Rozdelenie majetku počas manželstva

otaznik1999
11. jan 2015

ahojte.. Chcem sa spytat na takyto konkretny priklad. Na priatelku a jej dvoch surodencov jej starka prepisala darovacou zmluvou dom s dozivotnym pravom. V tom case bola slobodna. Ona starku doopatrovavala, cize s nou zila. Potom si nasla priatela a s nim zila dalej spolocne u starkej. Po case sa vzali. Po smrti starkej sa dom predal, peniaze sa rozdelili a oni si kupili mensi bytik. Na LV su obaja. Teraz sa chcem spytat. Ak by chcela rozdelenie majetku, resp. aby bol byt napisany iba na nu, ako postupovat? Ak by s tym partner nesuhlasil, je v jej prave, ze "teoreticky" si byt kupili za peniaze, ktore ona zisklala este ako slobodna darovacou zmluvou jej starkej, pretoze inak by na byt nemali. Alebo je rozhodujuce, ze peniaze z darovacej zmluvy nadobudli az ako manzelia? dakujem za odpoved

draik
11. jan 2015

Mohla kúpiť byt aj sama zo svojich výlučných prostriedkov z predaja výlučného majetku. Aj v súčasnom stave však pri vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov by mohla požadovať, aby jej bolo uhradené to, čo na majetok v BSM vynaložila zo svojho.

adrika1704
11. jan 2015

@draik byt bol kupovany len z prostriedkov ziskanych predajom darovanej nehnutelnosti

adrika1704
11. jan 2015

@adrika1704 aspon tak som to pochopila..

otaznik1999
autor
11. jan 2015

Na upresnenie. Dom sa nachadzal v centre mesta, kde ho predali za 125.000. Z tejto ciastky ziskala 1/3 a to bolo postacujuce, aby si mohli kupit mensi 2 izbovy byt na sidlisku. Ked byt kupili akosi automaticky na katastry uviedli vlastnictvo ako manzelia 1/1. Teraz trochu pochybuje a chce vediet, ci ma narok, aby bol byt- nakolko financie pochadzali z penazi z darovania-napisany len na nu.

jajka71
11. jan 2015

chce to upravit spätne? mam pocit, ze by to slo len sudnou cestou ak vobec a nemyslim si, ze by jej partner dobrovolne pristupil na to, ze by prisiel o svoju polovicku bytu, aj ked ho nekupoval zo svojich:(

toto si myslim, ze by mala riesit s pravnikom, vztah s partnerom to znacne poznaci, ak ma doklady o tom, ako kupovali byt a vie zdokladovat financne prostriedky teoreticky by to mohli urobit vramci rozdelenia BSM pocas manzelstva, ale zrejme len zalobnym navrhom, lebo ako som spomenula, nemyslim, ze by sa partner svojho dielu len tak vzdal, ale ci je to mozne fakticky, to treba riesit s pravnikom

otaznik1999
autor
11. jan 2015

@jajka71 ano spatne. Byt kupovali narychlo a vtedy to riesili nejak tak automaticky. Teraz riesi aj to,ze on je uz raz rozvedeny a ma z manzelstva 2 deti. Spolu teraz jedno cakaju. Boji sa aj toho, ze ak by sa nedajboze nieco stalo, tak by teoreticky deti z byvaleho manzelstva mali pravo ako to jej i ked peniaze na byt boli takpovediac vyhradne jej. Nechce sa dotknut manzela ale vediet ci je taketo nieco mozne ochranit. Prakticky nebyt darovacej zmluvy z pred rokov, nemali by teraz nic,tak by sa nemal na co hnevat ak by aj chcela,resp.mala spatne narok na vlastnictvo

jajka71
12. jan 2015

hovorim, ak chce to riesit, tak nech da navrh na rozdelenie BSM pocas manzelstva, podla moznosti nejaky schopnejsi pravnik, lebo nemyslim, ze by to bolo mozne dohodou z vyssie uvedenych dovodov, je to nutne zrejme podat formou zalobneho navrhu, aby ochranila seba a "svoje" dieta:(

jamabe
12. jan 2015

@otaznik1999 Mám podobný prípad a bolo mi povedané právnikom, že spätne sa to nedá riešiť, malo sa to riešiť pred kúpou bytu. Ale že v prípade rozvodu, sa dá dokázať, že koľko peňazí na byt išlo výlučne z mojich peňazí, ktoré som mala z bytu, ktorý som kúpila ešte za slobodna. A podľa toho by sa potom vysporiadalo BSM. Toľko k rozvodu. Čo sa týka dedenia, to netuším...