Ručenie domom

1. feb 2022

Ahojte chcela by som sa s vami poradiť. Ide o to že s partnerom máme dieťatko a rozhodli sme sa z podnájmu (2 izbového) si kúpiť dom. Úver na dom je predbežne schválený. Ide o to že banka by nám dala 80= a zvyšok z flexibilnej pôžičky.. Ide o to že tam by sa malo ručiť domom. Ak rodičovský a tak tak úrok je do 1% lenže ak tým kúpeným tak 7%...ide o to že z priateľovej strany je všetko na jeho starkú a ona sa bojí že ten úver platiť nebudeme ( pritom nikdy sme o peniaze nemali núdzu) a z mojej strany rodičia ešte nič nemajú na mene a z otcovej strany sú vzťahy dosť narušené a z maminej to proste nejde (rodinné dôvody) nechceli by sme o ten dom prísť keďže je dobrá lokalita, dobrá cena všetko... Čo by sme ešte mohli skúsiť?

zmrzlinka2021
1. feb 2022

Nespoliehat sa na druhych, dat dokopy uspory, pripadne este dosetrit.

luuubik
1. feb 2022

Vsak to je jasne, ked vam niekto rucit vlastnym domom nechce/nemoze, ako ho chcete prinutit, s pistolou pri hlave? Maximalne rozumne rozhodnutie inak - co ak ozaj nebudete splacat ( nikdy nemozete vediet, co sa stane) ... Starka by sla na ulicu? V zivote by som si nieco take nezobrala na zodpovednost. Ructe svojim - bud na to raz mate, alebo nemate - take jednoduchucke to je...

lululucy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kkovacovak
1. feb 2022

Ručiť alebo založiť nehnuteľnosť? Pri založení nehrozí babke nič. Banka by v prípade neplatenia siahla najskôr na váš dom nia na babkin

zuzanka.zuzu
1. feb 2022

vsak 7% nie je zle ak ste skutocne "nikdy nemali o peniaze nudzu" 😀 (kedysi to bola vyska beznych hypotek, dnes su ludia rozhyckani 0.xy%) a tych 7% je predpokladam len na 20% domu a nie na cely uver... tak o co ide? navyse po pol roku si viete dat ziadost o prehodnotenie uroku a spojenie uverov ci co to je. preco otravujete celu rodinu? nerozumiem, vsak to mate schvalene

jazula
1. feb 2022

Ručila by som vlastným a po čase refinancovala. Na peniazoch a majetku sa vedia najviac rozhádať rodiny, nešla by som do ručenia cudzím majetkom za môj dlh.

babydesire
1. feb 2022

Nerozumiem sice tomuto sposobu financovania, o ktorom pises, ale suhlasim s ostatnymi. Spoliehat sa vzdy len na seba, pribuznych nikdy nezatazovat dlhmi,lebo ty nikdy nemozes vediet co prinesie buducnost (rozpad vztahu,strata prace, nezamestnanost,dlhodoba choroba,invalidita....) to rodinny rozpocet zatazi a aj ty najpodctivejsi mozu zle dopadnut aj financne...nato treba mysliet. Ak babka chce vam pozicat,a trva natom ok, alebo vam chce dat. Ale nie tak ze jej na stare kolena pridate stresujucu zalezitost. To nieje spravne. Co v pripade,ked zomrie a na jej dom bude tarcha a budu problemy v dedicskom konani ? Treba mysliet aj na ostatnych jej potomkov (deti,vnucata,pravnucata)... My sme brali hypo plus spotrebak,po refinance sme zlucili a este navysili na nakladnejsiu rekonstrukciu, dostali sme vyhodny urok vtedy.to bolo dva mesiace pred vypuknutim korony v europe. Mame stary dom a skor sme ho chceli prestavat ale to by nam banka neschvalila,jedine pri docasnom preneseni tarchy na iny dom v minim.hodnote ako nas (do uvahy prichadza dom monich rodicov) to sme ani nezvazovali..ten dom je nielen ich ale aj moj z 1/3 a mojich surodencov...bolo by to nefer voci mojim surodencom,risk voci rodicom aj voci surodencom,,voci nasim detom...

jakubvojcik
2. feb 2022

Keď by ste ručili kupovaným domom, bol by úrok 7% na hypotéke? Alebo som to zle pochopil?