Rodičovský príspevok a podpora v nezamestnanosti

23. máj 2022

Ahojte,
Počas materskej mi skončil pracovný pomer, momentálne už poberám rodičovský príspevok ale rozmýšľam že by som si vyčerpala podporu, kým na ňu mám ešte nárok. Ak by som išla na podporu tak môžem rodičovský príspevok prepísať na manžela? Bude dostavať tiež ten vyšší RP alebo by musel predtým tiež poberať materskú aby mu dali vyšší?

alenah31
23. máj 2022

Áno, kým budeš v evidencii na ÚP a poberať podporu on môže poberať RP a popri tom normálne pracovať. Podmienkou nároku na vyšší RP je ale predchádzajúce poberanie (nárok) na materské. Čiže by poberal len nižší RP.

jana005
23. máj 2022

Ak nechce nastúpiť na materskú na celé obdobie na ktoré má nárok,tak stačí, že bude materskú poberať jeden,dva dni a bude mať nárok na vyšší rodičák

autor
23. máj 2022

Vďaka 🙂

nelinka812
23. máj 2022

Ahojte, mam podobnú otázku, poberala som materské, a nasledne rodicak. Mala som vyssi rodicak. Počas materskej mi skoncil pracovny pomer. Evidovala som sa na urade prace a teraz poberam podporu. Po jej skončení budem mat opäť vyssi rodicak? Dakujem

autor
23. máj 2022

@nelinka812 podľa mojich zistení áno, mala by si mat znova vyšší (tam sa skúma, či si na to dieťa mala materské). Tiež sa plánujem po podpore vrátiť naspäť na rodičák (jedine že by som si našla fakt dobrú pracu).
Opravte ma ak sa mýlim 😅

autor
23. máj 2022

@nelinka812 ak sa ťa môžem opýtať, “naháňajú” ťa nejak tety z úradu práce aby si si počas poberania podpory hľadala prácu ? Ako často sa tam chodíš hlásiť?

luliu
23. máj 2022

@nelinka812 áno budeš mať vyšší, keďže si poberala materskú

nelinka812
23. máj 2022

No podpis kazde 2 mesiace.. ale som z malého mesta, a tete na urade som vysvetlila, že nech mi dá pol roka pokoj a potom ma môže vyradiť.. ona vie, že je to len koli podpore.. a som jej, povedala, že keď mi nájde lepšiu prácu ako som mala, nech sa mi ozve.. tak sa len smiala..

nelinka812
23. máj 2022

Ale som sa aj tak odzubala, lebo som sa evidovala v polke mesiaca a aj odhlasku k tomu dátumu z rodicaku.. a na sociálke mi za pol mesiaca nevyplatia podporu, keďže som dostala ešte rodicak za daný mesiac.. a 2 davky súčasne mi nemôžu vyplatiť..

mikadooo
23. máj 2022

@nelinka812 to nevadí, aj tak budú platiť pol roka, čiže 6 mesiacov. Akurát sa ti to posunie o mesiac ďalej

alenah31
24. máj 2022

@jana005 nie nebude - účelovosť. Už stopli vyplácanie vyššieho RP aj po ukončení MD po 2-3 týždňoch (účelové konanie na získanie vyššej dávky či príspevku vyplácaného štátom).

nelinka812
24. máj 2022

@alenah31 už mam písomne vyjadrenie od upsvar, že mi ostane vyssi rodicovsky po skončení davky v nezamestnanosti..

nelinka812
24. máj 2022

@mikadooo áno, už mi to pani zo sociálky vysvetlila, že sa mi to posunie..

alenah31
24. máj 2022

@nelinka812 ale však v poriadku. Ja som písala, že nie?? Moja odpoveď patrila niekomu inému a týkala sa úplne inej záležitosti.

autor
24. máj 2022

@alenah31 a vieš mi povedať že aká dlha doba sa už neberie ako účelovosť? Napr manžel si nemôže dovoliť až na pol roka vypadnúť z práce kvôli materskej.. ak by na nej bol nejaké 2-3 mesiace, bolo by to Ok?

