo a nechapu, ze ked je nieco stare, ze sa to raz aj pokazi/nieco sa odstiepi z nabytku...
ano toto o bielych stenach, plati vo viacerych statoch nie len DE...