alenah31
24. máj 2022

tak to je úplne v pohode. Máme tu skupinu "rady pri vybavovaní na úradoch". Tam písala autorka, že zamietli vyšší RP otcovi - jej manželovi, ktorý ukončil MD po 6 týždňoch. Preto píšem - radšej pozor. Písali aj odvolanie - nepomohlo, skús sa vadiť so štátom🙄 Odporučili je skupinu "právne poradenstvo" - neviem ako to skončilo. Ale ona normálne priznala, že to bolo účelové - ona nárok na materské nemala no chceli vyšší RP. Akurát im nedošlo, že sa takéto niečo môže stať. Osobne má skúsenosť s nepriznaním vyššieho RP po ukončených 4 týždňoch na MD otca.

maximko25
24. máj 2022

Aboj autorka;) ja idem tuto istu situaciu riesit tiez ake az v zime🤦‍♀️prosim ta ak by ta to velmi neobtazovalo dala by si mi vediet ako si dopadla? Moj manzel je aktualne s nami doma na md tak som tiez premyslala ze by si mohol na syna xerpar RD ked budem na podpore.ale tak neviem ci to je vobec mozne, ale ako citam tak asi je, len by som rada realnu situaciu poznala.ze si sa to dalo.dakujem mooooc za odpoved♥️

luliu
24. máj 2022

@maximko25 nemôže čerpať podporu a RP súčasne, to sa neda

alenah31
24. máj 2022

@luliu ona bude na podpore a on a vráti do práce po MD s tým, že RP by prepísali na neho kým ona bude na ÚP čerpať podporu čo sa samozrejme dá a je to bežné @maximko25.

luliu
24. máj 2022

@maximko25 zle som prečítala, áno to sa samozrejme dá, že ty na podpore a on v práci a bude čerpať RP

autor
24. máj 2022

@alenah31 dik za tip, už som sa pridala do tej skupiny 🙂
Rozmýšľame čo by bolo pre nás najlepšie.. keďže máme zatiaľ iba jedno dieťa ale chceli by sme aj druhé, tak pripadá do úvahy ešte aj niečo take, že ja by som si teda vyčerpala podporu, RP by som prepísala zatiaľ na manžela (mal by ten nižší). Potom po podpore by som sa vrátila naspäť na rodičák ja a ak by som náhodou otehotnela a vychádzalo by to tak, že prvé dieťa by malo vtedy povedzme 2 roky keď by som porodila druhé, mohol by ísť manžel s prvým synom na materskú aj keď by teraz počas mojej podpory bral na neho nižší rodičák? Mohol by ísť potom s nim na materskú kým by dovŕšil 3 rôčky?
Ja by som si platila DNP, aby mi vyšla materská na druhé bábo a teda materskú by sme poberali obaja - on na staršie a ja na mladšie.

autor
24. máj 2022

@maximko25 zatiaľ len zisťujem možnosti, nejdeme to riešiť hneď, podporu budem riešiť keď tak tiež najskôr v zime 🙂

alenah31
24. máj 2022

neviem či je možné poberať najskôr RP a následne neskôr požiadať o materské na to isté dieťa. Materské je totiž prednostná dávka, na základe nej sa potom vypláca RP - buď vyšší alebo nižší. U ženy to možné nie je - u muža to bude zrejme rovnaké.

maximko25
24. máj 2022

@luliu dakujem ♥️

maximko25
24. máj 2022

@alenah31 po pravde som to nikdy nepocula ale super ked je to mozne.necakane moj zamestnavatel odchadza zo sr a bolo by super keby to tak je.dakujem za odpoved😘

jana005
24. máj 2022

@alenah31 ďakujem za info, vždy sa tu dozviem niečo nové

autor
27. máj 2022

@nelinka812 môžem sa ťa ešte opýtať, ak si sa evidovala na úrade v polke mesiaca a zároveň si k tomu dátumu aj požiadala o odobratie RP, ale dávku ti začali vyplácať od ďalšieho mesiaca.. tak tú druhú polovicu mesiaca čo ti pozastavili dávku kvôli tomu že si ešte dostala rodičák tak si vlastne bola evidovaná ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie, len zatiaľ bez nároku na podporu?

alenah31
28. máj 2022

Presne ako pises.

nelinka812
28. máj 2022

Áno, narok na davku v nezamestnanosti som síce mala od polky mesiace, lenže rodicak vyplácajú za cely mesiac, tak sa mi to posunulo od začiatku nového mesiaca po dobu 6 mesiacov... a na muža som dala rodicovky od nového mesiaca..

autor
28. máj 2022

@nelinka812 aha super vďaka 🙂